Jump to content
wikedx

incepator in ale programarii vrea sa castige bani pe viitor

Recommended Posts

Salut am 17 ani si imi place foarte mult programarea de oricefel.

Nu sunt bun la desen dar am imaginatie.

Si doresc sa stiu si eu ce limbaje de programare sa invat ca in 1-2 ani sa castig si eu ceva banuti dupa urma lui.

Unul care este foarte cautat pe viitor daca se poate din care sigur se castiga bani.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Pai in primul rand nu inteleg cum iti place ceva ce nu stii cu ce se mananca, cum se practica si mai ales, cat de greu/usor este.

Niciodata nu o sa castigi bani din programare in 1-2 ani, niciodata. Iti trebuie cel putin 4-5 ani. Daca te gandesti la castigat bani, nu o sa stii niciodata programare. Invata pentru ca-ti place, invata orice fel de programare. Nu trebuie sa te axezi pe un anume limbaj ci pe programare in sine. Inveti sa programezi per total, vei stii sa programezi si in limbaje particulare.

Daca vrei sa stii ce este cautat pe viitor intra pe site-uri de joburi, filtreaza IT Software si pune-te pe invatat. Am la semnatura 1500 de carti IT. Daca stii 1% din acele carti cu siguranta o sa castigi bani. Numai bine.

Sunt uimit ca esti aici de 4 ani si inca nu stii cu ce se mananca.

PS: Intr-un an nu ai timp nici macar sa termini 2-3 carti de C++.

Link to comment
Share on other sites

PHP se poate invata cam intr-un an, dupa discutiile cu cei din aceasta comunitate care stiu php foarte bine..Incearca sa combini HTML + CSS + PHP si te specializezi pe webdesign, bine si putin javascript sa stii, basic.In general sa stii sa codezi teme, sa stii sa te joci cu PHP OOP, sa configurezi teme etc..Incepe de acum, nu mai pierde timpu!! Primele 3 saptamani o sa ti se para mai greu, dar te vei obisnui, asa eram eu cu linuxu..La c++ si c e alta mancare de peste.

Link to comment
Share on other sites

PHP/JS/ETC (Web usage) = Scripting

C/C++/Java/C#/Etc = Programming;

Sunt 2 lucruri diferite , primul tip e mult mai "usor" ( depinde de proiect ) si se castiga mai putin in comparatie cu al 2-lea tip;( Pentru simplu fapt ca sunt mai multi web developeri decat programatori)

Cauta pe google diferentele ... vezi la ce se folosesc fiecare si vezi ce-ti place ... daca aveai interes si erai curios nu mai faceai thread-ul asta.(valabil pentru toti userii care mai intai folosesc havij apoi trec la basic shit)<-(Nu ma refer la

tine wiked)

Daca vrei ceva mai nou, mai greu , si mai de viitor, incearca haskell

Link to comment
Share on other sites

toata lumea stie c++

Clar...incep programatorii sa moara de foame ca prea multi stiu C++, sunt nevoiti sa invete php sa plateasca facturile.

Saptamana trecuta a venit o programatoare de la google la facultate sa faca o prezentare (foloseste C++ si python) si ne-a zis ca abia dupa 7-8 ani a putut sa spuna ca e un programator bun.

c++ 3d nici eu nu stiu, e mai tridimensional asa sau cum?

Daca esti pasionat de ce faci, esti ambitios si realist banii or sa vina de la sine, uneltele conteaza mai putin. Nu de pe urma limbajului castigi bani.

Uita-te pe siteurile gen bestjobs sau asta/ si decide singur, ideal ar fi sa incerci multe lucruri.

Edited by passfig
Link to comment
Share on other sites

Sunt foarte multi care stiu php , dar sunt foarte putini programatori in PHP.

Referitor la viitorul tau, eu zic mai intai sa intelegi cum functioneaza internetul si pe urma mergi pe limbaje de programare dar ca sa poti sa programezi trebuie sa intelegi si sistemul de operare pe care programezi deci ai nevoie si de sisteme de operare.

Daca vrei sa faci bani din domeniul asta trebuie sa ai o baza, sa te dezvolti pe ceva si sa treci de mediocratate.Mediocrii se descurca din punct de vedere financiar, cei ce sunt peste nivelul mediocru castiga bani seriosi.

Link to comment
Share on other sites

haide sa fim serios nu e chiar scripting , a daca te rezumi doar la functii de kkt poate da intra la categoria scripting

eu unu personal am inceput in php ( mi sa parut mai usor sa inteleg conceptele de baza) dupa care am trecut la c si c++ si dupa la java ...

cand zici ca php e limbaj de scripting greseti mai ales dupa php 5.4 cand sau schimbat multe ... uitate la sintaxa incepe din ce in ce mai mult sa se asemene cu c(brut)

nu imi zi mie de C# care e cam acelasi ca si php-ul doar ca compilerul e si web si desk ...

PHP/JS/ETC (Web usage) = Scripting

C/C++/Java/C#/Etc = Programming;

Sunt 2 lucruri diferite , primul tip e mult mai "usor" ( depinde de proiect ) si se castiga mai putin in comparatie cu al 2-lea tip;( Pentru simplu fapt ca sunt mai multi web developeri decat programatori)

Cauta pe google diferentele ... vezi la ce se folosesc fiecare si vezi ce-ti place ... daca aveai interes si erai curios nu mai faceai thread-ul asta.(valabil pentru toti userii care mai intai folosesc havij apoi trec la basic shit)<-(Nu ma refer la

tine wiked)

Daca vrei ceva mai nou, mai greu , si mai de viitor, incearca haskell

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...