Jump to content
Cartus_C

Cu ce distributie linux va intelegeti mai bine?

Recommended Posts

Linux -> Debian (nota: am folosit multi ani Slackware). In rest ... FreeBSD (dar asta nu e linux)

De ce Debian ?

- Simplitate in utilizare si administrare. Pachetele sunt relativ ok. Se descurca bine cu dependintele iar managerul de pachete este super.

De ce FreeBSD ?

- Suport networking (carp - failover, load balancing), management foarte bun pe resurse, packet filter (de sute de ori mai bun decat iptables), high available storage, suport bun ZFS si multe altele.

- Un alt plus: Suporta TUNING la "nesimtire". Am tinut cu un FreeBSD si un nginx modificat putin in jur de 800.000 de requesturi http pe secunda.

Link to comment
Share on other sites

Off-Topic: tex, poti mentiona si hardware-ul ce a dus acea performanta?

Un singur DL380 cu link de 10Gbps (nu mai stiu placa de retea ce era, dar faceam tcp offloading si cu ea). Serverul mai ducea inca.

Request-urile erau de la un botnet cu http flood.

Deci am o pb cu un server. Imi da asta:

Warning: /boot/System.map-2.6.32-220.el6.x86_64 has an incorrect kernel version.

E un Red Hat Enterprise Linux Workstation release 6.2 (Santiago)

Deci ma dispera...

Help please

Ce zice 'uname -r' ?

Asigura-te ca este asa: /boot/System.map-$(uname -r); Sa nu fi copiat tu aiurea dupa recompilare.

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Ai recompilat kernelul, da ? Ceva nu s-a pus bine acolo, banuiesc ca e de la vechea versiune de kernel system-mapul ala.

Ai asta aici ? "/usr/src/linux/System.map"

Daca fisierul e acolo si ai recompilat kernelul, copiaza fisierul ala in system.map


cp [COLOR=#000000]/usr/src/linux/System.map [/COLOR][COLOR=#333333]/boot/System.map-2.6.32-220.el6.x86_64[/COLOR]

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

pana la urma topicul a fost creat pentru a face un "poll" cu distributiile pe care le folosesc utilizatorii rst sau pentru ati rezolvi problema?

on topic: am folosit Ubuntu de prima oara si pot spune ca mi-a placut foarte mult. mai greu la inceput cu modificarea de fisiere de sistem, gasire alternative pentru anumite programe din windows s.a.m.d. Sincer sa fiu, folosesc Ubuntu de prin aprilie, si nici macar odata nu mi-a trecut prin cap sa trec pe alta distributie :D

Ubuntu #FTW :) De abia astept 14.04, se anunta foarte multe lucruri tari.

Edited by vasile.dickulescu
Link to comment
Share on other sites

Am folosit Ubuntu ceva timp... E ok daca vrei sa-l folosesti pentru lucruri simple. Distributiile de pentest in care ai tot pe tava te fac lenes dupa un anumit timp :)

Momentan folosesc Calculate Linux si sunt mulumit de el, face fite la anumite drivere, cum ar fi wireless-ul, dar stii tot ce instalezi, pentru ca in 80% din cazuri tu compilezi mai totul.

Link to comment
Share on other sites

Arch Linux

Desi pierzi foarte mult timp la instalare si la intregul "look" in final va fi pe placul tau. Inainte foloseam Elementary OS, Linux Mint si Debian si nu am avut nici o problema, dar cu Arch chiar simti ca este altau plus ca am ajuns sa iubesc faptul ca este Rolling Release si package managerul (Se simte si chiar cred ca este mult mai rapid) + yaourt! :D

Link to comment
Share on other sites

Ca o nota la acest thread: Nu alegeti tot timpul calea usoara. De asemenea, e o idee buna sa incercati LFS.

Eu m-am jucat prima oara cu linux pe la sfarsitul lui 1996 (red hat colgate). Daca totul merge cu managerul de pachete, nu inveti nimic. E ca la windows (click, click, next). Cautati sa va compilati singuri pachetele, sa instalati dependinte si sa vedeti cum lucreaza fiecare in parte.

Slackware era respins de multi pentru ca era mai 'hard' spre diferenta de debian (cele mai vechi distributii de linux)

Link to comment
Share on other sites

Cred ca tocmai asta e si ideea, sa ai un linux care sa nu-ti dea batai de cap si o suta de erori de compilare, dependinte s.a.m.d. sa stai sa cauti o zi intreaga pe Google cum se rezolva "chestia" cand vrei sa deschizi un fisier .txt de exemplu.

Ideea e sa ai un OS cat mai usor si rapid de folosit, stabil si care sa nu iti manance tot timpul cu cautatul diverselor erori ci sa te lase sa-ti faci treaba pe care o ai la PC, nimeni nu vrea ca treaba lui la PC sa fie gadilitul OS-ului ci sa faca altele. De asta, cel mai bun linux ptr. mine Windows 7. Next-Next-Next-Finish ! Fara batai de cap.

Link to comment
Share on other sites

Si ca sa fiu si la subiect: Am incercat si eu la inceput o groaza de distributii linux pana m-am lamurit si am revenit la windows. Ca o nota asa, as da nota maxima la Linux Mint KDE, Kubuntu si Ubuntu. Tindeam sa aleg Ubuntu in loc de Kubuntu fiindca e mai usor de folosit, parerea mea dar acuma Ubuntu mi se pare o porcarie care vrea sa imite windows 8.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca tocmai asta e si ideea, sa ai un linux care sa nu-ti dea batai de cap si o suta de erori de compilare, dependinte s.a.m.d. sa stai sa cauti o zi intreaga pe Google cum se rezolva "chestia" cand vrei sa deschizi un fisier .txt de exemplu.

Ideea e sa ai un OS cat mai usor si rapid de folosit, stabil si care sa nu iti manance tot timpul cu cautatul diverselor erori ci sa te lase sa-ti faci treaba pe care o ai la PC, nimeni nu vrea ca treaba lui la PC sa fie gadilitul OS-ului ci sa faca altele. De asta, cel mai bun linux ptr. mine Windows 7. Next-Next-Next-Finish ! Fara batai de cap.

Ai dreptate si tot o data nu ai. Asta e ideea la un sistem de operare : get shit done and do it faster. Doar ca linuxul este ca si cum ai face gratar...poti sa pui un gratar pe aragaz si e gata in 5 minute ... dar tot mai gustoasa e friptura daca o faci afara pe jar...

Link to comment
Share on other sites

Pentru un utilizator normal i-as da dreptate lui AlMalalah dar nu prea sunt sigur ca rst este un forum pentru utlizatorii normalii ai pc-ului ci putin mai advanced shit. Si mie unul chiar imi place sa tinkeresc prin linux si sa invat despre cum merge, si sa spun adevarul nici acum nu il inteleg in 'totalitate' adica nici 20%.

@Stfean_Iordache: scmnts, u must be very limited...

Edited by sharkyz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...