Jump to content
Nytro

Fraudă la vânzarea online de telefoane şi tablete: Prejudiciu de peste 1,3 milioane d

Recommended Posts

@coffee Motivul pentru care cei care nu au o situatie materiala prea fericita cumpara totusi aceste dispozitive este acelasi cu motivul pentru care exista cocalari si motivul pentru care se imbraca cu haine "de firma". Ma refer la statutul social.

Doar ca asta e doar o impresie in capul lor si e trist ca reusesc sa formeze si astia grupuri sociale in care accepta unul altuia acest "statut" si prin asta maresc grupul.

Nu neaparat utilitatea acestor dispozitive ii determina sa le cumpere ci eventualul statut social si acceptanta celorlalti.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Tu esti prototipul snobului roman, de ce sa-mi iau un Note 3 NOU la 1500 cand pot sa-l cumpar de pe emag la 2800, o diferenta de 2-3 milioane.Cu diferenta aia de 2-3 milioane traiesti cateva zile bune.Crede-ma ca romanul sarac, prost si fudul nu da 23 de milioane pe un 5S, isi ia un telefon middle-class.Poti sa ai toti banii din lume, daca nu stii cum sa-i administrezi esti un zero barat, dai failment cat ai clipi.Am si eu o curiozitate...ce telefon ai si de unde l-ai cumparat?

Nu vorbeai despre mine, dar am sa-mi permit sa-ti raspund, sper sa nu deranjeze.

Am un telefon Nokia Asha 302. Stii de ce? Am un Nexus 7 care este in permanenta in mana mea. De ce sa-mi iau telefon cu TACISCRIN cand pot foarte frumos sa folosesc telefonul ca un.... telefon, ce sa vezi, si daca vreau sa-mi verific e-mailul, pentru ca sunt un om foarte important ca majoritatea pustilor corditi si primesc lucruri importante, il pot verifica. Tableta este doar pentru browsing cand ma plictisesc.

Si legat de ce ti-a zis el. Eu cand mi-am luat tableta, era cineva care o vindea in cutie cu 2 milioane mai putin. De ce sa cumpar de la ala cand eu imi permit sa o cumpar din magazin? Atat timp cat imi permit sa cumpar un produs care-mi satisface un moft, am bani sa traiesc cel putin 2 luni fara stres.

Stiu persoane care lucreaza ca zidar. El toata vara munceste pentru a-si lua noul iPhone. Dar nu e vina lui. E vina anturajului pentru ca toti copii au acum telefon cu touchscreen. Nu mai demult de saptamana trecuta am vazut in fata blocului trei copii, rezemati de bloc, in fund, care radeau. I-am auzit de la departare si chiar eram bucuros pentru ca in zona mea nu mai stau copii sa se joace. Cand m-am apropiat mi-am dat seama ca aveau telefoane in mana si se jucau ceva.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

Nu vorbeai despre mine, dar am sa-mi permit sa-ti raspund, sper sa nu deranjeze.

Am un telefon Nokia Asha 302. Stii de ce? Am un Nexus 7 care este in permanenta in mana mea. De ce sa-mi iau telefon cu TACISCRIN cand pot foarte frumos sa folosesc telefonul ca un.... telefon, ce sa vezi, si daca vreau sa-mi verific e-mailul, pentru ca sunt un om foarte important ca majoritatea pustilor corditi si primesc lucruri importante, il pot verifica. Tableta este doar pentru browsing cand ma plictisesc.

Si legat de ce ti-a zis el. Eu cand mi-am luat tableta, era cineva care o vindea in cutie cu 2 milioane mai putin. De ce sa cumpar de la ala cand eu imi permit sa o cumpar din magazin? Atat timp cat imi permit sa cumpar un produs care-mi satisface un moft, am bani sa traiesc cel putin 2 luni fara stres.

Clar nu ai muncit tu banii aia ...

Iar in cazut improbabil in care i-ai muncit tu, daca tu asa percepi valoarea banului, esti un prost. Plain and simple :|.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Clar nu ai muncit tu banii aia ...

Iar in cazut improbabil in care i-ai muncit tu, daca tu asa percepi valoarea banului, esti un prost. Plain and simple :|.

Fiecare are perceptiile lui. Eu pe ale mele, tu pe ale tale. Poate fiecare am crescut diferit. Tin sa te anunt ca muncesc si acel produs a fost fix salariul pe o luna. Hai sa-ti spun: in viziunea mea exista doua feluri de cumparatori. Cei care isi permit sa cumpere produsul si cei care isi permit LUXUL sa cumpere produsul.

