Jump to content
S.R.I

Nu va faceti cont pe docspedia.org

Recommended Posts

Salut.Nu va faceti cont pe docspedia.org.La o zi dupa ce mi-am facut cont la ei am inceput sa primesc spamuri de la alte site-uri.Spam cu siteuri romanesti.Probabil vand emailurile sau cineva le-a furat.Pana sa fac cont la ei nu aveam nici un spam,0.

Link to comment
Share on other sites

De ce nu folosesti o alta adresa de e-mail?

E: Eu ma refeream la faptul ca, de ce nu folosesti la inregistrarea pe site-uri de genul asta o adresa de e-mail speciala pentru asa ceva.

Pe viitor nu mai folosi adresa de e-mail personala pentru orice site.

Edited by Coco93
Link to comment
Share on other sites

@Coco93 Ce alta adresa de email.Am una singura,de gmail,care o folosesc pentru toate siteurile unde ma inregistrez.Nu ma inregistrez oriunde,doar unde am incredere.Am doar 4-5 conturi pe siteuri romanesti,filelist,sofpedia,rst si 2 magazine online.Mai nou,si pe docspedia.Restul sunt straine.Nu aveam nici un spam pana sa fac cont la ei.Adresa mea deja este in baza de date a celor care fac spam,degeaba o schimb.Si nu o voi schimba doar pentru ca primesc niste spamuri.

Link to comment
Share on other sites

@Gecko Am spus ca nu primesc de la ei ci de la alte siteuri cum ar fi arenatech si inca cateva,nu mai tin minte,toate in romana.Chestia e ca am doar cateva conturi pe site-uri romanesti,foarte cunoscute si le detin de ceva timp.Cam acum o luna am facut cont pe docspedia si de atunci am inceput sa primesc spam.Nu vad de unde altundeva sa fi facut ei rost de adresa mea de email pentru a face spam.

Ca sa ma fac inteles,am 6 conturi pe site-uri romanesti,5 de mult timp si nu primeam spam de la nimeni.Am facut cont pe docspedia,a inceput spamul.Coincidenta mare,nu?Am 70 de conturi pe site-uri straine si nu primesc nici un spam in engleza sau alta limba.Doar in romana.Parerea mea este ca cineva le-a furat baza de date sau vand emailurile.

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators
@Gecko Am spus ca nu primesc de la ei ci de la alte siteuri cum ar fi arenatech si inca cateva,nu mai tin minte,toate in romana.Chestia e ca am doar cateva conturi pe site-uri romanesti,foarte cunoscute si le detin de ceva timp.Cam acum o luna am facut cont pe docspedia si de atunci am inceput sa primesc spam.Nu vad de unde altundeva sa fi facut ei rost de adresa mea de email pentru a face spam.

Ca sa ma fac inteles,am 6 conturi pe site-uri romanesti,5 de mult timp si nu primeam spam de la nimeni.Am facut cont pe docspedia,a inceput spamul.Coincidenta mare,nu?Am 70 de conturi pe site-uri straine si nu primesc nici un spam in engleza sau alta limba.Doar in romana.Parerea mea este ca cineva le-a furat baza de date sau vand emailurile.

Si eu am patit la fel. Plin de invitatii pe arenatech, lastfile si alte rahaturi de trackere si forumuri.

Link to comment
Share on other sites

@Dragos Celor de la arenatech le-am facut reclamatie pe Gazduire Web, Inregistrare Domenii, Hosting Romania, Web Hosting Acolo au ei host.Au spus ca vor lua legatura cu ei sa opreasca spamul.

Altul de la care primesc zilnic e contact@mailbigmarket.com. Din pacate site-ul nu merge si nu am cum sa-i contactez.Mai primeam de la cateva dar aveau "unsuscribe".Astia nu au.

Link to comment
Share on other sites

Vand cei de la finante si camera de comert numerele de telefon si email-urile , deci nu ma mira nimic.

Faci afirmatii din burta si pe langa subiect. Faptul ca diverse firme iau din monitorul oficial sau din orice alta sursa publica date referitoare la firme si alte cacaturi nu justifica ineptia pe care ai spus-o. Daca vrei putem discuta pe privat aceste chestiuni, asta pentru a nu dezvolta un off topic inutil.

