Jump to content
ionut97

Windows 8 operating system will ban Firefox and Chrome

Recommended Posts

Windows+8+operating+system+will+ban+Firefox+and+Chrome.jpg

A new version of the Windows 8 operating system could shut out browsers such as Firefox and Chrome, according to Mozilla. Microsoft has been saying all along that x86 apps wouldn't run on Windows on ARM and it explicitly said there would be no third-party code on Windows RT when it announced the details of the platform back in February.

That's no plugins for IE on the Windows RT desktop as well as no desktop Firefox and Chrome. According to Mozilla, the makers of Firefox, Microsoft is planning to allow only one fully-functioning browser on Windows RT: Microsoft's own Internet Explorer. Writing on the Mozilla blog, Harvey Anderson, general counsel for the company, lashed out at Microsoft for the slight, and called the alleged move "an unwelcome return to the digital dark ages where users and developers didn’t have browser choices."

Why is Mozilla focused on Microsoft? Anderson's answer: Microsoft is a different beast. "The difference here is that Microsoft is using its Windows monopoly power in the OS market to exclude competition in the browser market," Anderson said, possibly referring to Microsoft's dominance of the entire operating system space, not only mobile.

The fully featured version of Firefox will be allowed to run on Intel-based Windows 8 tablets. It's only Windows RT where there will be a problem. Microsoft also declined to comment on Mozilla's accusations.

Sursa:http://thehackernews.com/2012/05/windows-8-operating-system-will-ban.html

Edited by ionut97
sursa
Link to comment
Share on other sites

Sa isi porteze si Mozilla/Google browserele pe ARM si nu cred ca o sa fie probleme.

Daca eram Microsoft ma pisam pe Mozilla si pe Google, nu bagam niciun "Browser choice", sa isi faca si Mozilla un sistem de operare, iar Google sa bage "Browser choice" pe Android, poate vreau sa folosesc Internet Explorer pe Android, e problema mea.

Deci muie pretentiilor cu care vin Mozilla si Google.

Link to comment
Share on other sites

Somebody whispering in the backside of the room: Linuuuux.

Nu inteleg de ce tot sugerati Linux, Linux nu este pentru toate nevoile/tipurile de persoane, indiferent ce ziceti voi mie unu Windows mi se pare mult mai bun decat linux, puteti sa compilati kernel-ul, who gives a fuck, macar daca stiati ce face fiecare functie de acolo, in momentul asta tehnologia Microsoft se pisa pe linux, gasesc tot ce am nevoie pentru win, cele mai grozave aplicatii sunt pentru windows nu pentru linux si lista poate continua, inainte de a veni cu o vorba gen "yet another reason to take a good piss on microsoft technology" ar trebui sa veniti cu ceva concret prin care sa explicati de ce Microsoft e de rahat.

Acum referitor la disputa dintre Microsoft si Mozilla, mie unu mi se pare normala decizia microsoft, doar nu o sa faca ei OS-ul in functie de Mozilla, nu cred ca sunt multe de spus pe subiectul asta.

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt de acord cu tine. Nu mai suntem la începuturile internetului, când Microsoft dorea ca (toate) siteurile s? fie compatibile doar cu IE. Cred c? libertatea (în special cea de a alege) ar trebui mai mult promovat? ?i s? se produc? o trecere c?tre aplica?iile cross-platform.

No offence dar asta e cea mai stupida chestie care am auzit-o vreo data, cum "s? se produc? o trecere c?tre aplica?iile cross-platform".

Te-ai gandit cumva la urmatoarele:

- ce nevoie ai mai avea de Windows/Linux?

- cu ce si-ar plati Microsoft toti angajatii care lucreaza pentru ei?

- tu realizezi ca Windows si Linux ar trebui sa fie rescrise in totalitate incat sa se poata realiza asta?

- ce s-ar intampla cu .net?

- miile de programatori .net ar trebui sa invete altceva ?

- extraordinar de multe firme bazate pe dezvoltare ar da faliment, ar fi convenabil pentru tine?

- realizezi ca Microsoft pompeaza cu bani din vanzari foarte multe tari, facultati, programe educationale, daca programele ar fi cross-platform cine ar mai cumpara Windows cand exista alte OS-uri, deci studenti/buget/programe educationale/etc ar avea de suferit.

