Jump to content
pyth0n3

A business proposal

Recommended Posts

Ceea ce caut sunt parteneri pentru un bussiness legal care poate aduce profit

Crearea unui serviciu de hosting , web, vps ,steam , cloud , storage,nas

Pot face rost de masini cu urmatoarele caracteristici la un pret foarte mic

Processor Intel Core i7-860

Power 4 x 2,80 GHz

Memory 16 GB DDR3-RAM

HDD 2 x 2.000 GB SATA II

NIC 100 Mbit

Processor 2 x Intel Xeon - E5504

Power 2 x 4 x 2,0 GHz

Memory 32 GB DDR3-RAM New

HDD 4 x 1.000 GB SATA II

Traffic per Month incl. 15.000 GB

Hardware-RAID Areca 1210

NIC 1.000 MBit

own IP-network with 8 IP-addresses

Type Intel® Xeon® X3440

Quantity Quadcore

Clock Rate 4x 2.53 GHz

Main Memory

Capacity 32 GB

Type DDR3 ECC

Hard Disks

Quantity 2 + 1

Capacity 2,000 GB (2x) + 60 GB (1x)

Type SATA II, 5,400 rpm, 8 MB (2x) + OCZ Vertex 2 SSD (1x)

RAID RAID 1 by software

Mainboard

Chipset Intel 3420

Network Intel 82574

Network

Data Transfer unlimited

Type

Switch Port 100 MBit

External Connections over 150 GBit

Uptime 99.9%

Readuc aminte ca intro asemenea masina se pot crea pana la 4-8 vps-uri care pot fi inchiriate

Noi putem crea si oferi servicii web clientilor , pentru a incepe afacerea fiecare partener varsa o mica suma lunara , vine creat un contract legal .Banii merg pentru inchirierea masinilor iar profitul evident vine in buzunar.

Bineinteles serviciile trebuie administrate.

Eu ma ocup de asa ceva cu sau fara parteneri in orice caz

Daca va intereseaza contactati-ma.

Serverurile se afla in europa, sau in US la alegere , eu as opta pt Europa

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Cate servicii de vps iti dau ceva mai special la 30 $ pe luna?

Pretul masinilor variaza intre 50 si 150 pe luna iar pe o masina se pot virtualiza alte vps-uri la un cost de 30-40 pe luna

Un minim de 3 vps-uri reusesc sa il pun pe o masina de 50 de euro

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

@pyth0n3: Daca e nevoie de servere sau/si "conducta" de net, poti da un PM. Daca te apuci de business-ul asta, sigur iti surade ideea de a avea diverse facilitati mai strong: latime de banda garantata, posibilitate de a agrega 2-4 link-uri gbit (LACP), si, de ce nu, hardware "brand name" (adica servere in adevaratul sens al cuvantului). In mod sigur stii ca nu orice trompeta conectata la internet si tensiune este automat Server.

Link to comment
Share on other sites

@tex eu fac deja un contract pentru inchirierea serverurilor , nu le cumpar

Eu inchiriez un server la 50 de euro , fac pe el 3 vps-uri pe care le inchiriez la randul meu la 25 de euro , deci mi-am asigurat deja chiria + imi raman 25 de euro de profit

Toate acestea in cazul in care iau cel mai ieftin server

Pe un server de 150 euro pe luna reusesc s pun si 10 vps-uri, daca nu merge nimic pierd doar o luna de chirie si am inchis afacerea

Dar din cate vad merge si unii o duc inainte de ceva ani

Link to comment
Share on other sites

Cate servicii de vps iti dau ceva mai special la 30 $ pe luna?

Pretul masinilor variaza intre 50 si 150 pe luna iar pe o masina se pot virtualiza alte vps-uri la un cost de 30-40 pe luna

Un minim de 3 vps-uri reusesc sa il pun pe o masina de 50 de euro

Eu sunt interesat.Fac si partea de administrare daca vrei.Pot sa bag si niste bani.Cel mai bine vorbim pe privat.

Link to comment
Share on other sites

Merge garantat in business-ul asta. Contrar parerilor, piata din Romania nu este saturata de oferte de hosting & stuff, este saturata de servicii de proasta calitate. Daca este suport tehnic si calitate, e logic ca merge.

