Jump to content
RoKH

[Sugestie] Scoala de programare!

Recommended Posts

Mi-a venit o idee , sa se faca o categorie "SCOALA DE PROGRAMARE" , in care sa avem vro 4-5 profesori si elevi, care sa ne ocupam cu teme (php,vb.net,c#,c++,c) sa avem activitate sa rezolvam temele daca nu ne rezolvam temele sa ne puna un anumit calificativ , ar fi frumos si forumu ar atrage mai multi utilizatori!

Link to comment
Share on other sites

Mi-a venit o idee , sa se faca o categorie "SCOALA DE PROGRAMARE" , in care sa avem vro 4-5 profesori si elevi, care sa ne ocupam cu teme (php,vb.net,c#,c++,c) sa avem activitate sa rezolvam temele daca nu ne rezolvam temele sa ne puna un anumit calificativ , ar fi frumos si forumu ar atrage mai multi utilizatori!

"daca nu ne facem temele" - pai tu vrei s? se fac? "?coal? de programare" ca s? nu i?i faci temele? Nu-?i ajunge ?coala?:))) Chiar crezi c? o s? stea cineva s?-?i bat? capul cu tine dac? nu vrei s? lucrezi? Din câte ?tiu s-a încercat ceva de genu în trecut ?i n-a avut deloc succes.

Link to comment
Share on other sites

"daca nu ne facem temele" - pai tu vrei s? se fac? "?coal? de programare" ca s? nu i?i faci temele? Nu-?i ajunge ?coala?:))) Chiar crezi c? o s? stea cineva s?-?i bat? capul cu tine dac? nu vrei s? lucrezi? Din câte ?tiu s-a încercat ceva de genu în trecut ?i n-a avut deloc succes.

Da s-a mai incercat si a fost un mare fail... nu cred ca ar vrea cineva sa isi piarda din timp aiurea...

Link to comment
Share on other sites

MORRRRRRRRRRRRRR. SI CA PROFESOARE SA FIE NISTE PIZDE BLONDE BUNE SI DACA NU IMI FAC TEMA SA-MI ARATA PIZDA SI APOI SA MA PROVOACE SA LE FUT , SI EU SA PAR RAU SI NU LE FUT. AR FI FAIN NU?

Ai trecut de pubertate?

LE: Si mie mi-ar place o astfel de scoala, doar ca numai un pusti de 14 ani care face laba uitandu-se la colega lui de banca poate sa gandeasca asa ceva.

Edited by QUADMACHINE
Link to comment
Share on other sites

"daca nu ne facem temele" - pai tu vrei s? se fac? "?coal? de programare" ca s? nu i?i faci temele? Nu-?i ajunge ?coala?:))) Chiar crezi c? o s? stea cineva s?-?i bat? capul cu tine dac? nu vrei s? lucrezi? Din câte ?tiu s-a încercat ceva de genu în trecut ?i n-a avut deloc succes.

Putem face un set de reguli asemanatoare cu cele de mai jos:


* o tema nefacuta echivaleaza cu un ban de trei zile
** o tema nefacuta pentru a doua oara echivaleaza cu un ban de trei zile si un warn
*** trei teme consecutive neefectuate aduc cu sine un ban de trei zile, un warn si o penalizare rep
**** patru sau mai multe teme nefacute aduc cu sine toate cele de mai sus, suspendarea din program sau chiar si un ban indelungat( > 1 an).

Ca si mod de predare am putea folosi fie post-uri(structura va fi foarte asemanatoare cu cea a sectiunii de tutoriale). Seminariile s-ar putea dezvolta pe o platforma similara cu stackoverflow.com:

http://www.findbestopensource.com/tagged/stackoverflow-like

Examenele se pot tine in camere de chat si vor putea avea urmatoarea structura: o intrebare si o cantitate de timp asociata acesteia(astfel se pot evita situatiile de cautari pe google sau intreaba un prieten).

Edited by Ganav
Link to comment
Share on other sites

Putem face un set de reguli asemanatoare cu cele de mai jos:


* o tema nefacuta echivaleaza cu un ban de trei zile
** o tema nefacuta pentru a doua oara echivaleaza cu un ban de trei zile si un warn
*** trei teme consecutive neefectuate aduc cu sine un ban de trei zile, un warn si o penalizare rep
**** patru sau mai multe teme nefacute aduc cu sine toate cele de mai sus, suspendarea din program sau chiar si un ban indelungat( > 1 an).

@Cronicles ai acces la internet tati e google plin :) Edited by Aerosol
Link to comment
Share on other sites

Putem face un set de reguli asemanatoare cu cele de mai jos:


* o tema nefacuta echivaleaza cu un ban de trei zile
** o tema nefacuta pentru a doua oara echivaleaza cu un ban de trei zile, un warn
*** trei teme consecutive neefectuate aduc cu sine un ban un ban de trei zile, un warn si o penalizare rep
**** patru sau mai multe teme nefacute aduc cu sine toate cele de mai sus, suspendarea din program sau chiar si un ban indelungat( > 1 an).

N-are rost. Niciodat? nu vei învat? ceva dac? e?ti constrâns de anumite circumstante. Sau înve?i dar ui?i a doua zi. Dac? e?ti pasionat de ceva, n-ai nevoie nici de scoal? nici de profesori, vei înv??a individual.

Link to comment
Share on other sites

Mi-a venit o idee , sa se faca o categorie "SCOALA DE PROGRAMARE" , in care sa avem vro 4-5 profesori si elevi, care sa ne ocupam cu teme (php,vb.net,c#,c++,c) sa avem activitate sa rezolvam temele daca nu ne rezolvam temele sa ne puna un anumit calificativ , ar fi frumos si forumu ar atrage mai multi utilizatori!

