Jump to content
pyth0n3

Open Courses Start Here

Recommended Posts

Dupa cateva zile bune de munca si testing am terminat.Putem anunta in mod oficial noul portal unde se vor tine aceste cursuri

Open Courses Chiar daca prima pagina e inca in constructie exista doua link-uri care duc direct la portalul unde se vor tine cursurile.Pentru cei care vor alege optiunea HTTPS vor trebui sa accepte certificatul avand in vedere ca momentan nu am aderat la un Third Part Authority pentru validarea certificatelor.Cei care vor folosi conexiunea HTTPS datele vor fi transmise printrun tunnel criptat , cei care vor folosi HTTP datele vor fi transmise in clear text.Momentan a fost o dezbatere intre noi dar intrun final am incercat sa culeg cate putin din ideile fiecaruia pentru a putea construi acest portal.ElChief a adus cateva idei asupra administrarii chat-ului , ps-axl a propus crearea unei table unde profesorul va putea scrie codul , Systhesis sa ocupat de modificarea platformei (modificand codul sursa), totti93 a gasit o vulnerabilitate care nea scapat ,iar eu m-am ocupat de domeniu, hosting si configurarea diverselor platforme pentru a gasi ceva ideal pentru ceea ce ne-am propus.

Intrun final am terminat, nu e ceva perfect dar e simplu si pentru ceea ce vom face este ok.Fiecare room va fi administrat.

Momentan am decis urmatoarele lucruri:

Elchief si ps-axl vor fi OP cu access in fiecare room , cu dreptul de a da voice de a lua voice si ban ,a impune restrictii pentru a mentine curat fiecare room (eu personal sper sa nu se ajunga la banat dar nu putem prezice ceea ce se va intampla).Eu ma voi ocupa de cursul in ansi C ,Synthesis se va ocupa de cursul in PHP ,PingLord se va ocupa de cursul in Linux.Dupa cum am observat exista o serie de useri care au ales sa participe la mai multe cursuri de aceea am hotarat sa tinem cursurile separat cel putin vom incerca sa nu le facem la aceeasi ora asadar fiecare ar putea alege sa participe la mai mult de un curs.Primul curs in C se va tine pe data de 2 August la ora 20:00 ora romaniei.acest lucru il veti putea observa in calendarul care a fost pus la dispozitie pe portal.Rog userii care vor sa participe la cursuri sa isi faca un cont.

Cum vin structurate cursurile?

Au fost create cateva ChatRoom-uri

General Chat Open Courses General Chat 0/50

AnsiC Class Ansi C Programming 0/50

PHP Class PHP Programming 0/50

Linux Class Linux OS 0/50

Null Empty Class 0/40

In fiecare room se vor tine cursurile care au legatura cu clasa respectiva.

Pentru discutii generale intre useri a fost creat un chatroom separat asadar sunteti rugati sa intrati in acest chatroom daca vreti sa chatati in mod separat. General Chat.Nu pot decat sa va urez bun venit si sper ca aneti bunul simt in momentul in care veti folos acest portal.Va reamintesc , pentru a putea intra in clasa va trebui sa primiti un email cu un link pentru a conferma ca v-ati inscris.Sper ca am spus tot ce vroiam sa spun, daca aveti intrebari si sugestii sunteti liberi sa le faceti, eu astept sa incepem cursurile pentru a vedea cum va decurge.

Ceea ce va rog este sa nu folositi scanere , shell-uri si exploit-uri acolo unde stati voi deoarece nu este etic sa distrugi un portal care te ajuta sa intelegi cum functioneaza anumite lucruri.Aici veti putea invata in mod gratuit sa va perfectionati multe skill-uri , cu timpul in cazul in care va functiona vom adauga diverse alte cursuri mult mai sofisticate dar trebuie sa incepem cu inceputul.Daca gasiti o eroare sau o vulnerabilitate care ar putea distruge sau pune in pericol portalul sunteti rugati sa o cumunicati , cel putin noua in privat ca sa o putem analiza si rezolva.Nu veti castiga absolut nimic daca veti corupe portalul deoarece nu exista informatii top secret inafara de informatiile pe care oricum le vom publica.Evident nu trebuie sa scanati serverul in mod intentionat pentru a gasi vulnerabilitati deoarece deja acest gest pune in pericol portalul si cei care s-au inscris pentru a invata.Ganditi-va ca fiecare din noi a lucrat pentru a construi si am pierdut foarte mult timp pentru a ne dedica acestui proiect.Pentru a ne rasplati se cere doar sa respectati ceea ce a fost facut pentru voi.

Peace!

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

In momentul in care va inscrieti veti primi un email cu un link de confirmare care arata cam asa:

http://www.modnet.org/class/index.php?act=register&step=act&act_code=9WDWoF

Sunteti rugati sa il accesati in urmatorul mod

www.modnet.org/class/index.php?act=register&step=act&act_code=9WDWoF

Eliminati http:// inainte sa il deschideti ca face un redirect urat si va da un 404 not found.Trebuie sa verific putin chestia asta

Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

Exact bcman, daca ati intrat https in momentul creeri userului la confirmare trebuie sa puneti

https:// link

daca ati intrat http well nu ar trebui sa fie nici o problema.

