Jump to content
Brokerjoker

Ce sa fac daca am duar 7 clase si vreau

Recommended Posts

Am duar 7 clase si vreau sa termin 10 clase , problema este ca eu am 17 ani .

As vrea sa stiu daca este vreo scoala in romania unde ma pot inscrie chiar daca nu am varsta necesara.

Imi doresc mult sa termin macar 10 clase , in ziua de azi nu te baga nimeni in semana daca nu ai terminat o facultate , mai mult de cat asta cand cineva aude de o persoana care nu are 8 clase o trateaza la fel ca pe un boschetar sau tigan care nustie nici sa citeasca.

Link to comment
Share on other sites

in ziua de azi nu te baga nimeni in semana daca nu ai terminat o facultate , mai mult de cat asta cand cineva aude de o persoana care nu are 8 clase o trateaza la fel ca pe un boschetar sau tigan care nustie nici sa citeasca.

Uite acesta este un alt concept gresit.Cine certifica faptul ca urmand directivele sistemului de invatamant esti mai presus?Un sistem corupt este in grad sa certifice stardard-ul pe care un cetatean ar trebui sa il urmeze ca sa nu fie tratat in modul decris de tine?Atata timp cat vom urma directive impuse de catre altii vom fi modelati dupa aceste directive.Ce te face sa crezi ca esti mai prejos de un individ care a absolvit 12 clase sau oricare ar fi numarul lor?.Dar din punct de vedere psihologic te-au pus la pamant (Negative Reinforcement) , te fac sa te simti vinovat ca nu ai mai multe clase dar chiar daca ai fi avut mai multe cui crezi ca i-ar fi pasat?Ce crezi ca ti-ar fi povestit pana in clasa 10 ?Cum sa schimbi lumea? Cum sa fi un cetatean mai bun?Crezi ca ti s-ar fi oferit mai mult respect?

Link to comment
Share on other sites

@pyth0n3

Daca eu peste cativa ani incerc sa ma angajez nu o sa ma bage nimeni in seama chiar daca eu sunt mai bun ca alti care au o diploma in acel domeniu de munca.

Cine a spus ca trebuie sa te angajezi , de ce sa nu iti deschizi propria afacere oricare ar fi domeniul.Nu trebuie sa fim slugi pentru altii.

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis
Cine a spus ca trebuie sa te angajezi , de ce sa nu iti deschizi propria afacere oricare ar fi domeniul.Nu trebuie sa fim slugi pentru altii.

Dude omul scrie "duar" in loc de "doar". Are mare nevoie sa se duca la scoala ca poate isi mai pune macar vocabularul la punct si ma bucur ca a luat initiativa asta.

Link to comment
Share on other sites

nu toti au $ ca sa isi deschida o afacere.

Nici Henry Ford nu a avut $ sa isi deschida o afacere si totusi a facut Ford Motor Company si nici Abraham Lincoln nu a avut $ sa devina presedinete iar George Washington si Benjamin Franklin au avut mai putine clase decat Brokerjoker.Doar ca ei nu sau gandit ca nu au bani ca majoritatea care isi plang de mila in ziua de azi ci prin fapte au demonstrat ca se poate

@Nemessis pai e ok ca vrea sa mearga la scoala dar vroiam sa il incurajez si sa il fac sa inteleaga ca oameni fara scoala nu sunt neaparat carpe si pot fi la randul lor respectati

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Ford nu numai c? nu a avut bani dar nu era nici un geniu,el a muncit mult ?i ?inea oameni foarte de?tep?i lâng? el.Mul?i(români deobicei) când se gândesc la deschiderea unei afaceri ei cred c? î?i trebuie o c?ru?? de bani ?i 7 facult??i,realitate stând diferit?.Bravo lui Joker pentru ini?iativ?, câteva clase oricui îi trebuie pentru propria cultur? general?.

Link to comment
Share on other sites

Ford nu numai c? nu a avut bani dar nu era nici un geniu,el a muncit mult ?i ?inea oameni foarte de?tep?i lâng? el.Mul?i(români deobicei) când se gândesc la deschiderea unei afaceri ei cred c? î?i trebuie o c?ru?? de bani ?i 7 facult??i,realitate stând diferit?.Bravo lui Joker pentru ini?iativ?, câteva clase oricui îi trebuie pentru propria cultur? general?.

