Jump to content
Petzy

Interfoane ELECTRA

Recommended Posts

Buna tuturor.

Ei bine de cativa ani ma tot dispera pe mine interfonu de la scara.

Ba era extrem de vechi, ba ceva mai 'new' si acuma au bagat si rahatul ala cu cardul de proximitate.

Se pricepe de aici cineva sa ma indrume cum pot invata mai multe despre cum functioneaza? Atat cele vechi cat si cele noi.

Vreau sa fac si un test intr-un final sa vad daca le pot deschide fara sa posed cartela, bineinteles fara stuff gen filme in care dau jos carcasa si incep sa trag si sa dreg pe acolo.

E doar de fun.

Multumesc anticipat

Cele noi:

http://www.electra.ro/userfiles/Image/interfoane/interfoane-panouri-exterioare-audio.jpg

Cele vechi:

http://www.gazeta-cu-anunturi.ro/imagini_anunt/2011/02/17/Imagine_reparatii-interfoane-interfon-in-bucuresti-sistem-interfon-pam-255.jpg

Link to comment
Share on other sites

Soc electric unde?

Doua fire + AA batteries pe fanta unde bagi cartela..sau?

Fii mai specific te rog

La orice parte metalica. Nu am incercat, deci nu stiu nici macar daca funtioneaza.

Cu doua fire si cu baterii nu faci nimic. Stii brelocuri din acelea cu laser si lanterna care electrocuteaza? Daca le decrupezi carcasa, pui niste baterii mai puternice si freci firele de parti metalice ar putea functiona. Sau cu kkt-uri de alea de la brichete de fac scantei.

Link to comment
Share on other sites

Both i think.

Lui taicamiu i sa stricat intr-o zi si sa dus la niste denastia care repara liftul in scara la mine, cica, il citez: "mi-au magnetizat(o) un pic si merge ca noua" ...ce parere ai?

Exista cartele si interfoane atat cu card de proximitate, magnetic, cat si cu tag-uri rfid.

Datorita standartizarii, cartelele de acces au aceeasi forma/dimensiune.

Daca interfonul e cu card de proximitate magnetic, poti inlocui cartela cu un magnet de difuzor, in general astea sunt cele mai ieftine interfoane.Ce ai tu este din ceea ce vad, un model mai nou, cu "cheie" electronica, similara cheii de impuls la jocuri electronice/pokere/pacanele/plm.

Este costisitor de clonat cheia.Chiar si o cheie noua, in cazul pierderii, trebuie "memorata/programata" in uc interfon, insa asta necesita acces fizic la placa uc/swich-uri.

Link to comment
Share on other sites

Exista cartele si interfoane atat cu card de proximitate, magnetic, cat si cu tag-uri rfid.

Datorita standartizarii, cartelele de acces au aceeasi forma/dimensiune.

Daca interfonul e cu card de proximitate magnetic, poti inlocui cartela cu un magnet de difuzor, in general astea sunt cele mai ieftine interfoane.Ce ai tu este din ceea ce vad, un model mai nou, cu "cheie" electronica, similara cheii de impuls la jocuri electronice/pokere/pacanele/plm.

Este costisitor de clonat cheia.Chiar si o cheie noua, in cazul pierderii, trebuie "memorata/programata" in uc interfon, insa asta necesita acces fizic la placa uc/swich-uri.

Mersi !

sidenote: Poate mai dezvolta cineva pe alea vechi, cu cartela de mergi cu ea pe fanta sus jos..are in interior ce pare a fi ca un cod de bare?

Link to comment
Share on other sites

Cred ca se refera la codul acela de bare care se vede prin cartela.Nu cred ca ar functiona pur si simplu un xerox pe hartie dupa acel cod de bare.

E aici o poza si vad ca persoana aceea confectioneaza rapid cartele deci cred ca se pot clona relativ usor,dar iti trebuie ceva aparatura.

Cartele de interfon - Cluj-Napoca - Alte servicii

Voi incerca si eu cu un magnet la un interfon cu card de proximitate magnetica.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca se refera la codul acela de bare care se vede prin cartela.Nu cred ca ar functiona pur si simplu un xerox pe hartie dupa acel cod de bare.

E aici o poza si vad ca persoana aceea confectioneaza rapid cartele deci cred ca se pot clona relativ usor,dar iti trebuie ceva aparatura.

