Jump to content
remix_gppd

Masina

Recommended Posts

Vreau sa imi cumpar un golf 4 din anul 2000 , motor 1.6.

Intrebarea mea este daca trebuie sa platesc taxa de poluare (masina e inmatriculata RO).

Masina se afla intr-un alt judet, cam cat ar fi suma totala de trecere pe numele meu?

4795406_1.jpg

exact modelul asta as vrea si eu dupa ce iau carnetu;)

la cat ai gasit-o?

Link to comment
Share on other sites

Nu platesti taxa de poluare daca e deja inmatriculata.

Va trebui sa-i faci identificarea la RAR si aia te va costa pana in 200 lei + taxa talon 37 lei + taxa inmatriculare 52 lei +numerele (40 la rand sau 85 preferentiale).

ATENTIE MARE: la inmatriculare este obligatoriu sa ai certificat fiscal de la vanzator. Daca nu cand cumperi masina ai grija sa ti-l dea ca altfel stai si plangi langa masina.

Link to comment
Share on other sites

Acum vin de la inmatriculare. Taxa Rar (indentificare) 107 lei (daca nu are itp valabil trebuie sa-i faci verificarea periodica ) taxa talon Cec 37 lei , taxa inmatriculare 52 lei + timbru 4 lei, + taxa numere pref sau nu, asigurare auto pe numele noului prop. (cel putin 6 luni). Uite aici ghid si acte Acte necesare pentru vanzarea/cumpararea unei masini SH

Edited by Mircea88
Link to comment
Share on other sites

Vreau sa imi cumpar un golf 4 din anul 2000 , motor 1.6.

Intrebarea mea este daca trebuie sa platesc taxa de poluare (masina e inmatriculata RO).

Masina se afla intr-un alt judet, cam cat ar fi suma totala de trecere pe numele meu?

4795406_1.jpg

MOTOR 1400

E 1.4 nu 1.6 cum zici tu.

Link to comment
Share on other sites

E evident ce zici tu, daatdraqq, cu 1.4 esti in viteza a 3 a, la 3 000 de turatii pe cand cu 1.6 esti intr a 4 a, la 1500.

E doar un exemplu

nu are nici o treaba marimea motorului cu turatiile.Ce zici tu de turatii se aplica la diesele unde e mare diferenta intre turatia unde poti sa atingi cuplu maxim si turatia unde atingi la benzina astfel dieselul trage bine la turatii ceva mai mici

oricum in a -4-a cu 1500 rpm cu loganul asta e subturare mare asta e turatie de tractor sau tir

Link to comment
Share on other sites

Am luat acu 3 zile un golf 4 din 2002 , 1.4 benzina . Pe o distanta de 400 de km , incluzand portiunea Gheorgheni , Lacu Rosu , Bicaz , mers prin curbele alea pana la limita derapajului , mi-a luat 5.4 % mixt . Intr-adevar e putin puturos 1.4 benzina , dar daca stii sa mergi cu el , o sa te obisnuiesti . A costat 3500 de euro + 200 taxa . Masina are toate optiunile mai putin piele .

Vad ca asta pe care ai aratat-o tu nu are nici macar AC . Pt mine asta e cea mai importanta optiune .

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Un suzuki gsxrk k8 nu prea se compara cu golful:)) . Daca nu mergi nebuneste e perfect !

Asta asa ca off.

on/ On golful e cam puturos adica ce vrei tu sa iti iei acolo, oricum pe langa altele e frumos si arata si bine . Golf 4/5 sunt frumoase foc. Acum e si treaba ta ce faci (bani/+ce iti place tie)

Iarna mergi tu cu motoreta? Cand vrei sa-ti duci femeia la club si te faci muci vii tot cu motoreta? Cand vrei sa dai o "mumu" dai pe motoreta? Cand ploua te bagi sub ea?

Link to comment
Share on other sites

Am luat acu 3 zile un golf 4 din 2002 , 1.4 benzina . Pe o distanta de 400 de km , incluzand portiunea Gheorgheni , Lacu Rosu , Bicaz , mers prin curbele alea pana la limita derapajului , mi-a luat 5.4 % mixt . Intr-adevar e putin puturos 1.4 benzina , dar daca stii sa mergi cu el , o sa te obisnuiesti . A costat 3500 de euro + 200 taxa . Masina are toate optiunile mai putin piele .

Vad ca asta pe care ai aratat-o tu nu are nici macar AC . Pt mine asta e cea mai importanta optiune .

Bafta

cat ai dat pe el ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...