Edited by Vlachs
Link to comment
Share on other sites

No offence dar asta e cea mai stupida chestie care am auzit-o vreo data, cum "s? se produc? o trecere c?tre aplica?iile cross-platform".

Te-ai gandit cumva la urmatoarele:

- ce nevoie ai mai avea de Windows/Linux?

- cu ce si-ar plati Microsoft toti angajatii care lucreaza pentru ei?

- tu realizezi ca Windows si Linux ar trebui sa fie rescrise in totalitate incat sa se poata realiza asta?

- ce s-ar intampla cu .net?

- miile de programatori .net ar trebui sa invete altceva ?

- extraordinar de multe firme bazate pe dezvoltare ar da faliment, ar fi convenabil pentru tine?

- realizezi ca Microsoft pompeaza cu bani din vanzari foarte multe tari, facultati, programe educationale, daca programele ar fi cross-platform cine ar mai cumpara Windows cand exista alte OS-uri, deci studenti/buget/programe educationale/etc ar avea de suferit.

OK, ai dreptate. Dar tot sunt de p?rere c? ar trebui sus?inut? filozofia din spatele Linux, ?i anume libertatea.

Link to comment
Share on other sites

Folosesc Windows si nu sunt deloc ipocrit cand spun ca merita sa te pisi pe ei si pe toata tehnologia lor.

Mi se pare de prost gust si deloc etic sa faci comunism dintr-un sistem de operare doar pentru ca sa nu lasi implicit niste browsere freeware.

Edited by wildchild
Link to comment
Share on other sites

Folosesc Windows si nu sunt deloc ipocrit cand spun ca merita sa te pisi pe ei si pe toata tehnologia lor.

Mi se pare de prost gust si deloc etic sa faci comunism dintr-un sistem de operare doar pentru ca sa blochezi niste browsere freeware.

Pai si de ce nu folosesti Linux atunci daca sunt de rahat, ai de ales.

Link to comment
Share on other sites

Ma, eu am inteles altceva din postul asta.

Microsoft has been saying all along that x86 apps wouldn't run on Windows on ARM and it explicitly said there would be no third-party code on Windows RT when it announced the details of the platform back in February.

Ce am inteles eu e ca Microsoft practic nu baneaza un alt browser cum scrie in titlu. Ce se inampla e ca aplicatiile x86 nu or sa ruleze pentru versiunea ARM al sistemului de operare. Din moment ce Chrome si Firefox nu au suport (cel putin momentan) pentru arhitecturi ARM, acestea nu or sa ruleze pe Windows RT. Mai ramane o singura optiune pentru un utilizator Win RT si asta este sa foloseasca browserul default, adica IE.

Daca mozilla si Google or sa faca o varianta a browserului care poate rula pe arhitecturi ARM, atunci o sa puteti instala si chrome/firefox pe acel SO.

Nu mi se pare ca este o strategie de a creste popularitatea IE desii asta se intampla ca un rezultat al incompatibilitatii instructiunilor X86 cu ARM in acel sistem de operare.

Se spune clar in primele randuri ca aplicatiile X86 nu or sa ruleze pe Windows RT.

Google si Mozilla nu au decat sa faca o noua versiune de browser care sa ruleze pe acea platforma.

Link to comment
Share on other sites

benny, ma refer la etica si gandirea lor ca participanti pe piata IT. ar putea fi mult mai "de gasca", fara sa piarda bani, mai ales acum cand competitia e stransa si insusi billica a spus ca-i place ideea de freeware si gnu, ar fi castigat mult respect daca faceau mici surprize care sa-i bulverseze si pe google si pe mozilla, chiar daca e vorba de o arhitectura noua. dar pe ei nu-i duce mintea mai mult decat la dansuri fake in biroul lor pe black eyes peas.

Edited by wildchild
Link to comment
Share on other sites

No offence dar asta e cea mai stupida chestie care am auzit-o vreo data, cum "sa se produca o trecere catre aplicatiile cross-platform".

Te-ai gandit cumva la urmatoarele:

1 - ce nevoie ai mai avea de Windows/Linux?

2 - cu ce si-ar plati Microsoft toti angajatii care lucreaza pentru ei?

3 - tu realizezi ca Windows si Linux ar trebui sa fie rescrise in totalitate incat sa se poata realiza asta?

4 - ce s-ar intampla cu .net?

5 - miile de programatori .net ar trebui sa invete altceva ?