Link to comment
Share on other sites

Pentru cursul Ansi C vom avea nevoie de urmatorul material

1.Un sistem operativ: Recomand sa aveti instalat pe undeva o distributie Live Linux

Dealtfel gasiti un shell gratuit linux , aici avesti o lista Free Shell Accounts :: the biggest list on the net - Rankings - All Sites

2.Un editor de text: Recomand VIM , ca alternative nano sau daca preferati unul cu interfata grafica

si foarte simplu de folosit exista Cream(Cross Platform) , Gedit(Ambient Gnome) ,Kate(Ambient KDE)

3.Un compiler: Recomand GCC dar daca nu aveti posibilitatea sa instalati , CC ar trebui sa fie deja instalat

in majoritatea sistemelor Unix si a derivatelor.O alternativa pentru a compila cod in C poate fi codepad

dar sugerez in orice caz sa aveti un LiveCd Linux.Il puteti virtualiza rapid folosind VirtualBox sau Wmware

Puteti descarca o imagine deja preinstalata careia ii veti face import (timp de munca Download + 2 minute import + boot)

Note:

Vom studia initial Limbajul C (Structura acestui limbaj si tipul de date) deci exemplele ar trebui

sa fie cross platform vor putea rula si in Windows dar vor fi cateva diferente atunci cand vom lua input-ul sau va trebui sa facem clear screen deci eu as recomanda Linux in orice caz.

In prima lectie pa data de 2 august orele 20:00 vom discuta despre compiler , initial voi face o mica introducere despre istoria limbajului (intrun mod putin divers si scurt).La sfarsitul acestei lectii se vor cunoaste urmatoarele lucruri:

1.Cum vine tradus un cod C in limbajul procesorului (folosind GCC)

2.Care sunt procesele prin care trece un cod inainte sa fie tradus (folosind GCC)

3.Care este diferenta intre un compiler si interpreter (GCC vs Cpython Interpreter)

Atentie!

Rog userii sa fie punctuali , asadar pentru a sincroniza timpul voi folosi The World Clock – Time Zones

Fiecare poate deduce la ce ora se va tine cursul in baza orarului pe care l-am specificat.Primul curs se va face la ora 20:00 ora Romaniei (Am ales acest lucru deoarece majoritatea se afla in romania)Pentru ceilalti useri rog sa confrunte tabelul cu orariile tarii in care se afla.

Exemplu: Daca in Bucuresti va fi ora 20:00 , in Berlin va fi ora 19:00 iar in London 18:00

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Am observat ca in control panel-ul de pe site exista un calendar. Acolo vom gasi anuntate cursurile?

Si daca da, exista vre-o metoda sa integram acel calendar in iCal/Outlook/Google Calendar/etc.?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

Chiar deloc si chiar eram interesat despre aceste cursuri ...problema este alta...sunt pe un eee pc series acuma:))) memorie hdd 4gb deci nu amce sa mai fac ....pt un timp trebuie sa stau pe bara...vechiul calc nu maiexista dinmotive ca l am vandut ...ca sa imi construiesc un altu ..ceva mai Fast :)

Link to comment
Share on other sites

Orice sistem Unix are un editor de default si un compilator , nu e neaparat sa iti instalezi un sistem virtual daca nu iti permite calculatorul .Poftim aici exista o lista de shell-uri gratuite , majoritatea au instalat gcc si nu necesita root sa il poti folosi.Pentru cei care nu isi permit sa virtualizeze deoarece au sistemul foarte incarcat isi pot crea un cont Linux/Unix si il pot accesa direct din Putty in cazul in care folosesc Windows

Free Shell Accounts :: the biggest list on the net - Rankings - All Sites

Link to comment
Share on other sites

Cygwin se poate folosi?

Daca esti in grad sa iti integrezi gcc in Cygwin il poti folosi , nu l-am pomenit deoarece e mai usor sa folosesti un terminal Linux decat un Cygwin doar ca eu acum nu stiu ce procent de useri foloseste Linux si cati folosesc Windows dar in momentul in care majoritatea celor care s-au inscris la Ansi C sau inscris si la Linux am zis ca va fi totul OK.In cazul meu Linux este sistemul de baza de cand am inceput sa ma joc cu computerele, acum ceea ce vom face se va baza pe Linux si daca vom continua sa facem programare avansata vom continua in Linux deoarece C sa nascut in Unix si nu e un limbaj de programare care va fi folosit in Windows chiar daca unii mai incearca dar e putin absurd deoarece Microsoft are limbaje de programare pentru platforma Windows care se integreaza destul de bine fara necesitatea de a folosi C.Da se poate invata C si in Windows dar pe tot parcursul nostru eu voi folosi GCC iar astazi vom vorbi despre GCC.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...