Jump to content
olimpiulucian

Misterul unei calatorii in timp - John Titor

Recommended Posts

Eu cred ca e posibil sa calatoresti in timp.Defapt,eu cred ca ORICE este posibil.Probabil exista si in ziua de azi dar e tinut ascuns.La fel exista si energie care nu necesita combustibili sau alte materii pentru a functiona,dar la fel,e tinuta ascuns din cauza marilor companii de petrol si electricitate care ar da faliment plus milioane de oameni care ar ramane fara locuri de munca si ar duce la o mega criza globala.

Link to comment
Share on other sites

Suma tuturor lucrurilor in Univers este 0 , daca ipoteza asta ar fi posibila , in 2001 suma tuturor lucrurilor in Univers ar fi 0+John Titor iar in 2036 ar fi 0-John Titor . (these are universal laws you ain't messing with this shit)

Din punctul meu de vedere calatoria fizica in trecut/viitor ar fi imposibila , desi receptionarea imaginilor din trecut ar fi posibila .

John Titor - first known internet troll .

Link to comment
Share on other sites

Frate si sa zicem ca ar fi posibil, ca sar fi intosr ala in timp in trecut ... dar de ce sa ia un amarat de calculator, nu putea gasi unu functional in vre-un muzeu? Eu asi fi mers direct sa verific existanta lui Jesus mi-se pare mai logic decat sa te intorci dupa un pc ... :-??

Probabil nu ai citit bine.El s-a intors in trecut pentru a lua un calculator care NU se mai gasea in 2038.IBM 5100 a fost creat in 1975,deci 63 de ani inainte ca el sa "calatoareasca" in trecut.Imagineaza-ti calculatorul tau peste 63 de ani,crezi ca va mai functiona?

Suma tuturor lucrurilor in Univers este 0 , daca ipoteza asta ar fi posibila , in 2001 suma tuturor lucrurilor in Univers ar fi 0+John Titor iar in 2036 ar fi 0-John Titor . (these are universal laws you ain't messing with this shit)

Din punctul meu de vedere calatoria fizica in trecut/viitor ar fi imposibila , desi receptionarea imaginilor din trecut ar fi posibila .

John Titor - first known internet troll .

Cine spune ca legile universului ar fi corecte?

Link to comment
Share on other sites

Suma tuturor lucrurilor in Univers este 0 , daca ipoteza asta ar fi posibila , in 2001 suma tuturor lucrurilor in Univers ar fi 0+John Titor iar in 2036 ar fi 0-John Titor . (these are universal laws you ain't messing with this shit)

Din punctul meu de vedere calatoria fizica in trecut/viitor ar fi imposibila , desi receptionarea imaginilor din trecut ar fi posibila .

John Titor - first known internet troll .

Nici eu nu cred ca e posibila calatoria in viitor, in schimb cred ca e posibil sa parcurgi un numar mare de ani pe care tu sa-l percepi ca fiind de doar cateva minute. Astfel, vei ajunge in viitor intr-un timp scurt, dar aceasta nu e calatoria la care face referire topicul, deoarece tine de propria perceptie a timpului. E ca si cum ai te-ai juca la PC ca sa treaca timpul mai repede. Doar ca trebuie sa o faci la viteza luminii.

Link to comment
Share on other sites

esti foarte priceput din cate vad, dai pe afara

ia vezi tu ce zice aici

nu iti pot zice exact ca a calatorit cineva cu viteza luminii. dar daca ai putea sa o faci, esti constient ca daca ai face-o, nu doar logic ci si practic ai calatori in timp.

l.e. faster than light speed is possible

l.e. 2

iti explica mai pe scurt

Da stii ce imi place? :) De destepti de-astia care nu isi gasesc exprimarea in propriile cuvinte si apeleaza la link-uri sa faca treaba in locul lor.

Absolut toate discutiile despre calatoria in trecut se rezuma la paradoxuri. La celebra intrebare: ca daca te omori pe tine sau pe bunicul tau, oare mai existi? Pe langa alte cateva derivate sau mai multe increngaturi care aproape ca nu pot fi cuprinse de mintea umana. Cert e ca se ajunge la paradox. Automat, eu pot sa spun despre calatoria in trecut ca e lipsita de logica.

Un cercetator insa a pus la punct o teorie ce privea universuri paralele. Teoria asta, acceptata intr-adevar de multi oameni de stiinta in zilele noastre, pune logica in calatoria in trecut. Absolut toate paradoxurile dispar. Nu poti sa vorbesti logic despre calatoria in trecut daca nu accepti universurile paralele.

Un exemplu scurt formulat de mine: sunt in 2013 ma intorc in 1900 si imi omor bunicul. In momentul cand eu m-am transferat, a aparut brusc un nou univers paralel (desi decalat temporar):

1. universul din care am plecat isi continua existenta fara mine, cu absenta mea, ca eu doar am plecat. Eu sunt intr-adevar nepotul bunicului meu, lucrurile raman in istorie asezate asa cum sunt

2. universul care apare odata cu aparitia mea in 1900. Eu apar din senin in el, imi omor bunicul, nu ma mai nasc, insa continui sa exist in el, asa alterat cum este. practic, nu ar fi alterat: istoria lui ma include acum si pe mine. are o istorie diferita de primul univers.

Se spune ca si acum traim in universuri paralele, insa fiecare cu procentajul lui de existenta, mai mare sau mic, iar in prezent, acum, toate "colapseaza" intr-unul singur: acesta. Celelalte universuri paralele isi trag existenta din imprevizibilitatea materiei la nivel cuantic.

P.S. Michio Kaku e fizician teoretician, sau cum draci s-o traduce. Asta inseamna ca e mai degraba un ganditor, un vizionar sau un om care "imagineaza", insa nicidecum un inginer. 99% din lucrurile ce le imagineaza nu-si au aplicabilitate in lumea reala. Tocmai de-asta e atat de popular. Pt ca lucrurile ce le imagineaza sunt misto. Dar nu reale.

Edited by fulminator
Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg un lucru cu "masina asta a timpului", sa zicem ca poate s-ar inventa in anul 3000 dar nu ar veni cineva in anul 1000 sau 2000 sa se laude cu ce au facut ei in anul 3000?

cum sa iti explic eu... daca te-ai intoarce in timp la aia care dau cu bata in piatra sa faca foc, si te-ai apuca sa le explici ce e internetul........e nasol tare.

mai bine stai acolo unde esti :)))))))))))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...