Jump to content
bulbulica

buna dimineata dragi RST-isti

Recommended Posts

Ma numesc Cristian, am porecla "bulbulica" de cand eram obsedat de counter-strike ( bulb - AUG ) si pana la urma de la aceasta am gasit un nume unic pe internet. Am 18 ani, anul acesta dau bacul si ma pregatesc pentru a intra la o facultate tot de programare fiind olimpic la informatica si acumuland cunostinte multiple despre programare pe parcursul anilor de liceu. Sunt din Craiova, ma puteti cauta la ID-ul de skype : bulbulica sau pe mess : necrocris2000@yahoo.com si la facebook (tot): bulbulica.

Pana in prezent am citit cateva carti despre hacking, cracking si securitate, am acumulat cateva cunostinte, nu foarte multe, dar indeajuns de bune pentru a ma apara cat si pentru "a ataca". Am vazut si in postul principal cu denumirea de hacker, mie mi-a placut foarte mult aceasta definitie pe care am gasit-o in cartea "Securitate in internet" - Samsnet ( costa la un 35 lei ), nu este actualizata, cred ca este facuta prin '90 , dar are aproape aceleasi programe care se folosesc si in prezent numai ca low updated :) : Un hacker este o persoana foarte preocupata de aspectele ascunse si profunde ale unui sistem de operare. Cel mai adesea hackerii sunt programatori. Prin activitatea lor, hackerii pot obtine cunostinte avansate despre sistemele de oprerare si despre limbajele de programare. Ei pot avea cunostinta de vulnerabilitate interne ale unui sistem, precum si despre motivele care au condus la aparitia acestora. Hackerii cauta in mod constant noi cunostinte, fac public ceea ce descopera si NICIODATA nu distrug date in mod intentionat. ( Chiar am avut intr-o zi la istorie un proiect despre hackeri si aceasta carte m-a ajutat foarte mult si chiar v-o recomand ! )

Sa continuam despre mine ... Ma incadrez in categoria gray hat hacker si chiar m-am gandit anul acesta sa studiez foarte mult la anumite materii pentru a intra la SRI pentru a lupta cu ceea ce ar putea sa devine un om foarte usor - black hat hacker, dar dupa ce am aflat ca sunt doar cateva locuri, numarabile cu o singura mana, am decis sa renunt ( fiind, in opinia mea, cel mai "greu" job din romania si cu cele mai putine posturi - chiar daca acolo nu apar "cazurile" in fiecare saptamana, sunt raritati, dar si cand apar ... ). Am intrat mai mult pe acest forum pentru a ajuta persoanele sa invete programare ( C, C++, C#, java, vb, php, js ) si pentru a invata despre atacurile si modurile de aparare ale unor atacuri in cadrul paginilor si retelelor web neavand nicio cunostinta... momentan ( si sper sa acumulez cat mai multa si intr-un timp cat mai scurt, stiind ca vin si examenele in curand :) ) !

Folosesc Windows 7, momentan n-am gasit vulnerabilitati majore in cadrul acestui sistem de operare, atat timp cat porturile sunt inchise si avand o licenta firewall cumparata si inca valida :), am folosit linux pana acum 1 an, dar dupa ce am primit cadou aceasta licenta de w7, am zis sa renunt pentru o vreme la linux :D. Folosesc backtrack 5, cain and abel, nmap, angry ip scanner, net tools, etc. Ca browser folosit imi place Firefox, dar din pacate are acel "bug" cu flash player care pica din cand in cand si ceea ce este foarte enervant si il folosesc in continuare pentru bookmarks in stanga si le pot vedea mai usor fata de Chrome care are bara de bookmarks sus :).

As fi de parere ca anumite posturi ar trebui pastrate intr-un glosar, pe care oricare user sa le poata accesa usor pentru a invata mai multe de la cei care au mai trecut prin asta decat sa intrebe ei si persoana care a raspuns in trecut sa raspunda si acum, ceea ce nu-i vad rostul. Odata ceva exista, de ce il facem din nou ? Il luam ca atare si daca se pot face modificari le facem, dar daca merge bine nu este nevoie sa te mai chinui si tu ceva timp cu acel ceva ( aici pot da exemplu de coduri scrise pentru anumite functii de C, java, etc )

Ca hobby as zice baschet, inot, tenis de masa, voley, halbere, coniac canoe, sticlism, martianism ( martini :) ) si lista poate continua :D

Sper ca nu v-am plictisit catusi de putin, daca vreti sa pastram legatura ma puteti contacta oricand pe mess si skype, mentionate mai sus si o sa va ajut atat cat pot si daca este nevoie o sa va indrum spre anumite tutoriale, o zi buna si in continuare :)

Edited by bulbulica
Link to comment
Share on other sites

Betz-as pula,nu pot sa cred ca am citit tot!

