Jump to content
puscarie

Idei nume firma?

Recommended Posts

Am ramas fara idei. Am nevoie sa inregistrez un srl (sector online/it) si am nevoie de un pic de ajutor daca are cineva de pierdut 2 minutele si cateva idei de oferit.

Am matrafoxat o carte si am ramas cu urmatoarele, dar niciunul disponibil

cerberus srl

chimera srl

hydra telecom srl

Cam prin zona aia am batut. Apreciez orice idee.

Edited by puscarie
Link to comment
Share on other sites

Numele de SRL nu este asa important.Daca iti gandesti business-ul cu mai multe produse in portofoliu atunci poti sa faci multi-branding si numele de SRL nu mai este asa important .

Iti dau exemplu Multinationala Unilever ce are Dero , Cocolino,Knorr , Delma . Toti stiu numele de brand al produsului si foarte putini stiu de Unilever.

Link to comment
Share on other sites

Depinde de ce oferi catre clienti, asa cum spune si PingLord. Cred ca ar da bine si ceva de genul:

praetorian srl si domeniul praetorian.ro ; daca oferi servicii de securitate, praetorian security sau ceva de genul

Termenul de aici: Praetorian Guard - Wikipedia, the free encyclopedia

// offtopic:

Uitandu-ma la nick-ul tau,

<gluma>

Pandaimos Security :)))

</gluma>

Link to comment
Share on other sites

multumesc tex, exemplul tau este bun, eu caut un nume ce ar putea sa inglobeze mai multe proiecte.

altii nu aloca asa mult timp pentru asta, dar eu as vrea sa profit de timpul in care proiectele se maturizeaza sa pot alege un nume pe care atunci cand il spui cuiva la telefon sau face2face sa te retina.

Link to comment
Share on other sites

Cateva idei:

Bird Telecom SRL

Proof IT SRL

Proof Telecom SRL

RedCode SRL

Blue Light IT SRL

- ideea e ca numele sa fie compus din cuvinte simple, in engleza, usor de retinut, chiar pentru unul din Kenia ce acum invata engleza.

- sa fie cuvinte de sugereaza ceva, cu ce ti-ai asocia firma. ex o culoare intensa, o actiune, un animal ce este recunoscut pentru abilitatea exceptionala de a face ceva.

Spor!

Link to comment
Share on other sites

- ideea e ca numele sa fie compus din cuvinte simple, in engleza, usor de retinut, chiar pentru unul din Kenia ce acum invata engleza.

Fara suparare, dar limba oficiala in Kenia este engleza :)

Ca nume de firma evita sa folosesti prea mult keywords-urile, cuvintele care determina maretia si chestii din astea puerile

Trebuie sa te gandesti la cuvinte care se scriu asemanator indiferent de limba (Ex: gazprom mediafax)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...