Nu e vorba ca iti trebuie o caruta de bani , dar de cel putin 1000 de euro ai nevoie.

Si nu se stie daca afacerea iti va face cat de cat profit la inceput.

Edited by giok123
Link to comment
Share on other sites

@pyth0n3 mai mult demoralizezi omu decat sa-l ajuti cu sfaturi ca "de ce nu-ti deschizi o afacere" de ce nu faci cum a facut ala, iar ala e exceptia de la regula. sunt oameni simplii, nu oameni cu relatii, initiative, oameni care sa fie luati in seama cand vine vorba de a conduce un proiect.

Link to comment
Share on other sites

@begood probabil ai dreptate prin afirma?ia respectiva am dat de în?eles o imposibilitate de a construi sau a conduce un proiect care probabil demoralizeaz? personajul de?i inten?ia mea era sa dau de în?eles ca oamenii care nu au beneficiat de un titlu de studiu nu sunt neap?rat cîrpe ?i e gre?it sa fie catalogate într-un mod divers ?i puse la picioarele societ??ii.Dac? se dovede?te ca un asemenea individ poate sa fac? ceva ar trebui respectat ?i cum ?tim prea bine multi vin cataloga?i ca fiind gunoaiele unei societ??i ?i totu?i unii din ei participa ?i au voin?a de face ceva.Oricare ar fi locul de munca trebuie sa fie respectat de c?tre persoana care lucreaz? ?i de c?tre ceilal?i ?i a matura str?zile sau a spala wc-urile nu te face mai prost decît a conduce un sistem bancar deoarece cineva va trebui sa fac? ?i acest lucru dealtfel dac? to?i am fi directori cine ar mai construi blocuri, cine ar men?ine cur??enia pe str?zi ?i cine ar spala wc-urile?Problema noastr? îns? este ca majoritatea suntem obi?nui?i sa catalogam persoanele în func?ie de pozi?ia pe care o ocupa în societate ?i e total gre?it acest concept.Dac? nimeni nu î?i ofer? posibilitatea sa ob?ii ceea ce vrei asta nu te face mai prost decît ceilal?i.Acum foamea de bani poate sa fac? ?i miracole ?i evident în momentul în care prive?ti printr-un geam de Mercedes din exterior ?i te ui?i prin g?urile din buzunare creierul t?u e în grad sa asambleze diverse idei care puse în practica pot fi gre?ite.Foame de bani nu te va l?sa niciodat? sa po?i lua o decizie corecta sau sa schimbi situa?ia ?i acest lucru e foarte grav deoarece un individ pentru a face bani ar trebui sa men?in? creierul limpede ?i în nici un caz sa ac?ioneze din instinct dar foame de bani nu î?i da posibilitatea sa ai creierul limpede.Acum eu nu încerc sa va fac povesti de adormit copii deoarece nu sunt fiul unui pre?edinte ?i nu rulez întru-n Mercedes ci sunt probabil în aceea?i situa?ie ca ?i ceilal?i ?i la rîndul meu nu am mai multe clase ca Brokerjoker ?i în nici un caz nu strîng banii de prin copaci ?i la rîndul meu am stat pe strada cînd a fost necesar ?i pe mine ma tentat sa bag mana în buzunarul altuia dar nu am f?cuto.Dar dac? pute?i ?i considera?i ca va ajuta merge?i la ?coal? deoarece eu nu am avut niciodat? nimic de spus în leg?tur? cu acest lucru ci doar în momentul în care unul din voi a înc?lzit b?ncile scolii în mod inutil ?i nu a f?cut nimic concret.Voi da ?uturi în cur celor care au absolvit o universitate ?i nu sunt în grad sa pun? în practica ceea ce au înv??at deoarece cum am mai spus nu sau concentrat asupra cunoa?terii ci asupra notelor ?i a unei buc??i de hîrtie pe care multi au obiceiul sa o cheme diploma.

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Exist? ?coli ?i licee la seral. Du-te la inspectoratul ?colar din jude?ul unde locuie?ti ?i întreab? acolo ce ?coli au ore la seral. Apoi te înscrii acolo. De liceu nu ai nevoie decât dac? ?ii mor?i? s? te angajezi pe un post unde ai neap?rat? nevoie de liceu, altfel sunt de ajuns cursuri de calificare. Ca ?ofer, vânz?tor, chelner, buc?tar, zidar, faian?ar etc., nu ai nevoie de liceu.

