Jump to content
1000DotS

Install Win7 with USB Drive

Recommended Posts

Salutare!

Am un laptop la care e dus DVD-RW...si nu pot instala win pe el decat cu stick-ul.

Problema e ca atunci cand il instalez cu stick-ul, la primul restart reia din nou pasii de inceput, nu trece niciodata mai departe...Ma pune sa aleg unde sa instalez...etc, si cand ii trebuie primul restart, reia din nou...

Ma poate ajuta cineva, cum se face sa mearga ok? Scot stick-ul cand se da restart sau cum??

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Stiu foarte bine cum fac USB bootabil...si nu e Win8, e 7...

As vrea, daca se poate, un raspuns de la cineva care a facut asta cu Stick-ul...sa stiu, daca nu se poate face nimic, sa nu formatez laptop-ul degeaba...

Desi nu exista sa nu fie solutie...:)

Din cate am vazut in tutoriale si toate prostiile de pe net, nu ar trebui sa se intample asa ceva...sa fie de la configurarea stick-ului?...

Link to comment
Share on other sites

Problema e ca atunci cand il instalez cu stick-ul, la primul restart reia din nou pasii de inceput, nu trece niciodata mai departe...Ma pune sa aleg unde sa instalez...etc, si cand ii trebuie primul restart, reia din nou...

Revin la intrebare...a mai patit cineva asa? o solutie?

Link to comment
Share on other sites

Se vede ca nu m-am explicat bine...

PS: Nu conteaza tipul windowsului, aceeasi problema

Pas 1: Fac USB bootabil, dau restart la PC

Pas 2: Imi booteaza automat de pe USB, incepe instalarea

Pas 3: Cand isi da automat primul restart, nu continua cu instalarea windowsului, ci reia Pasul 2

Necunoscuta: Dati o solutie sa nu reia Pasul 2 dupa fiecare restart, ci sa continue instalarea windowsului.

Tin sa mentionez ca nu am acuma laptopul cu pricina, nici mijloacele necesare pentru a experimenta, deocamdata...eu tind sa cred ca daca scot usb-ul cand ii dau restart si il bag inapoi putin mai tarziu, ar rezolva problema...

Dar cum nu sunt sigur, intreb daca a mai patit asta cineva, si cum a rezolvat

Acum sper ca m-am facut inteles

Link to comment
Share on other sites

Am o vaga impresie ca windowsul e nasol, ai incercat cu mai multe versiuni de windows? eventual unul untoched?

NU e de la windows! Am mai specificat asta...totul are de-a face cu partea dinainte de intrare in win...

Imi booteaza automat...asta e problema...la CD, imi aparea "Press any key to boot from CD...."...aici nu apare, intra automat, ca si cum as fi apasat Enter...ma intelegi?

Si imi face asta de fiecare data cand dau restart...asta e problema...

Link to comment
Share on other sites

Schimba ordinea de bootare sau scoate stick-ul pana apare instalarea. N-ai incercat deja? Daca nu, de ce?

// PS: Ca fapt divers, exista un tool facut chiar de Microsoft pentru instalarea de pe stick a Windows 7 si 8, cel putin : "Windows 7 USB/DVD download tool"

Link to comment
Share on other sites

// PS: Ca fapt divers, exista un tool facut chiar de Microsoft pentru instalarea de pe stick a Windows 7 si 8, cel putin : "Windows 7 USB/DVD download tool"

Da, asta il folosesc si eu...Am incercat acu cateva luni si am patit asta...intre timp nu am mai incercat...iar acuma trebuie sa instalez pt cineva pe laptop care nu merge DVD-RW...si vreau sa ma documentez din timp ce pot sa fac...

Din cate vad, ar cam trebui sa scot stick-ul la restart...

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc wintoflash. Si nu am gasit windows care sa imi puna probleme, adevarul este ca nu folosesc decat cateva versiuni ce le stiu stabile.

Iar ca solutie la problema ta, scoti stick-ul imediat cand isi da restart, de preferat ar fi inainte sa apara datele despre laptop.

Sau varianta 2 sa intri in bios si sa scoti USB-ul din orice varianta de boot-are.

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Dupa primul restart,nu lasi sa o ia de la capat cu pasul 2,intri in BIOS si treci HDD ca prim sector de boot si treci pe disable restul optiunilor de boot(dai disable la removable device sau other boot device sau cu tastele F5 si F6 le cobori sa fie ultimele in lista de boot).Sau mai poti face astfel (vezi ca la boot ar trebui sa i-ti afiseze pe langa Press F2/Del pentru a intra in setarile BIOS o alta tasta pentru Quick Boot Menu sau Boot Menu): dupa primul restart,nu lasi sa o ia de la capat cu pasul 2,apesi acea tasta pentru quick boot menu si alegi botarea de pe HDD.

Eu pentru a crea stick bootabil de Windows 7/8 din fisier .ISO folosesc asta:

Windows 7 USB/DVD Download Tool

http://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/913.using-the-windows-7-usbdvd-download-tool.aspx

Daca ai versiune Ultimate si vrei sa instalezi o alta versiune,dupa crearea stickului intri pe stick si stergi ei.cfg din folderul sources

Bafta

Edited by Renegade
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...