Jump to content
Endakin

Dispozitivul care te va face să-ți arunci la gunoi mouse-ul și tastatura

Recommended Posts

Uita?i de tastatur? ?i de mouse, pentru c? o firm? american? este pe cale s? lanseze un produs revolu?ionar. De acum înainte ve?i putea naviga printre icoanele de pe desktop sau scrie în aer cu ajutorul unui dispozitiv de m?rimea unui stick.

Pentru prima oar?, oamenii î?i vor putea controla calculatorul cu ajutorul propriilor lor mâini ?i a mi?c?rilor din degete.

Numit "The Leap" ("Saltul"), poate chiar o metafor? pentru saltul incredibil pe care îl face în industria perifericelor, dispozitivul va permite utilizatorului s? semneze documente oficiale cu ajutorul unui creion doar mi?cându-l prin aer, s? navigheze cu degetul printre fi?iere ?i multe alte lucruri.

"Sun? prea bine, ca s? fie adev?rat. ?tim", spun cei de la Leap Motion, compania care a inventat ?i care produce acest dispozitiv de m?rimea unui stick.

Aparatul trebuie doar conectat la calculator ?i func?ioneaz?. Asta, dup? ce se instaleaz? un soft special. Dezvoltatorii de la Leap Motion afirm? c? dispozitivul poate urm?ri ?i mima mi?c?rile f?cute cu mâna având o acurate?e de 200 de ori mai mare decât orice alt aparat asem?n?tor.

Mai mult, utilizatorii vor putea folosi dispozitivul chiar dac? ?in în mân? diverse obiecte, precum pixuri sau creioane, scrie "The Daily Mail".

"Software-ul nostru de baz? este atât de versatil încât poate fi încorporat într-o gam? larg? de dispozitive, inclusiv smartphone-uri, tablete, ma?ini ?i frigidere", spun cei de la Leap Motion.

Produsul va fi lansat la sfâr?itul anului sau la începutul lui 2013, iar acesta poate fi achizi?ionat la pre?ul de 70 de dolari.

http://tsmartn.blogspot.ro/2012/06/dispozitivul-care-te-va-face-sa-ti.html

Edited by Endakin
Link to comment
Share on other sites

Da, este frumoasa chestia, am mai vazut videoclipul acesta, si daca nu ma insel a fost postat si pe aici(parca de wildchild), dar dupa parerea mea este o prostie titlul, ce ti-se pare mai comod si mai neobositor? sa faci cu mainile in toate felurile sau sa tii mana lejer pe masa si sa scrii la o tastatura si sa impingi un mouse?

MODIFICARE: Da, de wildchild a mai fost pus (ce memorie buna am :>)

https://rstcenter.com/forum/53545-introducing-leap.rst

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...