Bine ai venit,se pare ca esti dilauc,o sa ai o viata lunga aici :))

Nu prea cred...

... fiind olimpic la informatica si acumuland cunostinte multiple despre programare
Pana in prezent am citit cateva carti despre hacking, cracking si securitate, am acumulat cateva cunostinte, nu foarte multe

Mai nou un programator nu stie cu ce se mananca domeniul asta... numit hacking?Damn...

@on, anyway, nu te baga in toate belele de defaceuri, cracking fara rost si alte prostii ca sa devii vedeta in facultate ca tu ai spart nasa.

Link to comment
Share on other sites

Mai nou un programator nu stie cu ce se mananca domeniul asta... numit hacking?Damn...

Te contrazic, un programator poate sa modifice programele open-source si sa le faca ce lucreze altfel si pana la urma toate programele care sunt pentru cracking sunt facute tot de programatori, normal :)

@on, anyway, nu te baga in toate belele de defaceuri, cracking fara rost si alte prostii ca sa devii vedeta in facultate ca tu ai spart nasa.

nici nu am de gand sa ma laud cu ceva, doar am zis cateva lucruri despre mine, as vrea sa invat si domeniul acela foarte foarte bine ca pe viitor nu se stie niciodata daca e folositor sau nu :)

Link to comment
Share on other sites

Te contrazic, un programator poate sa modifice programele open-source si sa le faca ce lucreze altfel si pana la urma toate programele care sunt pentru cracking sunt facute tot de programatori, normal :)

nici nu am de gand sa ma laud cu ceva, doar am zis cateva lucruri despre mine, as vrea sa invat si domeniul acela foarte foarte bine ca pe viitor nu se stie niciodata daca e folositor sau nu :)

Vorbesti ca un profesor de informatica :|

Link to comment
Share on other sites

Te contrazic, un programator poate sa modifice programele open-source si sa le faca ce lucreze altfel si pana la urma toate programele care sunt pentru cracking sunt facute tot de programatori, normal :)

Imi cer scuze fata de staff pentru offtopicul din acest post.

Te contrazic si eu, un hacker stie ce inseamna securitate, securitatea este impotriva crackerilor, asa ca, un hacker stie ce inseamna securitate, nu modifica 2-3 linii dintr-o sursa, stie programare spre perfectie, etc, asta inseamna un hacker adevarat.

Link to comment
Share on other sites

ma predat programare C++ level basic si openGL la un grup de 3 persoane cu ocazia unui proiect la automatica si calculatoare craiova :), deci pot spune ca ... sunt si un profesor :))))

Nu era un compliment. Ma refeream la limbajul asta de lemn. E oarecum adevarat ce spui tu acolo, dar suna...

Te contrazic, un programator poate sa modifice programele open-source si sa le faca ce lucreze altfel si pana la urma toate programele care sunt pentru cracking sunt facute tot de programatori, normal
Link to comment
Share on other sites

Bun venit.

Iti recomand Facultatea de Automatica, Electronica si Calculatoare in Craiova. Este foarte bine cotata si se invata bine acolo. Sper ca esti constient ca o sa ai si 12 ore pe zi.

Daca mergi acolo, sa iti cumperi un filtru nou de cafea. O sa ai nevoie pentru noptile cand nu o sa dormi si o sa citesti manuale interminabile de +1000 de pagini.

Sa nu mergi la Universitate pentru ca diploma de acolo este doar o hartie de sters la fund. Toti stiu ca acolo se trece doar cu jumatea de porc si damigeana de vin. Plus ca nu inveti nimic si te scuipa lumea.

Seara, daca ai chef de buleala, mergi la Facultatea de Agronomie pe Brestei, cu o paine si o bara de salam, tragi pe cocosel tot caminul :)))

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Wellcome! :)

@tex: Credeam ca mai mult conteaza ceea ce stii propriu-zis sa faci, nu ce ai terminat (Poli sau Uni).

Era recomandare pentru Craiova :)

Universitatea din Craiova este rau famata iar diplomele de acolo sunt recunoscute decat in Romania (si acolo o sa rada lumea de tine in mod sigur, pt. ca e recunoscuta pt. spaga)

Facultatea de Automatica, Electronica si Calculatoare este foarte bine cotata iar diplomele sunt recunoscute inclusiv in Germania si Franta. In plus, acolo se invata. In DE. sunt recunoscute UBB din Cluj, Politehnica BUC si Automatica din Craiova. In rest, nu prea vor sa auda. (astea sunt bine cotate afara)

La Fac. de agronomie e un camin, e foametea mare la tarancile venite acolo, deasta-i recomandam omului, ceva ieftin :))

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Tu este bubulica? Si vrei sa devina hacer? Si te pregatesti sa lupti cu negura informaticii, sa cureti planeta de oameni rai? Si te duci la SRI?

