Jump to content
sh4vo0o

Salutari programatori :D

Recommended Posts

As vrea sa invatat limbaj de programare C/C++ , cum pot sa reusesc sa il inteleg ? de unde sa incep , adica cel putin eu nu stiu o boaba despre programare adica cum incepi un program ce sunt pointerii , functiile ...ma poate ajuta cineva ? sau poate fi cineva mentorul meu cateva zile sa imi raspunda la una alta ? :)) . Multumesc anticipat astept niste sfaturi ...

Link to comment
Share on other sites

Depinde si ce vrei sa inveti!Poti lua intai algoritmii esentiali(in pseudo-cod sunt mai usor de inteles pentru incepatori),dupa care iei vectori,matrici(circulare,patratice,..),functii si tot asa,de-asta am si zic ca depinde ce arie vrei sa acoperi.Inca o chestie,de ce ai vrea sa inveti C/C++(inafara faptului ca e interesant),dupa umila mea parere e mai cautat limbajul de programare java.

Link to comment
Share on other sites

As vrea sa invatat limbaj de programare C/C++ , cum pot sa reusesc sa il inteleg ? de unde sa incep , adica cel putin eu nu stiu o boaba despre programare adica cum incepi un program ce sunt pointerii , functiile ...ma poate ajuta cineva ? sau poate fi cineva mentorul meu cateva zile sa imi raspunda la una alta ? :)) . Multumesc anticipat astept niste sfaturi ...

C++ Language - C++ Tutorials

Link to comment
Share on other sites

@afumat, pentru ca c/c++ inca sunt limbaje extrem de folosite, si pentru ca sunt in continuare "the bread and butter" cand vine vorba de programare desktop, si programare de sistem+microcontrolere.

@ sh4vo0o ai 2 posibilitati. Fie iei o carte despre limbaj, daca te duce capul si stii destul de bine engleza si ceva matematica, poti merge direct pe Programming practice and priciples care este scrisa de autorul limbajului c++. Este foarte utila incepatorilor daca reusesti sa o intelegi.

Mai sunt destule alte carti bune cum ar fii beginning c++, care te vor invatat atat c++ cat si versiunea proprietara microsoft, care include si componente .net(c++/cli).

A 2-a posibilitate este sa incepi cu ceva tutoriale de pe net, in special ceva tutoriale video, pana inveti un pic sintaxa limbajului si felul in care se foloseste. Dupa asta pui mana tot pe carte.

De asemenea cel mai bine este dupa ce inveti 1-2 chestii, sa incerci sa faci ceva cu el, deroarece cel mai bine inveti lucrand cu el. Poti incerca sa faci joculete, programele. Daca te pasioneaza si partea matematica si aplicarea ei in cod, atunci cateva locuri foarte bune pentru inceput sunt Project Euler, si Top Coder. Mai era si unul romanesc, dar nu imi aduc aminte exact cum ii spune.

Link to comment
Share on other sites

N posturi de genul asta am vazut de cand m-am inregistrat si nimeni care o facut un asemenea post nu a facut nimic dupa.

Ce sfaturi vrei ? Sfaturi poti sa ceri cand stii deja minim bazele.

Nu stiam ca mi-am trait cei doi ani degeaba, fara sa fac "nimic dupa".

Vad ca stii foarte multe despre foarte multi, ce-mi mai poti spune despre mine?

Link to comment
Share on other sites

Depinde si ce vrei sa inveti!Poti lua intai algoritmii esentiali(in pseudo-cod sunt mai usor de inteles pentru incepatori),dupa care iei vectori,matrici(circulare,patratice,..),functii si tot asa,de-asta am si zic ca depinde ce arie vrei sa acoperi.Inca o chestie,de ce ai vrea sa inveti C/C++(inafara faptului ca e interesant),dupa umila mea parere e mai cautat limbajul de programare java.

Vreau sa fiu independent in tot ce inseamna informatica daca am nevoie de ceva , sa imi fac singur , nu sa mai cer ajutor de la x sau y :) ... sa zicem ca mi-ar fi vital si am inteles ca C/C++ se trage din java deci automat as intelege si java foarte usor zic eu ...acum ma poti contrazice cause i'm poor :D

Link to comment
Share on other sites

@nedo privind partea de teorie si nu numai, pe langa partea de dezvoltare a proiectelor a carei sarcini iti ramane tie.

Ca ai o parere prea buna despre tine, mai cresti.

Te las pe tine inainte, citindu-mi din al tau glob de cristal despre viitorul noilor membrii.

Edited by eusimplu
Link to comment
Share on other sites

@nedo privind partea de teorie si nu numai, pe langa partea de dezvoltare a proiectelor a carei sarcini iti ramane tie.

Te las pe tine inainte, citindu-mi din al tau glob de cristal despre viitorul noilor membrii.

:)) Scuze, acum am vazut cati ani ai, te las in pace, stiu perioada, si eu am trecut prin ea, lasa ca trece.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Vreau sa fiu independent in tot ce inseamna informatica daca am nevoie de ceva , sa imi fac singur , nu sa mai cer ajutor de la x sau y :) ... sa zicem ca mi-ar fi vital si am inteles ca C/C++ se trage din java deci automat as intelege si java foarte usor zic eu ...acum ma poti contrazice cause i'm poor :D

In primul rand C nu se trage din Java.

In al doilea rand. INVATA. Am vazut 100000 de threaduri cu doritori sa invete orice, nu numai programare.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...