6 - extraordinar de multe firme bazate pe dezvoltare ar da faliment, ar fi convenabil pentru tine?

7 - realizezi ca Microsoft pompeaza cu bani din vanzari foarte multe tari, facultati, programe educationale, daca programele ar fi cross-platform cine ar mai cumpara Windows cand exista alte OS-uri, deci studenti/buget/programe educationale/etc ar avea de suferit.

1 - Aplicatiile nu fac sistemul de operare, cum adica ce nevoie mai ai?

2 - Nu Microsoft face/ sponsorizeaza TOATE aplicatiile de windows, irelevant

3 - Rescrise pentru ce? Pentru aplicatii cross-platform? Exista deja o gramada de librarii cross platform, Qt pentru GUI, boost pentru librarii de network, threading, interprocess communication . Daca ai cat decat experienta in c++ / python poti face lejer aplicatii cross platform, nu trebuie rescris windows / linux .

4 - Miile de programatori dot net poa sa moara de foame din partea mea, nu inteleg de ce ai invata o tehnologie atat de limitata ( pe un singur OS ) , daca esti developer serios incerci sa-ti faci aplicatia sa mearga peste tot.

5 - Din nou nu intelegi ce inseamna aplicatie cross platform

6 - Faptul ca Microsoft pompeaza bani in programe educationale imi provoaca scarba sincer, CIA era pana acum cativa ani despre INFORMATICA APLICATA nu hai sa ne inchinam la microsoft si la tehnologiile lor, faptul ca ai voie sa faci numai aplicatii .net mi se pare o nesimtire enorma.

Eu cred ca tu intelegi prin "cross-platform" un executabil comun care merge pe amandoua sistemele dar nu e chiar asa, e vorba de acelasi cod compilat pe fiecare OS in parte.

Link to comment
Share on other sites

1 - Aplicatiile nu fac sistemul de operare, cum adica ce nevoie mai ai?

2 - Nu Microsoft face/ sponsorizeaza TOATE aplicatiile de windows, irelevant

3 - Rescrise pentru ce? Pentru aplicatii cross-platform? Exista deja o gramada de librarii cross platform, Qt pentru GUI, boost pentru librarii de network, threading, interprocess communication . Daca ai cat decat experienta in c++ / python poti face lejer aplicatii cross platform, nu trebuie rescris windows / linux .

4 - Miile de programatori dot net poa sa moara de foame din partea mea, nu inteleg de ce ai invata o tehnologie atat de limitata ( pe un singur OS ) , daca esti developer serios incerci sa-ti faci aplicatia sa mearga peste tot.

5 - Din nou nu intelegi ce inseamna aplicatie cross platform

6 - Faptul ca Microsoft pompeaza bani in programe educationale imi provoaca scarba sincer, CIA era pana acum cativa ani despre INFORMATICA APLICATA nu hai sa ne inchinam la microsoft si la tehnologiile lor, faptul ca ai voie sa faci numai aplicatii .net mi se pare o nesimtire enorma.

Eu cred ca tu intelegi prin "cross-platform" un executabil comun care merge pe amandoua sistemele dar nu e chiar asa, e vorba de acelasi cod compilat pe fiecare OS in parte.

Hai sa iti explic ca vad ca dai in prostie si e deranjant tonul pe care ai inceput discutia, cross platform in general se refera la aplicatii care nu depind de un anume OS, in acelasi timp, in o mica masura, cross platform inseamna si aproximativ acelasi cod(nu e acelasi cod cum debitezi tu, tinand cont de lucruri specifice os-ului respectiv) compilat in functie de os - Cross-platform - Wikipedia, the free encyclopedia.

1.Daca ai putea sa utilizezi acelasi soft pe linux si pe windows, de ce ai mai cumpara licenta Win?

2.Mi se pare o prostie sa iti raspund la asta, tinand cont cati oameni lucreaza la Microsoft tu te-ai gandit sa imi dai un raspuns stupid, oamenii aia sunt platiti pe baza vanzarilor de win

3.Windows-ul este construit intr-un anumit mod, are o anumita arhitectura, nu e vorba ca faci tu un program in 100 de linii si vai ai creat marea de acum

4.Aici de asemenea este vorba de piata, un termen mult prea mare pentru tine, tu nu tii cont ca ei sunt angajati si nu e firma lu masa lu unu.

5.Din nou dai pe afara de cunoastere.

