Jump to content
Nytro

Adevăratul "Big Brother". FBI a dezvoltat un sistem performant de identificare care t

Recommended Posts

[h=1]Adev?ratul "Big Brother". FBI a dezvoltat un sistem performant de identificare care te poate g?si oriunde[/h]

FBI-ul a început s? ruleze oficial noul program de recunoa?tere facial? (NGI), pe care a început s?-l dezvolte în 2005 ?i în care a investit miliarde de dolari. Sistemul vine ca o completare a programului de identificare a amprentelor care ruleaz? la nivel na?ional ?i va fi instalat în toate statele pân? la finalul anului 2014, scrie rt.com.

"Rolul programului NGi este de a reduce rata criminalit??ii ?i terorismul prin accesul autorit??ilor din toat? ?ara la o baz? de date cu cât mai multe informa?ii biometrice", scrie într-un comunicat FBI

Oficialii FBI au declarat c? în urma testelor pe care le-au f?cut în acest an, în statul Michigan, dintr-o baz? de date de 1,6 milioane de fotografii programul a identificat corect o persoan? în 92% din cazuri.

Baza de date NGI va include peste 14 milioane de fotografii în urm?torii doi ani, iar pentru o identificare cât mai exact?, programul va folosi ?i datele publice de pe re?elele sociale Facebook ?i Google.

Lansarea programului NGI a stârnit ?i reac?ii negative, unii politicieni fiind de p?rere c? încalc? flagrant dreptul la intimitate: "Când cineva are amprenta ta facial?, î?i poate afla numele, î?i poate g?si conturile de pe re?elele sociale ?i poate afla în orice moment pe ce strad? e?ti sau când cineva posteaz? o fotografie cu tine online. Asta poate înc?lca dreptul la via?? privat?", a declarat senatorul american Al Franken

Sursa: Adev?ratul "Big Brother". FBI a dezvoltat un sistem performant de identificare care te poate g?si oriunde - Gandul

Link to comment
Share on other sites

Da pe ce poti sa dai miliarde de dolari in dezvoltarea unui astfel de program? Acum se fim seriosi, 10 programatori nemancati(dar buni) iti fac treaba asta in 2 ani maximum.Si te costa doar serverul cu baza de date+camere(deja instalate).Ce iti mai trebuie sa ajungi la miliarde?

Link to comment
Share on other sites

@DiP Pai da, am eu acasa un computer cu un procesor AMD dual core, 2 gb ram si un hdd de 160 GB, e de ajuns, si mai stiu eu 2 tigani de pe strada care au un laptop ciordit din spania, baietasi destepti, ii invat C++ si baieti rapizi cum sunt termina treaba in 2 luni maxim si am si net de la RDS, numa bun

Link to comment
Share on other sites

@DiP: ?in s? cred c? n-ai v?zut vreun contract vreodat? sau o firm? cu +50 angaja?i m?car. Sau vreun proiect ceva mai mare ?i care necesit? resurse.

Ahaha, ce fraieri ??tia de la banc?. ?tiu ?i eu s? fac o baz? de date. S?-mi dea 100$.

E trist cu oameni a?a în IT.

@ovidelu47: E?ti analfabet. (A se verifica înainte de a primi warn ;) )

Link to comment
Share on other sites

@DIP & others Ai lucrat cu 14 milioane de fotografii? Sa analizezi aproape in timp real un continent intreg si sa analizezi toate fetele ce trec prin mii de camere de supraveghere e mai greu decat iti poti imagina iar cativa ani mi se pare o perioada decenta pentru ca trebuie sa cercetezi si sa inovezi tehnologia ca sa ii reduci timpul de procesare/determinare si sa sporesti eficienta. 92% e un procent excelent si e o investitie ce pe termen lung ajuta...MULT!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...