Jump to content
phreak

Valoarea diplomei de facultate

Recommended Posts

Conteaza de unde ai diploma de facultate? Daca am diploma din Galati/Braila pe acelasi domeniu ca altu cu diploma din Bucuresti , in ochii angajatorilor conteaza?

Sau strainatate vs la noi in tarisoara?

Din cate inteleg eu diploma aia e doar asa ca sa intri in interviu, angajatorii dupa aia triaza din testele care le dau la interviu .. dar intreb pentru ca poate gresesc.

Va rog nu comentati daca nu ati cautat de lucru si nu stiti din surse sigure, de speculat pot si eu.

Link to comment
Share on other sites

Dincolo nu prea reusesti sa obtii job in domeniul IT fara o diploma, decat daca lucrezi ca si freelancer.

Oricat de bun ai fi, trebuie sa ai minim o diploma de facultate .

La noi in tara conteaza si facultatea terminata, nu o sa fie privit in aceeasi ochi de angajator unul care termina la Politehnica si unul care are diploma de Spirtu Harlet.

Dincolo, facultatea absovita nu prea are relevanta, decat daca este de prestigiu. Adica angajatorul nu o sa fie mai impresionat daca ai diploma de UBB fata de Spirtu, care in ochii lui e egala cu cea de UBB.

Acesta este primul pas, dupa aceea la interviu se decide fiecare cat stie. Asta depinde de tine, cat ai lucrat extra fata de faculta, care uneori te taraste prin materii si tu te chinui, doar sa iei Sfantu 5 si sa nu ramai cu nimic.Sincer, daca mergi sa te angajezi cu ce ai invatat doar de la facultate, esti cam apa de moara. Extra work matters! Si multe proiecte personale la CV.

Link to comment
Share on other sites

Ma refer la sistemul international deoarece nu cunosc cum functineaza in Romania.

Poti intra in orice interviu chiar daca ai 4 clase , poti obtine orice fel de munca vrei chiar daca ai 4 clase ,poti spala Wc-uri chiar daca ai 4 clase , poti spala Wc-uri cu diploma de la orice fel de universitate intre timp ce altii care au 4 clase pot avea functii de sysadmin .

O spun din punct de vedere personal si practic , nu era o gluma.

Link to comment
Share on other sites

Sincer, daca termina in Galati si face mai multa munca suplimentara individuala pe un domeniu (sa zicem programare), poate sa mearga linistit la interviu.

La noi la facultate, din cati au terminat anul trecut, s-au angajat.

De exemplu, la un interviu, desi tipa nu stia programa pentru ca n-a mai facut decat in facultate, au primit-o deoarece stia design patterns.

Sintaxa se invata stand cu cartea 8 ore pe zi si iti intra in cap fie ca vrei, fie ca nu.

Daca stii bazele si conceptele, n-ai cum sa ratezi.

Mai era o faza cand a venit facebook sa recruteze, o romanca a fost acceptata la internship deoarece stia bine algoritmii si structurile de date.

Daca vrei, se poate.

Oriunde.

edit:ca proaspat absolvent de facultate, prefera angajatorul sa te ia deoarece nu plateste impozit dupa tine cativa ani

Edited by wildchild
Link to comment
Share on other sites

In legatura cu diplome,studii etc. ,astea sunt utile si conteaza doar cand te subestimezi( sau iti cunosti valoarea reala in domeniul ales(foarte aproape de 0) ) si alegi sa depui sute de cv-uri pe la diferite firme in speranta ca cineva va fi impresionat de facultatea in care ti-ai pierdut tu ceva ani din viata. Pe de cealalta parte, poti incepe de jos , iti faci bine treaba si atunci tu vei fi cel care va primi oferte si va trebui sa aleaga. Asta iti zice un tip cu 8 clase +12 ani in scoala vietii. Peace ;).

Link to comment
Share on other sites

Facultatea de Calculatoare din Galati este slaba,foarte slaba mare lucru nu inveti si cam la fel sta treaba si in Bucuresti.

Daca vrei o facultate de informatica buna iti recomand pe cea din IASI.

[Am prieteni atat la Calculatoare Galati cat si la Iasi si Bucuresti asa ca iti zic din surse sigure]

In legatura cu diplomele pentru angajator conteaza mai mult experienta & cunostintele tale in domeniu decat o amarata de hartie.

