Jump to content
FoxKids

Hacker bun sau rau?

Recommended Posts

Salut , majoritatea utilizatorilor de pe RST au abilitati de Hacking , si intrebarea des intalnita este daca un Hacker este sau nu infractor.

Raspunsul este simplu , de la o vulnerabilitate gasita si exploatata intr-un site s-au o vulnerabilitate gasita , si exploatata sub contract de audit de securitate este o diferenta mica dar tot odata foarte mare.

In primul rand sa gasesti si sa exploatezi o vulnerabilitate fara permisiunea administratorului constituie o infractiune si se pedepseste legal.

Pe zi ce trece vad atatea copii care imi spun ca sunt hacker si grupul lor la un pocnit din degete sunt in stare sa controleze internetul sau chiar ei sunt membru Anonymous din Romania , cand aud aceste aberatii imi vine sa ma dau cu capul de pereti si sa imi spun in gand ce o sa faca ei cu viata lor.

Ca sa ajungi un Hacker (legal) trebuie sa te pui cu burta pe carte serios , sa invatati protocoale , porturi , limbaje de programare. servere etc.. ori unde se pot gasi vulnerabilitati problema este daca aveti capacitatea sa reusiti sa intelegeti anumite fenomene si sa improvizati metode de exploatare si nu ma refer la SQL , LFI , RFI , XSS , SCD , FDP etc... ma refer la metode de exploatare a unor erori in programare nu doar websiteuri sparte sau etc..

In al doilea rand trebuie sa aveti o capacitate a logicii mai crescuta decat un om obijnuit (acest lucru se dezvolta in timp) depinde de vointa fiecaruia. Am citit la un momendat intr-un topic "Cum sa devii un informatician celebru" aam retinut cateva citate care var ajuta pe toti .

Recomand absolvirea studiilor Scoala gimnaziala , generala , liceu , (Nu este obligatore facultatea) sunt alte studii mult mai bune si mai la obiect decat facultatile care nu te invata nimic din ce ai nevoie , te invata doar baza din care sa prinzi radacinile pentru a evolua , voi cei de pe RST aveti deja radacina bine infipta in pamant deoarece sa gasesti , exploatezi o vulnerabilitate nu este un lucru usor.

Gresala cea mai mare a unor membri RST este ca dupa ce exploateaza o vulnerabilitate , sau da deface la un site se lauda pe RST , fiind o comunitate destul de cunoscuta , cu ce va ajuta lauda ? Va cred altii mai buni? Mai bine tineti la libertatea voastra decat la 2-3 -- 10 personae care sa te ridice in slavi "Ce hacker bun.." Unde este anonimatul vostru?

In general cel care vorbeste putin , va auzi multe. Anonimatul te ajuta foarte mult daca vrei sa fii un infractor.

Haide sa punem mintea in miscare si sa ne imaginam ca ne creem un website de prezentare la ceva. Dupa care vine acel idivid cu palarie neagra si va distruge toata munca .. Ce ati face in cazul Acela... Secunda 2 la politie reclamand un attack informatic. Cum ati proceda voi asa procedeaza toti nu trebuie sa injurati administratorii de retele care va reclama pentru infractiuni in mediul informatic.

Definita cuvantului Hacker este folosit in foarte multe domenii avand mai multe intelesuri . De obicei este folosit ca si creator un hacker este cel care creeaza , face ceva noi , inventator. In mediul informatic cuvantul de Hacker a fost acordat persoanelor cu abilitati de a inventa metode prin care sa poata lua acces neautorizat intr-un system informatic.

Puteti fi hacker buni dar tot odata puteti fi hacker rai.

