Jump to content
SynTAX

Experienta primului interviu pentru job de programator.

Recommended Posts

  • Active Members

Pentru ca am postat pe chat intrebari si am cautat sfaturi despre primul interviu de programator am ramas dator cu cateva randuri celor care erau interesati de cum a decurs totul.

Am cv-ul public pe multe site-uri de joburi din Romania printre care si bestjobs. Am fost sunat acum 2 saptamani de o domnisoara de la HR, cu un ton normal, care mi-a cerut detalii in legatura cu experienta mea profesionala, atat pe php cat si a locurilor de munca anterioare. In momentul acela aveam ceva stabilit in proportie de 85% pentru a lucra dar am zis ca o experienta nu este rea. Ce mi s-a parut ciudat a fost ca ei cautau programator junior php care termina facultatea anul acesta. I-am zis foarte clar ca eu voi termina in 2016 dar s-a oferit sa continuam discutia. Oare nu citise cv-ul sa vada cand termin facultatea sau ceea ce era trecut acolo era cam ce cautau ei? Trecand peste asta am continuat sa vorbim aproximativ 20 de minute, cerandu-mi lucrari, proiecte, site-uri. Am fost baiat cu obraz si nu i-am insiruit decat proiectele pe care le puteam proba, nu proiecte la care am lucrat si nu aveam cum proba.

A ramas sa ne intalnim astazi pentru un al doilea interviu, tot cu ea. Cladirea era in spatele unei statii de autobuz, coloarata intr-un rosu tiganesc fara nici macar o inscriptionare cu numele firmei. La parter erau niste geamuri de termopan mazgalite de glet si camere goale. M-am intors in statie pentru ca efectiv nu stiam pe unde sa intru, am intrebat vanzatoarea de la magazinul din statie si mi-a zis ca se intra prin spate, prin niste hartoape. De cum am deschis usa m-a izbit un miros de clor puternic si... femeia de servici. In fine, am asteptat relativ putin, 5 minute in fata unei usi prin apropierea careia nu se afla nici un scaun. M-a poftit inauntru, la un birou la care in acelasi timp alte 2 dudui sunau de zor nu stiu unde(probabil altii ca mine). M-a deranjat ca a trebuit sa tip ca sa ma fac auzit. Mi-a pus un set de intrebari absolut handicapate, cum ar fi: cea mai mare nota la facultate la ce materie, ce materii imi plac, la ce materii am proiecte si sa le detaliez. Am fost putin stupefiat pentru ca la alte interviuri la care am fost intrebarile pareau puse de fiinte umane cu ceva creier, dar ma rog. Dupa ce m-a intrebat ea cu ce jucarii m-am jucat la gradinita, mi-a dat o foaie cu 24 de intrebari si o foaie pe care sa scriu raspunsurile. Ca la scoala. Am citit putin intrebarile si am intrebat-o de cine au fost facute. De PROGRAMATORUL SENIOR. Va spun sincer, intrebarile erau cretine. Cum se initiaza o baza de date, cum se adauga un site ca favorite, cum se elimina un link, ce apare daca folosesc ucwords, chestii de se invata intr-o saptamana. Nimic concret, nimic sa ma puna in dificultate, nimic sa-mi arate nivelul firmei.

M-a intrebat ce asteptari salariale am. I-am zis plafonul minim la care ma astept la care a strambat putin in timp ce tasta la calculator. Probabil nu-si va mai lua comisionul.

Partea tragica este urmatoare: le-am zis ca nu am nevoie de training, dar s-au oferit sa ma inscrie la propriul lor program de training cu urmatoarea clauza: nu am voie sa plec din firma 3 ani, altfel platesc contravaloarea trainingului estimata chiar de ei.

A ramas sa ma intalnesc peste 2 saptamani cu managerul lor pentru un interviu final.

Firma se numeste Vauban, patronat francez. Ca incepatori, cum sunt eu, este o experienta buna. Dar nu aici. Adica totusi lucrez ca programator, nu lucrator la drumuri si poduri. Ma astept sa plec de acasa cu picioarele curate si sa ma intorc la fel.

Per total, ca prima mea experienta la un interviu de programator a fost o experienta chiar de neuitat, cu bune si rele. La postul dinainte, de helpdesk cele de la HR erau Dumnezeu pe pamant.

PS: trebuie sa le multumesc unor persoane ca @eusimplu pentru ca m-au incurajat sa merg la interviu.

EDIT: Nu stiu cum decurg alte interviuri pentru programatori, dar nu mi s-a parut chiar ok sa strambe din nas cand i-am zis un plafon sub care nu cobor(1500 de lei). Probabil ca nu trebuia sa vorbesc cu ea chestiile astea ci cu managerul. Totusi, stau intr-un scaun timp de 8 ore pe zi. Nu cred ca ma voi duce la interviul cu managerul.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Da, scaunul era cu rotile. O sa intru de pe google earth si am sa va arat si sediul ca sa vedeti ca nu vorbesc prostii.

EDIT: http://s13.postimg.org/5i6hs7qg7/Screenshot_2014_07_24_16_14_18.png / http://postimg.org/image/opl6287zx/

Sunt 3 usi si pe nici una nu scrie macar intrare. Intrarea este dupa cladire unde cand ploua ca acum, trebuie sa ai cizme.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

b?ga?i pula-n ei, mai mult ca sigur o sa fii tras in teapa într-un fel sau altul

firmele de acest gen cauta in primul robotei f?r? coloana vertebrala, sa te frece toat? ziua pe un salariu de kkt, sa le faci toat? treaba, se vor folosi de tine apoi te vor scuipa ca pe o m?sea stricata

s-au înmul?it exploatatorii ??tia infec?i ceva de speriat ?i nimeni nu le face nimic

Link to comment
Share on other sites

Eu cunosc pe cineva la o firma cunoscuta in UK care va poate ajuta, vor cv-uri si diplome. Puteti ajunge la 1500-2000-3000 lire/luna cu usurinta.

Va vor contacta ei daca indepliniti criteriile. Care vrea il pot pune in contact cu cei de la firma respectiva.

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau ca s a intamplat asa, evident nu e un loc de munca de luat in considerare.

Stii din tot ce am discutat ce concluzii am tras amandoi, incearca in continuare, experienta intr un domeniu e cea mai importanta.

Chiar si experienta unui interviu e importanta, mult succes data viitoare :)

Link to comment
Share on other sites

Faptul ca au zis ca o sa platesti contravaloarea trainingu-lui daca o sa pleci din firma nu este ceva iesit din comun, pentru ca asa se practica pe la toate firmele(nu neaparat cele de programatori), dar sfatul meu este sa mai ai rabdare , sa mai cauti si cand o sa gasesti ceva care o sa te multumeasca , cel putin cat de cat, pentru ca fara experienta nu prea ai cum sa faci prea multe mofturi, sa mergi acolo si in timp se vor schimba multe avand deja ceva experienta.

Multa bafta...

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum sta treaba in alte orase, dar in Cluj-Napoca si Bucuresti iti gasesti chiar daca esti incepator. Nici eu nu as incepe cu o firma de tot cacatul. Mai astepta si prinde experienta din freelancing dupa aia o sa te duci la o firma mai buna, din prima.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...