Jump to content
crs12decoder

Unde e 1 euro?

Recommended Posts

Mi s-au parut destul de stupide problemele de genul asta, pentru ca nu mi se parea ca tineau foarte mult de logica.

Dar o prietena era framantata de problema asta si nu stia sa-i gaseasca explicatia. Cand i-am explicat care a fost toata treaba a ramas destul de dezamagita.

O pun si aici, am vazut ca sunt persoane carora le plac problemele de genul :))

----->

Te imprumuti de la mama ta 50 euro si de la tatal tau alti 50 euro. In total 100 de euro. Iti cumperi un tricou care valoreaza 97 de euro, deci ramai cu 3 euro. Le dai inapoi parintilor tai cate 1 euro la fiecare. Mamei tale, 1 euro, tatalui tau, 1 euro. Si mai ramai cu 1 euro. Mai ai deci sa le dai inapoi mamei tale 49 de euro si tatalui tau 49 de euro. 49+49=98 euro. + 1 euro de la tine din buzunar fac 99 de euro. Unde e 1 euro pana la 100?

Link to comment
Share on other sites

Mai ?tiam o astfel de problem?:

Eu îi dau unui amic o vac? pentru a o vinde. El o vinde la 2 persoane cu 25 de lei (deci fiecare pune 12,5 lei). Amicul vine cu banii la mine. Eu îi spun c? sunt prea mul?i bani ?i s? dea 5 lei înapoi. El cheltuie 3 lei ?i d? înapoi doi lei (adic? cump?r?torii au pl?tit câte 11,5 lei). Totu?i 11,5 + 11,5 + 3 lei (cheltui?i de amic) = 26 de lei. De unde 1 leu în plus?

Toate aceste probleme au o rezolvare general?: modul prin care se calculeaz? totalul este gre?it. În cazul de fa??, acel calcul (11,5 + 11,5 + 3) nu este f?cut pentru a rezultat totalul, ci 11,5 + 11,5 + 2 (da?i înapoi) este calculul corect. Defapt, problema te proste?te ?i te face s? crezi c? acel calcul din final trebuie s? î?i dea totalul.

Link to comment
Share on other sites

Toate aceste probleme au o rezolvare general?: modul prin care se calculeaz? totalul este gre?it.

Am stat sa ma gandesc putin la aceasta problema si mi-am dat seama de acest lucru.

Defapt problema vine asa: 50+50=100,100-97=3 si trebuie sa dai inapoi cate 50 de euro,dar mai dai cate 1 din cei 3 ramasi si astfel mai trebuie sa mai raman de platit 49 euro la fiecare parinte.Si 49+49=98 care sunt banii care trebuie inapoiati,deci nu avem de ce sa adaugam si 1 nostru.Deci ,pe scurt,aveam 3 euro ramasi si trebuia sa platim cei 100 de euro imprumutati ,mai dam 2 euro (3-2=1 euro ramas) si raman doar 98 de platit (100-2=98 de platit) si aici nu mai avem de ce sa adunam altceva.

Sau nu le mai dadeam nimic.

Edited by ionut97
Link to comment
Share on other sites

Din toata problema, partea care e gresita si care iti suceste mintile este asta:

"49+49=98 euro. + 1 euro de la tine din buzunar fac 99 de euro. Unde e 1 euro pana la 100?"

Nu se calculeaza care bani trebuie, de aia nici nu da 100. Dupa calculul asta pot sa rezult urmatoarele.

Sa presupunem ca tricoul costa 70 euro, raman cu 30 euro. Le dau la ambii parinti cate 3 euro ca asa vrea pula mea. Deci mai am sa le dau inca cate 47 euro la parinti. iar mie imi mai raman 100-70-3*2=26 euro.

Si aici este faza cea mai tare, daca calculez dupa cum calculeaza astia din problema, uitati cat imi iese:

47+47=94 euro. + 26 euro care mi-au ramas mie fac 120 euro. Deci nu se mai pune problema unde este 1 euro, dar de unde au mai aparut 20 euro.

Concluzia este ca nu aceasta este calea care verifica banii ca sa iti iasa 100 euro.

Este ca si cum eu am mai multe cifre in problema, si ma apuc sa iau cateva la intamplare dintre ele si sa le adun si sa vreau sa-mi dea 100.

Calea pe care s-ar calcula acesti 100 euro este urmatoarea:

49*2 banii parintilor pe care trebuie sa i-i dau, + 2 euro, banii pe care ii i-am dat deja = 100

Edited by GarryOne
Link to comment
Share on other sites

E simplu. Tu ai doar 98 de euro banii tai. Restu sunt bani manevrati. E ca si cum ai fii luat de la maicata 49 de euro si de la taicato 49 de euro. Practic cand le 1 euro la fiecare in parte, le dai din banii lor, deci nu se ia in calcul.

Avand in vedere ca 49 + 49 care ii avei datorie = 98 si tricoul a costat 97 ti-a ramas acel 1 euro. Simplu. Nu vad nimic mare filozofie.

Link to comment
Share on other sites

Ma prapaditilor... atata zarva pentru nimic.

GarryOne esti repetent.

Nu se calculeaza ca la tara la bunici cand numeri oile si iti iese cu o oaie in plus... apoi realizezi ca defapt ala era caine cand voiai sa-l mulgi...

Luati-o altfel copii: -98+1=97 si aici punct

Edited by unu_1234567
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...