De ce sa stricati munca unor personae si sa va riscati libertatea pentru nimic? Mai bine faceti ceva constructive pentru voi , nu este o lauda spunand ca iati distrus munca unui om , este o lauda cand spuneti ca ati ajutat un om sa isi termine in proiect cand vorbim pe mediul informatic , este mult mai variat termenul de "proiect"

Inainte sa invatati sa spargeti o securitate mai bine invatati sa o creeati , pun pariu ca multi dintre voi , stiu sa exploateze vulnerabilitati in websiteuri / servere dar cati dintre voi stiu sa si protejeze acele servere impotriva atacurilor ?

Nu sunt destul de explicit? De ce sa distrugi cand poti sa creezi , de ce sa furi cand poti sa faci , de ce sa te lauzi cand poti sa inveti.

Cam atata am avut spus in acest topic , ne auzim in viitor , Eu va salut cu drag. O zi cat mai placuta in continuare.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Raspunsul e simplu: Un hacker NU este infractor.

Sunt 2 tipuri de persoane:

1. Persoanele care descopera/creaza lucruri noi: hackeri

2. Persoanele care le folosesc: altii

Cu alte cuvinte:

- ai descoperit o noua metoda de SQL Injection: time based, error based... Esti hacker.

- ai folosit o astfel de metoda sa obtii acces si sa te lauzi ca esti smecher: esti o pula bleaga

Faptul ca un personaj descopera o noua metoda de exploatare, sa zicem time based SQLI, sau creaza ceva util, sa zicem Metasploit/nmap... nu il face infractor, il face hacker.

Faptul ca un alt personaj se foloseste de acea descoperire pentru a obtine adrese de mail, useri si parole, nu il face hacker, ci il face infractor. La fel, faptul ca un personaj foloseste Metasploit pentru a obtine ceva ilegal (generic vorbind), nu il face hacker ci infractor.

Asta e pe scurt ideea.

Link to comment
Share on other sites

Gresala cea mai mare a unor membri RST este ca dupa ce exploateaza o vulnerabilitate , sau da deface la un site se lauda pe RST , fiind o comunitate destul de cunoscuta , cu ce va ajuta lauda ? Va cred altii mai buni? Mai bine tineti la libertatea voastra decat la 2-3 -- 10 personae care sa te ridice in slavi "Ce hacker bun.." Unde este anonimatul vostru?

In general cel care vorbeste putin , va auzi multe. Anonimatul te ajuta foarte mult daca vrei sa fii un infractor.

Prietene, tu vorbesti?

Link to comment
Share on other sites

bun sau rau zici ? pun pariu ca pana si tu ai avut 20-30 de sclavi cu darkcomet ... deci, de ce suntem buni daca tot ne place sa controlam ? practic de asta esti aici ... ca-ti place sa controlezi "o parte" din lumea virtuala ... ce nu poti sa faci in cartier cu baietii faci aici pe net ... deci tu esti bun sau rau ? huh .... cum ai putea sa ai atatea cunostinte fara sa le pui in practica? keylogger/stealer/rat ... bine, rat = remote administration tool = RAdmin ? =))

Link to comment
Share on other sites

Sau am depasit nivelul de "cocalar hacker". Voi tot acolo o sa ramaneti.

Nu cred ca m-ai vazut pe mine sa ma laud pe aici "am spart plm...", "am hecarit na?a" si plm... In fine, alta era idea.

Daca stai bine sa te gandesti acum vreo 2 ani cam toti erau "cocalari hecari" si RST avea un impact mult mai mare decat acum, cand toata lumea e "white","legala", samd...

Daca vine cineva pe aici care a gasit prima lui vulnerabilitate pe care o exploateaza si fiind "entuziasmat" posteaza aici iar voi in loc sa ii explicati ca mai bine o raporteaza, il luati la pula si il faceti labagiu, nu isi baga pula in el de forum si putin in mamele voastre?

Nu conteaza daca sparge un forum/site de metin,cs,etc... poate ca i-a dat Pulica ban pe server si s-a ambitionat sa invete sa "hecareasca" si intr-un final a reusit.

Cum pula mea sa invete daca nu o ia de jos?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...