Pana acum nu am avut probleme cu docspedia. Am contul pe un email mai vechi. Nu m-am trezit cu spam. Au fost, intradevar, 2-3 invite-uri.

Edited by tedeus
Link to comment
Share on other sites

Faci afirmatii din burta si pe langa subiect. Faptul ca diverse firme iau din monitorul oficial sau din orice alta sursa publica date referitoare la firme si alte cacaturi nu justifica ineptia pe care ai spus-o. Daca vrei putem discuta pe privat aceste chestiuni, asta pentru a nu dezvolta un off topic inutil.

Te bagi ca musca-n lapte si sari in sus de cur dovedind ca probabil esti implicat mai mult sau mai putin in asa ceva.

Stiu foarte bine ce vorbesc si de regula nu vorbesc in necunostinta de cauza.

Link to comment
Share on other sites

Te bagi ca musca-n lapte si sari in sus de cur dovedind ca probabil esti implicat mai mult sau mai putin in asa ceva.

Stiu foarte bine ce vorbesc si de regula nu vorbesc in necunostinta de cauza.

Voi ignora total afirmatiile tale si voi condisera ca, din fericire pentru mine, ATATA POTI. Felicitari, detii adevaruri absolute.

Link to comment
Share on other sites

Voi ignora total afirmatiile tale si voi condisera ca, din fericire pentru mine, ATATA POTI. Felicitari, detii adevaruri absolute.

Bre, in loc sa ne sustii si sa-ti bagi puleasca in fiecare institutie preacurvita a statului roman care se uita sa jepcareasca si ultimul ban ramas cetateanului de rand, tu sustii preacurvia si spui ca defapt institutiile astea sunt oneste =))))

Injuraturile le primesc pe skype :))))

Link to comment
Share on other sites

Bre, in loc sa ne sustii si sa-ti bagi puleasca in fiecare institutie preacurvita a statului roman care se uita sa jepcareasca si ultimul ban ramas cetateanului de rand, tu sustii preacurvia si spui ca defapt institutiile astea sunt oneste =))))

Injuraturile le primesc pe skype :))))

Bre, cunosti bine pozitia mea vis-a-vis de mumuflexul la nivel de politic. Dar de aici pana la a scoate afirmatii de genul "esti implicat" e o mare distanta. Separat de asta, cand se face o afarmatie, pe un subiect asa de larg... este bine sa se vina cu exemple. Nu poti sa faci afirmatii de acest gen numai ca asa vrea maciuca ta, sau a mea. Eu am auzit ca @daatdraqq e implicat in diverse forme de trafic. Sa le expun pe toate??? Deduceti voi!

//L.E. Trafic de frumusete, qr code, papuci de casa... (ce ati dedus anterior nu este problema mea).

Link to comment
Share on other sites

E reala chestia asta. Am un prieten care a fost intrebat daca vrea, chiar la camera de comert si industrie.

Acum cateva luni mi-am facut un abonament nou la o firma de telefonie si dupa 2 zile am trecut numarul de telefon pe una din declaratiile care le depun la finante lunar . Nu cred ca au trecut 2 saptamani si surpriza , ma suna un idiot sa ma intrebe daca nu vreau sa investesc la bursa . Stia cum ma cheama si firma care o am , stia absolut tot despre mine.

Si pe celelalte 2 numere care le am sunt sunat de ani de zile tot de indivizi d-astia ,dar pe asta nou chiar nu aveau de unde sa il aiba .Declaratiile respective le pot viziona pe internet doar eu , de fapt pot vedea doar daca au fost validate sau daca au erori , nici macar nu vad declaratia ci doar o recipisa ce contine un numar de inregistrare.

Link to comment
Share on other sites

Baieti, nu va certati inutil, adevarul este tot timpul undeva pe la mijloc.

Ce-ar fi daca v-as spune ca ESTE O IDEE PROASTA sa dati "unsubscribe" de la site-urile de la care primiti spam?