Link to comment
Share on other sites

Eu unul am 11 clase, chiar de 3 ori a 11-a, am intrat din pur noroc la liceu, recunosc ca nu meritam, totusi am lucrat fara pile sau bani dati ca administrator, gestiune si contabilitate primara, etc. recomand totusi un plan de atac, nu trebuie sa ai o scoala pentru a fi indispensabil pentru un angajator, trebuie putin tupeu+cunostinte in domeniul in care vrei sa activezi si o metoda prin care sa faci angajatorul sa depinda de tine, daca activezi pe informatica, gestiune etc, axeaza-te pe rapiditate in introducerea datelor, o organizare in asa fel incat numai tu sa ii stii rostul, etc..si asta poti aplica in mai multe domenii facand astfel angajatorul sa depinda de tine.pentru a reusii, in afara de cunostinte, ai nevoie de incredere in tine, lucru care este mai important ca orice.desi multi in ziua de azi au incredere in ei fara pic de cunostinte..mai sunt si unii care constientizeaza ca e nevoie si de cunostinte, macar minimul, in domeniul in care activeaza.sa nu uiti ca desi toti zic ca nu e asa, prima impresie chiar conteaza, un anumit charm, un zambet aruncat, o gluma si 2-3 cuvinte la un interviu si ai asigurat postul respectiv.traim intr-o tara in care trebuie sa muncim de mici pentru a avea ce ne dorim, daca stai bine financiar si ai timp necesar pentru a termina o scoala, nu rata ocazia, totusi daca ai nevoie de bani, angajeaza-te, invata din experiente, tine cont de absolut orice si alege doar ceea ce crezi tu ca vei folosi pe viitor si iti este util.

PS: Scoala, la noi in romania, chiar te prosteste!( parerea mea )

Link to comment
Share on other sites

primu pas este sa te asiguri ca nu se va ajunge acolo.in caz ca se ajunge, fa orice sa iti asiguri viitorul tau pentru ca nimanui, niciodata nu-i va pasa de tine mai mult decat tine insuti.uita de educatia data, uita de inhibitii, uita absolut tot si gandeste-te cum sa repari situatia.acum vorbesc din pura experienta si este un sfat bazat pe o experienta proprie.niciodata sa nu disperi, si daca cumva ajungi sa disperi .. da pe acasatv si vei vedea ca inca esti bine pe langa altii.nimeni nu poate da un sfat concret in cazul de fata, ar trebui sa fie in postura ta, orasul tau, sa aiba cunostintele tale, deschiderile tale, etc pentru a putea zice ceva concret, tocmai de aceea am accentuat mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Daca ma trezesc la 18 fara bani , loc de munca , casa etc .

Care ar fi primul pas pe care trebuie sa-l fac?

Aceasta întrebare este buna deoarece nimeni pana în prezent nu a putut r?spunde în mod concret ori de cate ori as fi avut nevoie de un r?spuns concret.Probabil doar în cazul în care se va întîmpla acest lucru vei g?si r?spunsul de nevoie.Acela?i lucru mi sa întîmplat ?i mie doar ca eram înc? minor ?i în acela?i timp imigrat clandestin ?i nu reu?eam sa îmi g?sesc de munca , nimeni nu m-ar fi luat deoarece eram minor iar în al doilea rand nu vorbeam limba tarii în care am emigrat.Într-un final pot sa î?i spun ca primul loc de munca pe care l-am f?cut era lipirea afi?elor publicitare pe timp de noapte iar pe timp de zi mi sa oferit un loc de cazare într-un garaj.Acest lucru a durat cam 6-7 luni.Dar în acest timp am înv??at limba citind fiecare anun? de pe afi? ?i cîteva reviste ieftine pe care le g?seam aruncate pe lîng? tomberoanele marilor magazine.A fost simplu sa înv?? deoarece afi?ele reprezentau diverse desene pe lîng? scris a?adar se putea deduce ce anume vrea sa spun? textul ?i erau clasificate în diverse categorii.Am vrut doar sa ajung la concluzia ca orice vei face va depinde de mediul în care te vei afla.Presupun ca cineva î?i da o farfurie de mîncare cel Putin de 2 ori pe zi ?i ca nu te vor scoate afara din casa la vîrsta de 18 ani de?i nu as baga mana în foc deoarece v?zusem ca arunca ?i copiii nou n?scu?i în tomberoane ca sa scape de ei.Dar de cate ori ma gîndesc orice am f?cut a fost frumos ?i probabil dac? nu as fi avut ocazia sa întîlnesc aceste situa?ii as fi avut o viziune diversa a multor lucruri.Din p?cate fiecare istorie e unica ?i fiecare r?spuns la asemenea întreb?ri e unic iar experienta tr?ita devine o amintire iar tu începi sa î?i perfec?ionezi skill-urile pe zi ce trece deoarece începi sa cuno?ti ceea ce al?ii doar la televizor pot vedea.Din p?cate aici nu exista erori din care po?i sa înve?i ci ar trebui sa experimentezi pe propria piele pas cu pas.