Idea a plecat simpla, se ia un server privat pentru scopuri private deci platesc 50 de euro pe luna pentru mine , dar coincidenta vine o cerere de vps si avand in vedere faptul ca serverul e destul de tare pot sa virtualizez pana la 3 vps-uri , asadar inchiriez un vps si uite asa se injumatateste chiria mea pentru serverul meu privat care il plateam initial 50 dar acum il platesc 25 deoarece am inchiriat un vps pentru 25 .Daca mai inchiriez un vps la un alt client eu nu mai platesc chirie si serviciile mele merg in continuare dar am un server gratuit. Daca un al treilea client imi ia un vps

eu castig deja 25 de euro pe luna si pot sa ma gandesc sa imi iau un alt server putin mai tare pe care pot virtualiza alte vps-uri.

Ei bine problema vine de aici in continuare , eu sunt unul singur si deja munca pe care o am nu imi permite sa dau un serviciu de calitate pentru un range foarte mare de servere (cine e sysadmin stie cata treaba este in spatele unui server), probabil doar o javra care a facut cateva injectii web nu stie ce inseamna ala serviciu, calitate si securitate.

Ei bine VPS-urile le virtualizez in vmware si ofer panel web fiecarui client pentru a seta orice fel de parametru in mod rapid sau in virtual box tot cu panel web pentru setari.

Eu vreau sa ofer calitate si la un pret mai mic decat ceilalti asadar pot sa obtin un numar mare de clienti, problema insa este personalul pe care pot sa il pun la dispozitie , deci nu ma intelegeti gresit serverul se inchiriaza dar serviciile nu se configureaza singure.Iar in legatura cu serviciul poate fi facut oriunde , deci nu e neaparat sa ofer servicii doar in Romania , oriunde exista clienti .

Link to comment
Share on other sites

Deci din cate am inteles parteneri ar trebui sa contizeze lunar cu niste bani pentru inchirirea serverelor pana se pune afacerea pe picioare si incepe sa iasa profit?

Afacerea nu se pune singura in picioare , serviciile nu se pot configura singure , pe langa faptul de a plati o chirie se lucreaza la crearea unui serviciu

Nu stiu daca mai inteles

No service No profit No money No probem

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare.

Cu ce se diferentiaza serviciul tau de altii? Cu ce este superior sau mai bun?

Adica am cautat pe net VPS-uri ptr inchiriat si sunt f multi care fac asa ceva, incepand cu preturi de $6/luna/VPS.

Nu vreau sa te descurajez, dar sunt curios de planul tau de afaceri si de cum o sa-ti asiguri un loc intr-o piata atat de imensa.

Si preferitor la VPS ptr game server, IRC channels, website hosting, proxy, etc care sunt regulile pe care trebuie sa le respecti de la cei care iti inchiriaza hardware-ul, sau nu au asa ceva?

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare.

Cu ce se diferentiaza serviciul tau de altii? Cu ce este superior sau mai bun?

Adica am cautat pe net VPS-uri ptr inchiriat si sunt f multi care fac asa ceva, incepand cu preturi de $6/luna/VPS.

Nu vreau sa te descurajez, dar sunt curios de planul tau de afaceri si de cum o sa-ti asiguri un loc intr-o piata atat de imensa.

Si preferitor la VPS ptr game server, IRC channels, website hosting, proxy, etc care sunt regulile pe care trebuie sa le respecti de la cei care iti inchiriaza hardware-ul, sau nu au asa ceva?

In primul rand nu ma lansez intro afacere din care profitul sa imi acopere toate nevoile.

In al doilea rand idea a plecat de la nevoia de a inchiria un server pentru un serviciu personal , 50 de euro care oricum am decis sa ii vars in fiecare luna chiar daca am un client sau nu

Ei bine pe mine nu ma deranjeaza daca imi intra 20 de euro pe luna sau mai mult , daca vine un client cu un clic am mai pus un server sus iar daca unul pleaca cu un clic am renuntat la un server .

Eu nu cer colaboratori atata timp cat nu vor venii clientii deci idea cum am mai spus e personala, initial serverul vine folosit pentru scopuri personale, bineinteles fac un site cu servicii de hosting iar daca cineva vine e binevenit de nu nu sunt probeme nimeni nu pierde nimic decat o mica suma care oricum eu am decis sa o vars initial .

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...