Conosc cateva site-uri care iti trimit siruri de 20-50 mailuri zilnice nesolicitate (spam), site-uri care te lasa in pace daca nu primesc niciun semn de activitate de la tine. Semnele de activitate pot fi, printre altele, vizualizarea unei imagini asociate cumva cu mailul respectiv, vizualizarea "versiunii full" sau "versiunii html" a mailului respectiv pentru ca nu se intelege nimic din mailul lor sau clickurile pe anumite link-uri din mail, inclusiv cel de unsubscrie.

In momentul in care utilizatorii dau un semn de activitate, inseamna ca mailul respectiv este activ, deci compania respectiva are interes sa continue sa trimita spam. Mai mult, veti fi pusi in liste speciale de mailuri active si va urma sa primiti si mai mult spam, de la alte site-uri.

Cea mai buna metoda de a scapa de spam este sa folositi regulile de filtrare pe care vi le pun la dipozitie prviderii vostri de mail.

Link to comment
Share on other sites

Acum cateva luni mi-am facut un abonament nou la o firma de telefonie si dupa 2 zile am trecut numarul de telefon pe una din declaratiile care le depun la finante lunar . Nu cred ca au trecut 2 saptamani si surpriza , ma suna un idiot sa ma intrebe daca nu vreau sa investesc la bursa . Stia cum ma cheama si firma care o am , stia absolut tot despre mine.

Si pe celelalte 2 numere care le am sunt sunat de ani de zile tot de indivizi d-astia ,dar pe asta nou chiar nu aveau de unde sa il aiba .Declaratiile respective le pot viziona pe internet doar eu , de fapt pot vedea doar daca au fost validate sau daca au erori , nici macar nu vad declaratia ci doar o recipisa ce contine un numar de inregistrare.

Ai acelasi numar de telefon si la datele de contact pentru semnatura electronica?

// LE: poti sa vezi si recipisele altora

Edited by M2G
Link to comment
Share on other sites

Ai acelasi numar de telefon si la datele de contact pentru semnatura electronica?

// LE: poti sa vezi si recipisele altora

Depun la ghiseu ,nu online. Cum vezi recipisele altora ? Iti trebuie cod fiscal (asta e usor de aflat) si numarul de inregistrare primit la ghiseu . Pe asta din urma,daca nu il stiu, cum il imperechez cu codul fiscal ?

LE :Eu verific aici http://www.anaf.ro/StareD112/

Edited by daatdraqq
Link to comment
Share on other sites

Ce-ar fi daca v-as spune ca ESTE O IDEE PROASTA sa dati "unsubscribe" de la site-urile de la care primiti spam?

100% din cazurile in care am dat unsubscribe la emailuri de tip spam, n-am mai primit deloc de la ei, poate am avut eu noroc, dar din vreo 40-50 niciun email n-am mai primit de la aceleasi firme/adrese.

Link to comment
Share on other sites

Depun la ghiseu ,nu online. Cum vezi recipisele altora ? Iti trebuie cod fiscal (asta e usor de aflat) si numarul de inregistrare primit la ghiseu . Pe asta din urma,daca nu il stiu, cum il imperechez cu codul fiscal ?

LE :Eu verific aici http://www.anaf.ro/StareD112/

Si daca depui la ghiseu si daca depui online primesti un numar de inregistrare.

Introduci numarul de inregistrare pentru unul din documentele tale: cel mai recent eventual si codul tau fiscal. practic verifici un anume document depus in prealabil de tine.

O sa iti apara o lista cu mai multe documente depuse si starea acestora. In dreapta o sa ai un buton unde poti sa vezi recipisa.

Uita-te la linkul de la acel pdf. Schimba adresa incrementand sau decrementand numarul acela din numele fisierului, o sa vezi ca o sa iti arate alte documente ale altor firme.

Din cate am vazut, recipisele sunt generate incremental in functie de cum depun oamenii declaratiile. Cred ca si cele depuse online, cat si cele depuse offline sunt stocate in acelasi storage location.

Nu mai tin minte daca scrie numele firmei in recipisa.

Edited by M2G
greseli
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...