6. .net chiar e grozav, mai ales pentru incepatori, faptul ca tie iti provoaca scarba ca microsoft sponsorizeaza multe programe educationale spune multe, ca discutia asta nu e pentru tine, si nu incerca sa mai dai un raspuns pentru ca iti pierzi timpul.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am spus-o pe tonul ala pentru ca ai folosit acelasi ton sa-i reprosezi altuia si tu defapt nu stii despre ce vorbesti.

1. Nu a zis nimeni sa fie absolut toate softurile cross platform, el a zis ca ar trebui sa se faca mai multe si nu vad nici o problema cu asta. In al doilea rand, ce te doare pe tine cine cumpara licenta de windows? Esti cumva CEO pe-acolo de te doare atat de mult cati bani face Microsoft? Din punctul de vedere al unui developer, nu e interesul tau ca ORICINE sa poata utiliza aplicatia?

2. Din nou, vorbim de APLICATII facute de niste oameni independenti, ce legatura au angajatii microsoft?

3. Nu stii despre ce vorbesti, la inceput ai zis ca "nu e acelasi cod cum debitezi tu" , tu inainte sa faci o afirmatie de asta ai scris 10 linii in c++? Ai facut un form in Qt in viata ta? Ai deschis Qt Creator macar?

4. Programatorii dot net poa sa codeze in .net pana la pensie, nu are nici o relevanta la discutia noastra despre aplicatii cross-platform, aplicatiile cross-platform care merg si pe windows nu folosesc .net . Aici am discutat pe langa intradevar dar ce vroiam sa zic este ca aplicatiile cross platform nu afecteaza si nu vor afecta niciodata .net sau WINAPI in absolut nici o masura.

6. E grozav pana vrei sa faci ceva pe linux si vrei sa te inchizi pe un singur limbaj/ set de librarii. Nu ma intereseaza daca alegi tu de bunavointa si in cunoastere de cauza .net , pe mine ma deranjeaza cand ti-l baga pe gat de pe bancile liceului.

Link to comment
Share on other sites

Titlul nu prea are legatura cu articolul, Microsoft nu face absolut nimic sa baneze Mozilla/Chrome, ei doar isi porteaza windowsul sa ruleze si pe Arm, si nu este datoria Microsoft sa aiba grija ca acele browsere sa ruleze pe OS-ul lor(la fel cum nu este grija lor daca aplicatia pe care o scrii tu nu ruleaza pe Windows 8), eu cred ca cei de la Google/Mozilla sunt destul de mari ca sa isi porteze codul si pe arm.

Link to comment
Share on other sites

Am spus-o pe tonul ala pentru ca ai folosit acelasi ton sa-i reprosezi altuia si tu defapt nu stii despre ce vorbesti.

1. Nu a zis nimeni sa fie absolut toate softurile cross platform, el a zis ca ar trebui sa se faca mai multe si nu vad nici o problema cu asta. In al doilea rand, ce te doare pe tine cine cumpara licenta de windows? Esti cumva CEO pe-acolo de te doare atat de mult cati bani face Microsoft? Din punctul de vedere al unui developer, nu e interesul tau ca ORICINE sa poata utiliza aplicatia?

2. Din nou, vorbim de APLICATII facute de niste oameni independenti, ce legatura au angajatii microsoft?

3. Nu stii despre ce vorbesti, la inceput ai zis ca "nu e acelasi cod cum debitezi tu" , tu inainte sa faci o afirmatie de asta ai scris 10 linii in c++? Ai facut un form in Qt in viata ta? Ai deschis Qt Creator macar?

4. Programatorii dot net poa sa codeze in .net pana la pensie, nu are nici o relevanta la discutia noastra despre aplicatii cross-platform, aplicatiile cross-platform care merg si pe windows nu folosesc .net . Aici am discutat pe langa intradevar dar ce vroiam sa zic este ca aplicatiile cross platform nu afecteaza si nu vor afecta niciodata .net sau WINAPI in absolut nici o masura.

6. E grozav pana vrei sa faci ceva pe linux si vrei sa te inchizi pe un singur limbaj/ set de librarii. Nu ma intereseaza daca alegi tu de bunavointa si in cunoastere de cauza .net , pe mine ma deranjeaza cand ti-l baga pe gat de pe bancile liceului.

