Jump to content
Guest

CMS Billing (gen WHMCS)

Recommended Posts

Salutare,

Ma adresez programatorilor web de pe forum:

Cat m-ar costa sa-mi faceti un CMS pentru Billing in genul WHMCS (insa mult mai complex) ?

Tot incerc ce ceva vreme sa-mi fac unul, insa lipsa de timp ma impiedica asa ca e mai convenabil sa platesc pe cineva.

Astept cateva preturi orientative dar si un portofoliu (pe privat sau reply aici, nu conteaza) cu proiectele in functiune pe care le-ati dezvoltat voi.

Stima,

AGSQ.

Link to comment
Share on other sites

Depinde ce inseamna complex. Dar ca pret orientativ, te duce la zeci de mii de euro daca apuci sa il unesti cu shopping-cart si cu provisioning/automatizare in spate... Trebuie sa iei multe in calcul, multilanguage, valute diferite, facturare diferita, tva-uri si muuulte alte chestii :)

Link to comment
Share on other sites

@Gushterul

Nu sunt Microsoft Cloud, dar nici DespreGazduire.

Ofer doar servicii de gazduire Enterprise, nu ma adresez unui grup diversificat ci acelora care au cunostiinte medii si care sa nu aiba pretentia sa-i invat sa foloseasca putty.

WHMCS e okay, insa ideea de closed-source imi displace. As putea plati niste baieti sa faca un full ioncube decrypt si sa mi-l customizez eu, dar asta ar insemna warez si nu ma pretez la asa ceva, nu cand e vorba de siguranta datelor clientilor mei.

Imi place clientzone-ul celor de la Hostway (ala international nu cel din RO) si mi-ar place sa am ceva in genul ala.

Referitor la problema lui sleed cu domeniile, sunt pe cale sa primesc acreditarea din partea ICANN deci nu cred ca ma compar cu cei de la IPVHost/DomainScan, care inregistreaza domenii la ResellerClub.

Proiectele OpenSource pentru asa ceva, sunt majoritatea foarte vechi, pline de gauri de securitate, abandonate ... samd, pentru ca nu prea doneaza oamenii si din acest motiv developerii nu-si mai dau interesul sa rezolve problemele.

PS: Chiar si sistemul de billing al ResellerClub este foarte fain. Oricum ideea e ca doresc ceva doar al meu, care sa nu-l mai aiba nimeni altcineva. Just unique.

Deci intrebarea din primul post ramane valabila.

Edited by AGSQ
Link to comment
Share on other sites

@aelius Il am in minte de moment, insa maine o sa-l "pun pe hartie" si-l postez aici, sau il trimit prin PM celor care sunt interesati.

De mult timp planuiesc sa trec pe ceva doar al meu, insa astazi mi-au sarit capacele cu WHMCS-ul pustii.

Au o gramada de pretentii pentru un soft mai limitat decat mintea lui Badea. Nu-i fiabil, nu-i flexibil, dupa mintea lor trebuie sa ma "inscriu in tipar", eventual sa ma apuc sa vand servere de metin si cstrike.

Link to comment
Share on other sites

Degeaba decryptezi sau te apuci sa modifici cine stie ce open/closed-source. Tehnologia nu sta pe loc, o sa muncesti 1-2 ani, ca apoi sa iti dai seama ca s-au schimbat o gramada de chestii, si trebuie sa iei iar ultima versiune sa o spargi/modifici, nu mai merge, te forteaza sa upgrade la cine stie, nu mai se pupa cu altele etc.

De bug-uri de securitate si ca esti blocat in ce fac altii nu mai zic... Este greu sa inteleaga un client ce trebuie sa faca, cand nici tu nu stii:) Si cand a inteles, pac schimbi versiunea si il bagi in ceata.

@aelius nu cred ca are un proiect, altfel stia si el cam cat il duce:))

Eu am custom, si am trecut de mult de 50.000 de linii de cod (fara open-source-uri, totul de la zero), si e departe de a fi gata cum as vrea eu. Adaugi grafica, data base models, configurare si bibilire, e munca de titan... Nici macar nu m-am chinuit sa ii fac design, ca la cat mai am de adaugat/modificat e munca in zadar:p

Link to comment
Share on other sites

@aelius Il am in minte de moment, insa maine o sa-l "pun pe hartie" si-l postez aici, sau il trimit prin PM celor care sunt interesati.

