Jump to content
nedo

Proiectul Rosia Montana>Pareri

Recommended Posts

In principiu, cred ca ai dreptate. Toata chestia cu Rosia Montana, si tot tamtamul respectiv, da avem aur, si merita exploatat, dar de preferat de catre o firma romaneasca, si care sa tina cont de mediu. Una din marile probleme cu Gold Corporation, este ca folosesc foarte mult cianura, si sunt dati in judecata in multe tari din cauza asta.

Link to comment
Share on other sites

Treaba este simpla dar multora le e jena sa o spuna pe fata. Ar trebui sa ne doara in pula de locuitorii din RM si de problemele cu care se confrunta. Mai da-i in mortii lor ca in atatia ani cat au stat sa moara de foame puteau sa isi miste hoiturile in alte parti si sa o ia de la capat dar au preferat sa stea si sa se planga ca nu au locuri de munca. Cum iti asterni asa dormi. Si ce plm interes am eu de aurul de acolo? Prefer sa nu futa padurile si mediul inconjurator de acolo care asa poluate cum sunt inca mai au un rol important in natura si sa am oxigen ca sa pot sa respir vara pe strada decat sa aud ca in bugetul statului au intrat nu stiu cate miliarde din care nu vom profita noi niciodata.

Link to comment
Share on other sites

Eu am domiciliul la vreo 15 km de RM, acum stau in cj.. in fine.. ideea e ca ce vedeti voi la tv e o mare porcarie.. cu locuitorii din rm vreau doar sa munceasca. Locuitorii din RM au vandut in mare parte toate terenurile la Gold Corporation si s-au mutat.. cei care nu au facut-o nu vreau sa muncasca pt gold. Ideea sta in felul urmator, daca se va da drumul la proiect pe romanii o sa ii bage la munca de jos sa care betoane si toate cele pt constructii si ce mai au ei nevoie. Fiti convinsi ca nu angajeaza ingineri romani. Toata echipa care va fi bine platita va veni din Canada.

Daca e sa vorbim despre poluare aici parerile sunt impartite unii zic ca e sigur, altii zic ca nu e sigur. Parerea mea e ca daca se incepe proiectul si cumva se intampla un accident cum a fost cel de la Baia-Mare am belit P**a cam toti cei din apuseni, toti cei de pe cursul Ariesului, Somes... pana in Ungaria

Daca e sa vorbim despre aur, statul roman nu ia mai nimic.. tot merge la canadieni in 20 de ani nu v-a mai fi nimic acolo si locuitorii din Rosia Montana tot nu vor vrea decat sa munceasca.

Link to comment
Share on other sites

O tona de aur? Eu stiam de vreo 300 tone de aur (stiam ca vreo 300 tone de aur aveam in visteria tarii in '89, acum mai avem vreo 90) + Uraniul care este acolo.

Eu asa am auzit, nici eu nu stiu sigur. dar stiam ca aur e cam cu 75% mai putin decat argint, din caute am auzit de curand.

Aveti dreptate cu totii sincer, spre exemplu daca aurul ar fi exploatat de o firma romaneasca sa zicem, imi e teama ca ajungem ca Iraq, in razboi, de ce zic asta.

Americanii se stiu ca fiind manglitori ai resurselor mai ales petrol, daca ei vin in pace si o tara accepta sa le fie luat aurul, utilajele pe banii romanilor pe foarte putin profit e OK, daca nu sa nu fie ca in zeitgest ori asasinat si pus alt presedinte care sa accepte, ori razboi ceea ce va fi putin probabil.

Eu consider ca ei vor astepta noul presedinte si o noua decizie apoi vor decide ce e de facut. Nu mi-ar place niciodata sa ne file luat aurul din tara cand cu el am putea face orice, si daca intradevar avem cea mai mare resursa de aur si argint din europa, putem si noi sa fim si noi o tara de care sa fi auzit si in papua noua guineee.

Aici putem dezbate acest subiect ca nici unde altundeva, fiecare de aici ii duce capul diferit fata de cei care "dezbat" la TV + ca poate cine stie avem sansa de a face si noi ceva.

Link to comment
Share on other sites

Cea mai pare prostie a politicienilor romani este sa creada ca statele unite vor fi in continuare cea mai mare superputere, prin urmare sa continue sa-i pupe in fund.

Macar daca avem reputatie buna de lingai si pupincuristi in razboi si in tratate, sa-i lingem pe cei potriviti.

Daca au de gand sa vanda si sa pradeze tara, se vor numi tradatori si o sa dea ei socoteala cu varf si indesat. Mark my words!

Link to comment
Share on other sites

Asasinat economic = se impovareaza o tara cu imprumuturi pe care nu le poate returna (vezi FMI) dupa care i se propune un troc pentru stingerea datoriilor .

Ce poate sa dea o tara la schimb pentru stingerea datoriilor ?

Pai, noi am putea exporta prostie. Multa prostie, ca avem de unde!

Pe post de sclavi, nu m-as supara sa-i dam, ba le-as deduce bucuros si TVA-ul doar sa ne scape de ei.

Apoi ar inflori Romanica cum nu s-a mai vazut.

Link to comment
Share on other sites

Eu consider ca ei vor astepta noul presedinte si o noua decizie apoi vor decide ce e de facut.

Din cate stiu eu terenul e concesionat pe 50 de ani canadienilor de undeva imediat dupa revolutie,, acum daca ajunge PSd..FSN sau cine o mai fi ne putem astepta la inceperea proiectului dar fiind faptul ca in campania electorala precedenta mircea geoana a fost finantat de Gold corporation

Link to comment
Share on other sites

Intrebare:noi de ce nu putem exploata asa zisul aur de acolo?Cum zic baietii aia in reclama ca si tata lu` tata a lucrat in mina...Acum de ce nu mai lucreaza? Va zic eu ce cred ..politicieni tradatori au inchis exploatarea( cum au inchis toate fabricile lu` ceasca) sa o vanda la corporatistii astia.Bine a zis cine a zis mai sus "asasinat economic" asta am patit noi,vina e tot a noastra ca am dormit in ghete

Link to comment
Share on other sites

zecile de vagoane de aur furate de rusi

Asa este, din ce stiu, poate stiu prostii, cam 100 tone de aur avem la rusi si nu mai vor sa ni-l inapoieze. Dar nu avem ce sa le facem. Suntem prea mici, se pisa pe noi din orice pozitie, chiar cred ca s-ar caca pe ei de ras daca am ridica vreo pretentie sa ne dea ceva inapoi.

Link to comment
Share on other sites

Asa este, din ce stiu, poate stiu prostii, cam 100 tone de aur avem la rusi si nu mai vor sa ni-l inapoieze. Dar nu avem ce sa le facem. Suntem prea mici, se pisa pe noi din orice pozitie, chiar cred ca s-ar caca pe ei de ras daca am ridica vreo pretentie sa ne dea ceva inapoi.

Din câte ?tiu, noi l-am dat de bun? voie ?i nesili?i de nimeni, ca s? „aib? grij? de el”. Ei ?i-au f?cut treaba. Au avut grij?.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...