1.Tinand cont ca foarte multe persoane au de castigat de pe urma Microsoft, sa iti fac o schema ca sa observi:

Microsoft ->Distribuitori -> Firme Specializate

Din toata ecuatia asta intra foarte multi bani catre stat(oriunde se vinde un produs Microsoft), catre distribuitori, firmele specializate si tot asa.

2.Nu mai incerc sa iti explic.

3.Indiferent ca scrii tu in c++/py tot depinzi de anumite module/clase, ti-am si spus, 10 linii in c++ nu se compara cu minim zeci de mii de linii unde ai nevoie de System Directory, Temporary Directory, Startup, etc, API-uri de tot felul, debitezi fara sa stii despre ce e vorba, e vorba de arhitectura unui OS, nu e vorba de acelasi cod si presupun ca stii prea bine.

4....

6.Linux reprezinta o piata foarte mica, c++ nu este pentru toata lumea, unora nu le place sau mai stiu eu ce motiv, din cate stiu in liceu faci pascal si c++, ce as putea sa iti mai spun.

Mi se pare pueril modul de a gandi si chiar nu ai habar despre ce vorbesti, daca vrei cross platform fa aplicatiile in java si gata, lungim discutiile inutil.

Edited by Vlachs
Link to comment
Share on other sites

1. Developerii fac aplicatii, daca nu le da bani microsoft sa le faca doar pe windows nu vad de ce nu ar face aplicatii cross-platform fiind in interesu lor. Apropo, cross-platform nu inseamna numai windows/ linux , inseamna si Apple, Macintosh . Daca-mi zici ca consumatorii Apple nu-s o piata buna de vandut software..

3 Atat timp cat n-ai nici o experienta cu C++ sau macar C , sa fi lucrat cu API-urile native sa stii despre ce vorbesti , zic sa te abtii. Alea zeci de mii de linii de cod sunt "under the hood", pe developer nu-l intereseaza decat INTERFATA. Ce zici tu de chestii gen directoare speciale se rezuma la maxim 5% din proiect.

6. Asta-i problema programatorului, eu incerc sa-ti explic ca aberezi cand zici ca nu se pot face aplicatii cross-platform. Daca ai avea putina experienta in aplicatii desktop si in .net si in C++ ai vedea ca e aproape la fel de usor in C++. Ce este mai usor si mai "frumos" in .net e WPF care am mai explicat in vreo 5 threaduri in trecut de ce e o problema. Aceesi problema care o are WPF o sa o aibe RT sau cum dracu-i zic la API-ul nou care o sa mearga DOAR pe windows 8.

Nu-i de ajuns ca daca inveti .net poti targeta numai windows, in windows 8 o sa poti targeta DOAR O VERSIUNE a windows, tare nu?

Daca vrei sa faci aplicatii .net sa mearga pe orice windows tre sa le faci in .net 2.0 care crede-ma ca nu e cu nimic mai usor / intuitiv decat unele librarii C++ cross platform.

Link to comment
Share on other sites

Daca-mi zici ca consumatorii Apple nu-s o piata buna de vandut software..

3...directoare speciale se rezuma la maxim 5% din proiect.

1.Nu am zis ca nu e o piata, dar tinand cont cati utilizatori de Win si cati de MacOS, tu ce spui

3.Pai ori e acelasi cod ori nu e.

Eu nu am zis ca nu se pot face, idee era sa se ajunga la macar 90% portabilitate intre os-uri, nu ca faci tu un program sa afiseze numere prime, era vorba de orice program care sa functioneze pe toate OS-urile, despre asta era in totalitate vorba aici, toate programele sa fie cross platform, in cazul asta ce ar trebui facut?

Link to comment
Share on other sites

Diferenta dintre Mac si Win este ca utilizatorii Mac sunt utilizatori care sunt dispusi sa plateasca pentru aplicatii deci ca si audienta mi se pare aproape sau chiar mai importanta decat cea windows.

90% portabilitate eu zic ca este , partea cea mai grea sta in GUI / networking + logica aplicatiei. Faza cu system directories poate fi evitata prin design , vrei sa-ti tii settings? poti sa le tii intr-o baza de date sqlite in acelasi director ca executabilul. Vrei fisiere temporare? Qt 4.7: QTemporaryFile Class Reference

Sincer nu vad ce ar putea tine numai de windows sau numai de linux care sa depaseasca 10% din totalul de cod scris. Si ala 10% nu e greu de scris.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...