Jump to content
Graphik

How many cores ?

How many cores ?  

91 members have voted

  1. 1. How many cores ?



Recommended Posts

@ Graphik este interesanta statistica ta, ceea ce ar fi de adaugat este beneficiul acestor resurse.

Fiecare din voi specifica resursele pe care le are insa important ar fi sa cunoastem beneficiul

As putea formula urmatoarea intrebare

Cu ce credeti ca va avantajeaza un Octa Core in confrunt cu un Quad Core cand vine vorba de un computer si Cu ce credeti ca va avantajeaza un Octa Core in confrunt cu un Quad Core cand vine vorba de un telefon?

As vrea sa stiu din experienta voastra care este diferenta in practica.Nu de alta dar traim intro era tehnologica in care ni se pun la dispozitie cat mai multe resurse.Ne trebuie intradevar?Le folosim?E util sa schimbam un telefon Dual Core pe unul Quad Core? Si de ce?Care este avantajul in practica pentru aceste alegeri pe care le facem?E un trend de a schimba sau chiar folosim aceste resurse?Si daca da le folosim in ce mod?Cu ce schimba navigarea pe internet pe un telefon Dual Core in confrunt cu unul Quad Core?Vreau date precise de Benchmarking.

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

[...]

As vrea sa stiu din experienta voastra care este diferenta in practica.Nu de alta dar traim intro era tehnologica in care ni se pun la dispozitie cat mai multe resurse.Ne trebuie intradevar?Le folosim?

[...]

Vreau date precise de Benchmarking.

incerc sa-ti raspund eu

a) cpu-ul in mare parte sta in idle, insa lumea nu vede asta

B) in ziua de azi gaming inseamna gpu power, deci cpu-ul este doar pentru o.s. sa faca heavy lifting si sa lase gpu pt. gaming (sau hash rainbow table attacking hehe)

c) de fapt nu prea conteaza cate core-uri daca ai banda mica

sunt multe altele de luat in calcul (de exemplu metoda de calcul al cache-ului, sunt 3 tipuri pe procesoarele intel: unul este sa foloseasca linii intregi -cache lines-, altul este sa foloseasca una, iar un altul cel mai folosit este sa sacrifice intre aceste doua si sa comunice intre toate straturile de cache: L1, L2(,L3 pt. unii)). problema este ca in general (ca si Linux ca exemplu) se incearca sa se acopere standardizare si interoperabilitate si compatibilitate. asta inseamna sa sacrifici din cpu, insa vrei asta.

ce nu vrei insa, este design gresit care nu face consum de resurse corect, iar in ultima vreme se tinde catre design foarte bun in aplicatii mari unde se incearca sa se stoarca de resurse pc-ul cat se poate de mult.

pe Linux chiar este interesanta abordarea celor de la Firefox si Chrome (test: deschide n tab-uri si vezi resource consumption) unde chiar scurg ultima picatura de performanta fiindca stiu ca au kernel-ul bun pe dedesubt.

alte aplicatii sunt cele de calcul masiv, cum sunt modele fizice, biologice si matematice unde este necesara computatie mare si putere mare de calcul.

in principiu, pentru zi de zi, un cpu dual core este deja mai mult decat necesar, ce schimba acest lucru si cere, sunt interfetele foarte fancy (exemplu: Windows 7 aero & shit) care sacrifica performanta (a se citi: rupe cpu-ul prin kernel cu interrupt-uri pentru toate porcariile).

asta este opinia mea; as fi tare curios sa iti aud parerea din UNIX

Edited by fedorffixxzz
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...