Jump to content
andybellagta

Am fost sunat de pe propriu numar de telefon

Recommended Posts

Se poate asa ceva? Era ca un apel normal, in loc de numele persoanei imi era afisat pe ecran numarul meu de telefon, am raspuns iar pe fundal se auzeau niste masini (ca si cum persoana care ma suna era langa un bulevard), eu in casa, era liniste. Am sunat la Vodafone si mi-au zis ca nu au mai intalnit asa ceva, mai aveau putin sa ma faca si nebun, pana la urma am vorbit cu un fel de sef si mi-a zis ca o sa faca o sesizare la cei de la Tehnic... Acum intrebarea mea este: Cum este posibil asa ceva?

PS: Sunt pe abonament, ma pot astepta ca cineva sa isi transfere credit de la mine ?

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Ai banuiala ca te asculta cineva? Am auzit povesti cu numere de telefon clonate sau este foarte probabil sa fie o problema tehnica a serviciului(serverul lor "sa-si dea duhul")

Nu cred ca ma asculta nimeni, dar acum mi-am adus aminte ca am un "prieten" care se cam joaca cu cei de la Vodafone.

Poate cineva sa faca asa ceva? Sau este o eroare de la ei ?

Link to comment
Share on other sites

Sofltu lor permite autoapelarea, nu? cand te auto-suni iti da ocupat, deci daca cineva ar clona numarul / ar folosi nr tau, ai putea sa te "auto-apeleze" cineva.

Cei de la vodafone vor cauta probabil in loguri si vor descoperi ce s-a intamplat. Daca te contacteaza ei, sa ne spui si noua ce au descoperit.

Link to comment
Share on other sites

Sofltu lor permite autoapelarea, nu? cand te auto-suni iti da ocupat, deci daca cineva ar clona numarul / ar folosi nr tau, ai putea sa te "auto-apeleze" cineva.

Cei de la vodafone vor cauta probabil in loguri si vor descoperi ce s-a intamplat. Daca te contacteaza ei, sa ne spui si noua ce au descoperit.

De acasa cred ca e cam greu de clonat o cartela dar totusi, daca cineva cloneaza cartela, in mod normal trebuia sa ii mearga doar lui sau doar mie, e ca si atunci cand se magnetizeaza si te duci sa o schimbi, iti zice ca pe cea veche o poti arunca ca o sa mearga doar ce noua...

Link to comment
Share on other sites

Exact. Ce va mirati asa?! Sunt si free pe net servicii prin care trimiti SMS-uri cu ce numar vrei tu, deci nu cred ca la apel e ceva foarte greu de schimbat. Data viitoare lasa telefonul deschis si lasa sa-ti faca minute.

Ce imi place cand ziceti ca nu e greu si asa. Imi poti da tu acum link de download pt un asemenea program ?

Link to comment
Share on other sites

Ce imi place cand ziceti ca nu e greu si asa. Imi poti da tu acum link de download pt un asemenea program ?

A zis ca nu e greu de gasit, nu ca-ti da muie-n gura, mura-n gura pardon.

Cu metode normale nu cred ca poti sa utilizezi doua simuri cu acelasi numar in acelasi timp. Probabil astia de la S.R.I iti asculta telefonul. Si nu cred ca sufera ei atat de mult incat sa isi transfere credit de pe abonamentul tau. Mai mult ca sigur si-a batut cineva pula de tine.

Oricum, daca ai raportat la vodafone, trebuie sa primesti rezolvare cat de curand.

Link to comment
Share on other sites

cand aveam symbian pe telefon descoperisem o aplicatie in care puteai seta: orice nr de telefon care sa te apeleze ,sunetul de fundal(erau si sunete predefinite cum ar fi trafic),bineinteles si ora si durata apelului.

foarte folositor cand vreai sa scapi de la o intalnire ceva:)

pe android https://play.google.com/store/apps/details?id=com.popularapp.fakecall&hl=en

Edited by dicksi
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua!M-am apelat singura si dupa aceea ma suna numarul meu inapoi incontinuu(de 3-4-5ori).Am respins apelurile si pt ca mi-a fost frica sa răspund (apropo,sunt la telekom)

Acum,un prieten cand si a bagat numarul meu jn telefon nu ii mai apar la whatsapp (zice ca nu am whatsapp).L-am sunaf,m-a sunat si niciunul dintre noi nu primește apelul(eu nu primesc de la el/el nu primeste de la mine).Mi-e tare frica,e asa.. ciudat sa te sune numarul tau de telefon inapoi.Ce am facut?Ce consecințe are apelul ala?Cum pot sa rezolv chestia asta?Va rog din suflet,daca ma puteti ajuta ar fii superb.Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...