Cartele de interfon - Cluj-Napoca - Alte servicii

Voi incerca si eu cu un magnet la un interfon cu card de proximitate magnetica.

Da dar uite, 0767 ala ce e ?

Spre exemplu pe cartela mea (de tip vechi) scrie 2305.

Vreo relevanta?

Link to comment
Share on other sites

Vezi si aici

Electra PAM 255-1

Codul de programare (implicit este 000000)

1. Se introduce 999 [cod programare] 1.

Cifrele se introduc cosecutiv fara pauza mai mare de 3 secunde intre ele.

2. apare P1. Se introduce 2 pt cartele cu seria din 4 cifre, 4 pt. cartelele cu seria din 5 cifre

3. apare P2. Se introduc primele 2 cifre din seria cartelei (o sa dispara imediat)

4. apare P3. Se introduc urmatoarele cifre din seria cartelei (2 pt. seria din 4 cifre sau 3 pt. seria din 5 cifre)

5. apare P4. Se introduce durata debloc. yalei in sec. dela 0 la 9 (pt. 10 sec. se introduce 0)

6. apare P5. Se introduce nr. primului post interior din 3 cifre (001 pt. ap.1)

7. apare P6. Se introduce tipul soneriei de apel (1 veche, 2 noua)

8. apare P7. Se introduce intervalul de timp intre prima si a doua deblocare a yalei. Daca nu se doreste a doua deblocare se introduce 00

9. apare EP. Gata

Ca sa schimbi codul de programare:

999 [cod programare vechi] 2

apare CP1. Se introduce codul nou din 6 cifre.

apare CP2. Se reintroduce acelasi cod.

apare EP. Gata

Link to comment
Share on other sites

Cred ca se refera la codul acela de bare care se vede prin cartela.Nu cred ca ar functiona pur si simplu un xerox pe hartie dupa acel cod de bare.

E aici o poza si vad ca persoana aceea confectioneaza rapid cartele deci cred ca se pot clona relativ usor,dar iti trebuie ceva aparatura.

Cartele de interfon - Cluj-Napoca - Alte servicii

Voi incerca si eu cu un magnet la un interfon cu card de proximitate magnetica.

Daca ai cartela respectiva, este simplu.O scanezi/luminezi dintr-o parte sau faci poza din partea opusa, prelucrezi imaginea (codul de bare)/ sa aiba dimensiunile identice cu cele "originale" apoi o tiparesti pe o folie adeziva transparenta (cum sunt cele pt. proiector). Tai 2 bucati de plastic transparent, dintr-o carcasa de cd, la dimensiunile (cartelei) originale, fixezi bucata de folie tiparita intre ele, le lipesti, si asta e tot.

Sistemele astea sunt optice, formate dintr-un led ir si o fotodioda, similar cu ce este in telecomenzi audio/tv.

Edited by firewind
Link to comment
Share on other sites

Firewind are dreptate. Cat despre electra e sistem rfid si singura posibilitate e sa faci hack in partea de hardware.Nu e asa usor de reprogramat si de clonat tag-ul.

Este usor de clonat tag-uri rfid, cam la fel de usor ca si beutul unei beri.Mai dificil este sa ai acces la informatie, si tehnologie, fiinca ai nevoie de tag-uri rfid programabile (hehehe), precum si de un reader/writer rfid.Presupunand ca ai si tag-urile, si readerul/writerul, te lovesti de problema 2, ce scrii in tag-uri?

Iar cel ce detine tehnologie, aka toate pomenite mai sus, + skimmer rfid, pentru asa ceva, nu o sa se apuce niciodata sa cloneze chei de interfon, cu exceptia celor ce asigura accesul in centre de cercetare/proiectare, datacenter, etc, de unde pleaca cu informatii.... un fel de james bond industrial.Daca ai tehnologia necesara, faci cartela mai repede decat bei o cafea.

Link to comment
Share on other sites

Presupun ca stii cate ceva despre ele. Informatia e "criptata" , de fapt modulata pentru ca e o frecventa. Ca sa poti clona un tag trebuie sa stii ce se afla deja intr-unul gata programat. Nu poti sa ghicesti pur si simplu modulatia in frecventa. Plus ca daca e un tag activ mai apar si alte probleme. Bineinteles ca daca ai tehnologia dureaza aprox. o secunda sa programezi/reprogramezi tagul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...