Link to comment
Share on other sites

Daca tot s-a ajuns la off topic, asa ca fapt divers:

1. Daca ai nostri parinti aveau mentalitatea "omului calculat" care nu da 1-2-3 salarii pe jucaria copilului, presupun ca majoritatea nu mai eram pe acest forum (sau pe altele), romana nu mai era a 2-a limba de la Microsoft si asa mai departe.

2. Mai terminati cu "mentalitatea romanului" ca noi suntem romanii si noi reprezentam "mentalitatea romanului". Fiti voi exemple.

3. Cei care muncesc pentru bani, o sa-si ia note 3 cu 500 lei mai ieftin daca pot iar cu cei 500 lei o sa faca altceva. Cei mai zgarciti oameni cu care am avut eu treaba au fost, de obicei, cei mai instariti.

Link to comment
Share on other sites

Tu esti prototipul snobului roman, de ce sa-mi iau un Note 3 NOU la 1500 cand pot sa-l cumpar de pe emag la 2800, o diferenta de 2-3 milioane.Cu diferenta aia de 2-3 milioane traiesti cateva zile bune.Crede-ma ca romanul sarac, prost si fudul nu da 23 de milioane pe un 5S, isi ia un telefon middle-class.Poti sa ai toti banii din lume, daca nu stii cum sa-i administrezi esti un zero barat, dai failment cat ai clipi.Am si eu o curiozitate...ce telefon ai si de unde l-ai cumparat?

Nu sunt snob. Citeste si al doilea post al meu.

Nu e nimic in neregula cu a cauta reduceri, chiar recomand ! Dar cauta reduceri la produse care iti sunt apropiate necesitatilor si reduceri oferite de firme acreditate. Daca esti sarac, cauta reduceri la ce iti trebuie tie, nu la telefoane de ultima generatie.

Crede-ma ca romanul sarac, prost si fudul nu da 23 de milioane pe un 5S cum ai zis tu, dar intra pe aproapemoka.com si il cumpara la 20 chiar daca nu ii trebuie. Asta am vrut sa spun. Sa nu ma intelegi gresit, nu e vorba de romanitate, nu asta ne caracterizeaza ca natie, nu suntem singurii in aceeasi situatile.

Uite ca sa iti raspund la intrebare, eu mi-am achizitionat de la emag un nokia 520 black. Asta de curand, acum o luna si ceva. Din coincidenta era la promotie, a costat doar 450 ron, nu stiu cat mai costa acum. Desi imi permit un telefon bun, eu am nevoie doar de internet, acces la mail si harti uneori. Sincer sa fiu nu sunt multumit, e posibil sa il schimb in viitorul apropiat pentru ca e greoi de utilizat. Software e foarte prost facut, chiar si pentru functiile de baza, am ramas socat cand am vazut ca nu ma lasa sa atasez alt fisier in afara de foto intr-un mail. Nu vorbesc prostii, vezi aici.

Daca vrei sa imi recomanzi ceva asemanator, dar care sa nu ma incurce mai mult, eu sunt foarte receptiv.

Edited by coffee
Link to comment
Share on other sites

Ma uimeste snobismul unora . Accesul la tehnologie , in mod normal, trebuie sa fie la indemana fiecaruia din noi indiferent ca suntem bogati sau saraci. Intamplator ma situez pe mijloc dar nu m-am gandit vreodata ca cineva ma poate acuza ca am cumparat un produs mai ieftin dintr-un loc decat din alt loc.

Precizez ca produsele erau originale , sigilate si cu garantie de la producator .

Ce dracu se intampla aici ? Daca esti smart si cumperi un produs de unde e mai ieftin esti acuzat pentru asta ?

Imi scapa ceva si nu inteleg ce .... E vreo moda sa cumperi cat mai scump ?

Link to comment
Share on other sites

E simplu, daca produsele sunt noi cu garantie, de ce sa nu cumperi cu o dif de pana la 500 ron?

La modul general:

De ce nu ne deranjeaza faptele lor de coruptie? Simplu, traim intr o tara frumoasa dar cu conducere de cacat, unde orice incerci sa faci ca sa scoti un ban in plus astia iti gasesc ceva in neregula. Muncesti cinstit si nu esti multumit de cat castigi, banii nu iti ajung sa iti cumperi un aparat, o masina, o casa, sa iti intretii o familie, sa nu poti sa te tii de cuvant cand ai zis ca "atunci cand copilul o sa imi ceara ceva nu o sa zic nu"... Felicitari, faci parte din cei 80% din tara asta care nu pot sa faca cele enumerate., sau o parte din ele.

Evident ca iti bagi pula in orice lege, te doare'n pula daca ceea ce cumperi e adus legal spre comercializare, il iei cu xyz Ron mai ieftin, folosind acei xyz Ron pe altceva folositor.

In alta ordine de idei, niste hoti mari au prins niste hoti mai mici si se mai si lauda cu asta.

Edited by Gio33
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...