Bre.... bubulinooooo... ne-ai impresionat, pe TOnTI!. Cauta naiba un sistem de obfuscare al narcisismului, gasteste un tratament de corectare al singuratatii precoce si mai urla la aia care te-au invatat sa pasesti in viata ca... "lauda de sine pute baaaa"...

Eu sunt Vasile Jancuncoi, am 19 anisori, ma voi transforma in cel mai beton haxor si voi lupta cu aia raii care distrug serverele guvernamentale. Si nu, nu imi pasa daca radeti ca oamenii rai. Sunteti prea mici si prostuti sa intelegi ca eu voi schimba asa de multe ca fiecare dintre voi o vedea.

Bine ai venit!

Dracu sa ma coaca intre bucile Angelinei Jolie si ii multumesc pentru rabdarea de a citi ditamai pomelnicul scris de botulism(parca asta era nick-ul, nu?)... Numa eu stiu ca abia abia am reusit sa citesc tot, sa rad si sa plang, in acelasi timp, mai rar mi s-a intamplat...

Edited by tedeus
Link to comment
Share on other sites

Salut, vreau s? încep prin a?i spune c? îmi place prezentarea ta dar ai f?cut mai multe gre?eli una din ele fiind foarte grav?. Pe un forum de securitate fiind el nou sau vechi nu trebuie s? î?i faci niciodata datele personale publice. Vreau s? î?i mai zic c? aici nu e?ti pe bzone/ sau pe un alt forum de genul deci te rog s? te por?i ca atare pentru c? ?i citez din regulament „Avem toleran?? zero pentru prostia omeneasc?”.

Un al doilea lucru pe care tu l-ai f?cut gre?it este structura prezent?rii tale, atunci când vrei s? scrii ceva lung o faci în paragrafe, începi un paragraf cu o idee termini acel paragraf ?i închei acea idee dup? care începi un nou paragraf. De ce s? scrii în paragrafe? Pentru simplul motiv c? î?i face prezentarea/con?inutul mai u?or de citit.

Mai departe vreau s? î?i atrag aten?ia cu urm?torul video care dup? p?rerea mea este unul foarte penibil. Vrei s? atragi aten?ia? Atunci f?-o într-un mod elegant zici c? e?ti programator, creaz? ceva de care toat? lumea s? se foloseasc? ?i s? î?i rosteasc? numele respectiv pseudonimul cu pl?cere pe buze ?i nu pot s? cred c? o sa î?i dau ca exemplu pe tinkode dar totu?i dac? tot visezi la idea de ”Grey Hat„ atuci ial pe el ca model. Vreau s? men?ionez c? nu vreau s? te descurajez dar nici nu vreau s? te felicit, am toleran?a zero pentru scammeri, ho?i, ?igani ?i a?a zi?i ”Criminali cibernetici„.

Vreau s? închei prin a?i ura success în cea ce faci, vreau s? î?i mai spun c? nu am nimic personal cu tine ?i c? nu vreau s? te atac in nici un fel dar trebuie s? ?tii un lucru ”Gânde?te înainte de a scoate ceva pe gur? în cazul de fa?a înainte de a face ceva public pe internet„. Bun venit.

Edited by Cifre
Link to comment
Share on other sites

normal ca era penibil, am si uitat sa-l sterg... nici nu mai stiu la ce data l-am facut, cred ca nici nu incepusem bine sa invat C++ .... era oricum o aberatie si normal ca l-am sters imediat ce mi-a reamintit cineva :). Mare branza ca postez pe fb o poza cu mine cand dansez la o petrecere, orice are voie sa se distreze

Link to comment
Share on other sites

normal ca era penibil, am si uitat sa-l sterg... nici nu mai stiu la ce data l-am facut, cred ca nici nu incepusem bine sa invat C++ .... era oricum o aberatie si normal ca l-am sters imediat ce mi-a reamintit cineva :). Mare branza ca postez pe fb o poza cu mine cand dansez la o petrecere, orice are voie sa se distreze

Paracliserul, jania si tot magionul de zarzare daca nu e asa. Ai 100% dreptate. Inc'o data bai baieti... hop si'a asa :).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...