Edited by tjt
Link to comment
Share on other sites

40% in tarile europene au prioritate (sunt privite) mai bine diplomele de cluj si bucuresti, in SUA daca te duci cu diploma de galati te pune sa o traduci autorizat si sa faci un scurt eseu despre orasul Galati. Eu am patit in state cu diploma de master de la Brasov, pe care ei il confundau cu Bucuresti.

Link to comment
Share on other sites

Exista pe net cursuri, seminarii de la MIT, Stanford si Hardward, la topicurile Computer Science. Sa se apuce de alea, sa nu zica la angajator de unde ce a invatat, si poate sa-l testeze cat vrea. Ambitie sa fie, in rest, si la Spirtu daca termina si stie informatica tot rupe ce prinde.

Intrebarea era daca voi ati cunoscut discriminari pe baza diplomei ( ca-i de la spiru, poli , stanford etc. ) . Stiu si eu ca poti invata singur tot dar exista vreun caz in care angajatorul sa nu te lase in interviu ca n-ai diploma de poli?

Link to comment
Share on other sites

Amuzant sau nu, stiu ca am citit un studiu psihologic care pretindea ca daca ai terminat la facultatea unde a terminat si angajatorul, te vede cu alti ochi.( explicatia era ca subconstientul sau admitea faptul ca a facut o facultate buna si ca toti cei care au terminat acolo sunt pe unda lui)

Trecand peste posibila aberatie, discriminari se fac, insa doar la noi in tara si pentru locuri. In niciun caz nu se pune problema sa nu te primeasca la interviu. Sa nu uitam ca diploma de facultate e doar o bucata de hartie, ea nu indica adevarata valoare si capacitate a omului. In cel mai rau caz, daca ar concura cu unul care a termina la Poli, pe prietenul tau l-ar sacai mai mult din intrebari, doar sa vada ca stie bine.

Link to comment
Share on other sites

In principiu conteaza ce stii sa faci.

Daca vrei sa faci o anumita facultate, in principiu o faci pentru ce si cum ai putea invata in ea. Mai mult decat diploma.

Daca sunt angajatori care fac diferente intre A.C. UPB si alte facultati e pentru ca se considera a fi o facultate grea din care putini ies clei. Oricum te supun la test si vor afla ce stii si ce nu stii.

Decat sa faci o facultate din care iesi si nu stii ce e ala un tablou, cum zice benny, mai bine te muti la una la care stii ca inveti ceva.

Edited by crs12decoder
Link to comment
Share on other sites

1) Nu pici bacul, iar la info iei o nota destul de marisoara (materie 10-11).

2) Bagi dosarul la Iasi, facultatea de hackeri.

3) Is mari sanse sa intri la buget (ultima medie 8.6).

4) Scapi total de matematica (singura facultate din tara cu profil unic de informatica) si programul e foarte aerisit, cateva ore practice la care te duci cu placere.

5) Cu atata timp liber si cu majoritatea lucrurilor invatate deja din liceu te apuci de freelancing, proiecte facute de la 0 chiar daca reinventezi roata (macar reinventeaz-o intr-un mod unic :D), dar si proiecte lucrate plecand de la alte proiecte/surse. Nu uita de internshipuri.

6) Iti mai ramane timp si sa te distrezi cu asii sau sa adormi prin cublurile alea din copou.

7) Dupa 3-4 ani de viata strangi "experientele" alea mai importante, le pui in cv si in momentul ala vei sti unde sa aplici cvul si nici nu-ti vei da pumni in cap pentru timpul "pierdut".

Reteta de mai sus e pura fictiune, nu pot spune ca am testat-o pe pielea mea (sunt inca a 12-a), dar o am ca tinta :).

P.S.: In timp ce studentul din Bucuresti vinde cartofi prajiti la mc tu vinzi la Amazon Romania, e pe langa Palatul Culturii, dai tu de el.

Edited by cmiN
Link to comment
Share on other sites

mai detaliaza punctul 4 :) , Admitere 2012

si UBB are profil de Informatica unde scapi de la un punct de mate . In fine , materia va fi inlocuita cu altceva asemanator , dar te asigur ca si la Iasi e la fel .

Update :" fundamentele algebrice ale informaticii " - > iz da shit.onsider

Personal consider Clujul mai extins pe piata de munca din domeniul it <=> te angajezi mai repede <=> capeti experienta <=> progresezi.

