Jump to content
SticKyWoX

Record de viteza la transfer prin fibra optica - Internet la viteza luminii!

Recommended Posts

O echipa de cercetatori britanici a inregistrat un record absolut de viteza la transfer prin fibra optica. Noua tehnologie de transfer a informatiei se apropie de o limita importanta a legilor fizicii: datele circula la 99,7% din viteza luminii!

Oamenii de stiinta de la Universitatea din Southampton au reusit sa creasca cu aproape 1000 de ori viteza de transfer maxima prin fibra optica.

Optical-Fiber_jpg.jpg

Record de viteza la transfer prin fibra optica - 99,7% din viteza luminii!

Deoarece lumina circula mai rapid prin aer decat prin sticla, noua fibra optica este aproape goala in interior. Si alti cercetatori au mai incercat tehnologii de fibra optica de acest tip, dar britanicii au rezolvat problema cablurilor indoite, care impiedicau pana acum implementarea lor.

Viteza de transfer a datelor, care aproape ca asigura internet la viteza luminii, este insotita si de o latenta mult mai mica. Noua tehnologie de fibra optica va fi utilizata mai intai in supercomputere si centre de date.

grafic.jpg

Sursa: Hit.ro

Link to comment
Share on other sites

Deci pana sa o foloseasca omu de rand mai dureaza vreo suta de ani :-?

Daca se foloseste in centre de date nu vad de ce nu ar aparea in acelasi timp si pentru omul de rand. Oricum, cel mai probabil pretul va fi unul imens datorita foameni de bani, desi nu pare o tehnologie foarte costisitoare.

Link to comment
Share on other sites

Sa vezi atunci razboi :))) nu mai stai sa folosesti rdp'uri/root'uri/vnc'uri, etc. pentru flood :))

Nu conteaza cat de repete iti circula tie lumina prin tub. Ca sa poata accesa si omu' de rand viteza asta are nevoie de infrastructura. Nu cred ca ISP lu gogu' de la coltulu blocului e pregatit pt un asemenea trafic. Nici nu apuca sa il contorizeze.

In + mi se pare destul de inutil sa primesti date la o viteza mai mai decat poate lucra procesorul/placa/hardul tau.

Ai primi freeze instantaneu cand ai incerca sa descarci un film full HD(de 3 h).

Constructia cablului nu pare greu de realizat, mi-as face si eu 1-2bucati(cu putina inspiratie din manualul de optica geometrica) insa la ce bun daca nu poate fi folosit la nimic(inca).

Link to comment
Share on other sites

Au avut baietii de la Google o initiativa de a trage internet de 1Gb/s in Kansas, US. Iar oamenii nici nu stiau cum sa foloseasca potentialul de care aveau parte. Si nici tehnologie ieftina pentru omul de rand nu exista...

Asta e doar asa ca sa arate ca se poate si in viitor se planifica ceva. Nu e nimic concret.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...