De mult timp planuiesc sa trec pe ceva doar al meu, insa astazi mi-au sarit capacele cu WHMCS-ul pustii.

Au o gramada de pretentii pentru un soft mai limitat decat mintea lui Badea. Nu-i fiabil, nu-i flexibil, dupa mintea lor trebuie sa ma "inscriu in tipar", eventual sa ma apuc sa vand servere de metin si cstrike.

Stiu cum este whmcs. Lucrez in industrie de 14-15 ani. Nu il folosesc pentru ca este prea infect si mi-e rusine sa-mi pun clientii sa se autentifice pe el.

Trebuie sa faci un proiect in care sa descrii toate functionalitatile pe 3 niveluri principale

- Frontend

* Utilizatori autentificati

* Utilizatori neautentificati

- Backend

* Utilizatori autentificati

* Utilizatori neautentificati

- Backend

* Nivel acces: Administrator global

* Nivel acces: Suport clienti

* Nivel acces: Vanzari (Sales man)

* Nivel acces: Editor (cms pages, etc)

Cred ca trebuie sa ai undeva la 20 de pagini cu descrieri si functionalitati pentru a prezenta asta unui programator.

Link to comment
Share on other sites

Ce zici mai sus, e doar un stergator si busonul de la rezervor dintr-o masina intreaga:)

Stiu pe cineva care in Germania a gasit o firma tare de programatori sa ii faca un billing zdravan pentru web hosting&co, am vazut si eu proiectul la acea data care avea sute de pagini doar primul draft. I-au cerut 1 mil $ cu executie intr-un an... pana l-a urma s-au lasat, ca era prea complex.

Si acum are echipa lui de programatori, care se chinuie sa pupe tot felul de struto-camile. E f.f. complex, chiar daca la prima vedere nu pare.

Link to comment
Share on other sites

@aelius - Vizualizez proiectul in cele mai mici detalii, intr-adevar e esential sa-l si pot impartasi cu ceilalti, care sunt interesati, tocmai din acest motiv o sa detaliez planul incepand de maine. In functie de timpul care-l am, poate-l termin tot maine, daca nu, peste o zi, doua.

Link to comment
Share on other sites

Daca postezi, ne mai dam cu parerea.

Ce zic eu ca era oferta la 1 milion, era pentru un billing serios, daca il facea cred ca zapacea de cap varza de la Godaddy dpdv marketing&co. Tipul stia ce vrea, si era atat de complex ca o tot dadeau dintr-o problema in alta si se marea se marea, daca tot facem asta hai sa facem si asta si tot asa... :) Chiar si asa 1 milion nu era o suma mare, ai ROI rapid daca esti o firma mica de macar 100.000 clienti. Dar faptul ca ai propria solutie = priceless.

Link to comment
Share on other sites

Depinde cat de complicat vrei sa-l faci. Ceva "simplu" ( datele clientilor, facturi, asistenta, servicii active) se poate face relativ repede si ieftin. Ce depaseste pragul asta inseamna sa angajezi un programator permanent ce sa dezvolte si sa updateze platforma pentru a se "pupa" cu ultimele update-uri aparute la panouri s.a.m.d. Sa nu uitam de securitatea datelor ce necesita o investitie constanta. Daca nu ai un profit destul de mare nu prea vad cum o sa poti sustine financiar o astfel de platforma.

Link to comment
Share on other sites

@aelius - Vizualizez proiectul in cele mai mici detalii, intr-adevar e esential sa-l si pot impartasi cu ceilalti, care sunt interesati, tocmai din acest motiv o sa detaliez planul incepand de maine. In functie de timpul care-l am, poate-l termin tot maine, daca nu, peste o zi, doua.

Daca ai nevoie de ajutor la proiect: etapizare, etc etc, ma anunti. Strict la proiect. Pe partea de programare si restul te descurci cu aelius.

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Am gasit o echipa de programatori din iran si am rezolvat.

Lucreaza bine si ieftin. Pentru o solutie complexa (mai complexa decat HostBill/WHMCS) nu au cerut decat cateva mii de euro.

Cand este gata, revin cu un preview daca doriti. :)

Link to comment
Share on other sites

Doar sa platesti la final :)

Ca asa sunt multi freelanceri...

Asta ne-a fost intelegerea, primesc plata dupa ce termina proiectul ... oricum dupa ce va fi gata, o sa fac public un link ceva ca sa testam si securitatea script-ului ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...