Facultatea e doar o unealta , nu un scop in sine , si trebuie privita ca atare . Poti sa inveti si la facultatea din Galati linistit , informatica e un domeniu in care capacitatea de a fi autodidact conteaza cel mai mult.

@off : ajung maine in Cluj , raman pana sambata sa prind cursurile de mate de la UT ; mini-meeting careva ?

Link to comment
Share on other sites

Si la Cluj e meserie (Siemens, firme care cer python), dar acolo te asigur eu ca se intra mai greu si toti au ditamai mediile. La Iasi dau un test la iei la info 50% (materie de bac, deci prea lejer) apoi 25% cat iau la info bac (din nou lejer) si restul de 25% media bacului, DAR fiindca am participat (scrie si pe site: nu premiu, participare) la nationala info (poate fi si mate, fizica, etc.) intr-a a 11-a sau a 12-a (am luat un bronz sub mentiuni) imi pot inlocui unul din cele 3 procentaje cu 10 curat la ei. Deci la ambele info o sa iau 10 (jumatate de ora teza, restul timpului debug sa nu fi gresit ca idiotu) si bacul il trec cu 6 apoi mi-l fac 10 in total 10.00 -> cap de lista, poate face UBB asta pentru mine ?

Link to comment
Share on other sites

Ca tot bateti apropo de angajari

Nu e neaparat nevoie sa te angajezi , nu trebuie sa faci cariera pentru o anumita firma, si viata de consulent e frumoasa.Nu trebuie sa apartii unei firme ca proprietate personala.Poti face consulenta pentru diverse firme asadar tu vei fi stapan pe creierul tau si alti te vor plati in schimbul unor servicii.Uitati-va si la acest lucru ,deoarece e un lucru pozitiv, evident necesita experienta dar nu conteaza unde ai dobandit cunostintele si ce radacini ai.Foarte multe companii au nevoie de serviciu si prea putini laureati sunt in grad sa ofere asa ceva deoarece modul de a invata in universitate e structural iar cand te trezesti in fata unui serviciu trebuie sa iei rapid o decizie si sa improvizezi deci nu poti afirma ca tu ai facut doar teorie si nu ti sa spus in universitate cum sa lucrezi in acest ambient.Zilnic ma intalnesc cu persoane care au absolvit cel putin o universitate iar ei stiu sa faca ceea ce au fost invatati sa faca si nu pot lua intodeauna o decizie dinamica atunci cand se intampla ceva deoarece nu cunosc problemele, de aceea acest lucru vine chemat experienta in domeniu deoarece tu ai observat pe pielea ta toate problemele si sti ce sa faci atunci cand prima eroare iese la iveala.In schimb salarul unui consulent este mai mare decat salarul unui simplu angajat (evident si aici ma refer la IT serviciul costa) dar consulentul trebuie sa fie mai pregatit decat unul care a absolvit o universitate si trebuie sa cunoasca mai bine ce inseamna troubleshooting spre exemplu daca vine vorba de asa ceva.Unii studenti vin terorizati la locul de munca deoarece nu au un as in maneca atunci cand se intampla ceva deoarece ei au urmarit o anumita structura si o problema care nu o cunosc ii poate devia .Un lucru e clar trebuie sa iti placa ceea ce faci si sa o faci din placere nu pentru suma de bani care iti vine varsata .In rest trebuie cunoscut orice lucru in domeniu sub orice aspect.Probabil am mai pomenit in acest forum dar mai descriu problema si aici .La o firma i sa cerut unui programator (care a afirmat ca ar fi programator ) sa scrie un program in care sa faca cel putin 10 errori diverse (10 Most Common) pe care sa fie constient ca le-a facut deci dupa ce ar fi facut asa ceva ar fi trebuit sa demonstreze unde a facut aceste errori si care sunt.Acest lucru ar fi confirmat ca este in grad sa faca ceea ce afirma.Evident e inutil sa stii sa scrii 1000 de linii de cod daca nu stii ce inseamna error handling care este un aspect destul de important intrun limbaj de programare low level dar sa nu uitam ca majoritatea fac errori imense si in limbaje iterpretate High Level in care multe lucruri au fost schimbate precum (dynamic memory allocation).

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...