Link to comment
Share on other sites

nu toti au $ ca sa isi deschida o afacere.

Nu toti au minte sa sa iti deschida o afacere.

Nu e vorba ca iti trebuie o caruta de bani , dar de cel putin 1000 de euro ai nevoie.

Si nu se stie daca afacerea iti va face cat de cat profit la inceput.

1000 Euro ii faci si online fara nici-o imvestitie si timpul depinde de ascutimea mintii.

Daca ma trezesc la 18 fara bani , loc de munca , casa etc .

Care ar fi primul pas pe care trebuie sa-l fac?

Nu cred ca trebuie sa te gandesti asa. Incearca sa vezi si partea plina a paharului. Ai grija mare si cu stresul si presiunea in aceasta privinta caci nu te vor lasa sa iei decizii corecte la fel ca si foamea de bani. Sa nu-ti fie rusine nici de munca.

Link to comment
Share on other sites

Nu toti au minte sa sa iti deschida o afacere.

Exista foarte multe persoane care sunt foarte inteligente si lucreaza ca sofer (am dat un exemplu) pentru un amarat de salariu.

De ce ? Daca nu ai pe cineva care sa te finanteze, sau macar sa te ajute la inceput, e greu.

Nici Henry Ford nu a avut $ sa isi deschida o afacere si totusi a facut Ford Motor Company si nici Abraham Lincoln nu a avut $ sa devina presedinete iar George Washington si Benjamin Franklin au avut mai putine clase decat Brokerjoker.Doar ca ei nu sau gandit ca nu au bani ca majoritatea care isi plang de mila in ziua de azi ci prin fapte au demonstrat ca se poate

Voi scrieti aici despre niste oameni care ii stiti doar din ce a-ti citit pe internet, despre care vorbiti ca s-au imbogatit din nimic sau alte chestii. De unde stiti voi ce afaceri or fi facut? Cunosc multi care, "ei" au o afacere de "fatada" si in spate au curve, droguri sau alte lucruri murdare.

In ziua de azi e mai greu si cu afacerile. Tot va aud ca ala e miliardar si nu avea nimic. Dar unul din cei care au scris in acest topic aveti o afacere care sa va produca? A si daca da. Ati deschis-o cu bani vostri ? sau a parintilor?

Edited by giok123
Link to comment
Share on other sites

Am un prieten care are 6 clase, acum 4-5 ani (daca nu ma insel), a facut prima mie de dolari online, pustiu' si-a luat inima in dinti si a deschis o sala de internet cu un amic, culmea si bine pozitionata (langa o scoala generala) , toate au mers super ok pana anu' trecut cand ieseau pe pierdere. A stat vreo 3-4 zile pana a copt o idee si s-a combinat cu un alt amic si au facut un service IT-Console-Telefoane intr-o zona d-asta noua "rezidentiala", unde pur si simplu nu exista asa ceva, o zic cu putina ciuda dar baiatu' face foarte multi bani si am toata stima si respectu' pentru acest baiat, 6 clase si nici alea neterminate, dar a avut multa ambite si niciodata nu a stat degeaba. Concluzia ? Se poate daca vrei, 8 clase la noi = 2500, 12 Clase + Bac = 5000, facultatea habar nu am dar treb sa aiba si aia un pret, pentru cei care cunosc si stiu de comuna Chiajna-Rosu, acolo se cumpara aceste diplome, culmea atestate si verificate, jumate din firma Brenntag CEE Romania au diplome procurate de la baietii din Chijna avand nevoie la servici.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...