Mai bine se numea scoala de facut teme .

Dar daca pui un pret bun pe temele tale sigur se gasesc amatori

Link to comment
Share on other sites

Cred ca ar fi mai usor sa atragem oamenii pe un asemenea topic, foarte simplu ar fi sa premiem cumva userii care isi dau silinta pe un astfel de topic.

Se pot deschide topic-uri pe fiecare limbaj in parte ex: C, C++, C#, Java etc. cu diferite teme saptamanale.

De ex. se deschide un topic C# in care se prezinta cursul nr.1 ( tutorial atat scris cat si video ), la sfarsitul tutorialului se dau niste exercitii, unele care sa fie descrise in cadrul tutorialului, iar cateva mai grele ce urmeaza sa fie descrise in cel de-al doilea tutorial pentru a impulsiona elevul sa caute pe internet singur cum anume ar putea sa faca si celelalte exercitii ce urmeaza a fi aprofundate in cel de-al doilea curs.

La sfarsitul saptamanii cei care se descurca cel mai bine pot fi premiati ex: VIP status 1 week etc.

Daca s-ar organiza ceva de genul asta, la inceput ar fi mai greu, dar daca s-ar dedica ceva oameni sunt sigur ca pe viitor ar atrage si mai multi utilizatori si s-ar spori si mai mult traficul pentru ca sunt foarte multi doritori pe internet care si-ar dori sa invete programare si sa aprofundeze acest mediu, insa sunt prea putine tutoriale in romana pentru asemenea limbaje.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca ar fi mai usor sa atragem oamenii pe un asemenea topic, foarte simplu ar fi sa premiem cumva userii care isi dau silinta pe un astfel de topic.

Se pot deschide topic-uri pe fiecare limbaj in parte ex: C, C++, C#, Java etc. cu diferite teme saptamanale.

De ex. se deschide un topic C# in care se prezinta cursul nr.1 ( tutorial atat scris cat si video ), la sfarsitul tutorialului se dau niste exercitii, unele care sa fie descrise in cadrul tutorialului, iar cateva mai grele ce urmeaza sa fie descrise in cel de-al doilea tutorial pentru a impulsiona elevul sa caute pe internet singur cum anume ar putea sa faca si celelalte exercitii ce urmeaza a fi aprofundate in cel de-al doilea curs.

La sfarsitul saptamanii cei care se descurca cel mai bine pot fi premiati ex: VIP status 1 week etc.

Daca s-ar organiza ceva de genul asta, la inceput ar fi mai greu, dar daca s-ar dedica ceva oameni sunt sigur ca pe viitor ar atrage si mai multi utilizatori si s-ar spori si mai mult traficul pentru ca sunt foarte multi doritori pe internet care si-ar dori sa invete programare si sa aprofundeze acest mediu, insa sunt prea putine tutoriale in romana pentru asemenea limbaje.

Tot mai buna cred ca e ideea asta, se bazeaza pe principiul tau dar e putin diferita: https://rstforums.com/forum/79011-oferim-custom-user-title.rst.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca ar fi mai usor sa atragem oamenii pe un asemenea topic, foarte simplu ar fi sa premiem cumva userii care isi dau silinta pe un astfel de topic.

Se pot deschide topic-uri pe fiecare limbaj in parte ex: C, C++, C#, Java etc. cu diferite teme saptamanale.

De ex. se deschide un topic C# in care se prezinta cursul nr.1 ( tutorial atat scris cat si video ), la sfarsitul tutorialului se dau niste exercitii, unele care sa fie descrise in cadrul tutorialului, iar cateva mai grele ce urmeaza sa fie descrise in cel de-al doilea tutorial pentru a impulsiona elevul sa caute pe internet singur cum anume ar putea sa faca si celelalte exercitii ce urmeaza a fi aprofundate in cel de-al doilea curs.

La sfarsitul saptamanii cei care se descurca cel mai bine pot fi premiati ex: VIP status 1 week etc.

Daca s-ar organiza ceva de genul asta, la inceput ar fi mai greu, dar daca s-ar dedica ceva oameni sunt sigur ca pe viitor ar atrage si mai multi utilizatori si s-ar spori si mai mult traficul pentru ca sunt foarte multi doritori pe internet care si-ar dori sa invete programare si sa aprofundeze acest mediu, insa sunt prea putine tutoriale in romana pentru asemenea limbaje.

Am incercat eu sa fac asta. Entuziasm si posturi la inceput. Dupa o saptamana sau 2, nu am mai avut cu cine. Dezinteres total.

https://rstforums.com/forum/72777-rst-academy.rst

https://rstforums.com/forum/72988-rsta-1-c-programming-language.rst

https://rstforums.com/forum/72989-rsta-1-1-intebari-raspunsuri.rst

https://rstforums.com/forum/73426-rsta-1-1-review.rst

https://rstforums.com/forum/73427-rsta-1-2-intrebari-raspunsuri.rst

Nu stiu cine investeste atat timp sa faca tutoriale/cursuri si sa nu fie interes. Uitati-va in primul thread doar cati au votat si cand a fost sa facem ceva, nu s-au implicat nici jumatate.

Link to comment
Share on other sites

Dup? ce îl înve?i p? gratis ceva s? îi mai dai ?i un premiu ?

Crezi ca scolile online de programare precum codeacademy fac asta gratis ? O fac cu un scop anume ... da, la inceput ar fi greu si multa munca ar trebui depusa de cei care s-ar ocupa de asta ... dar iti garantez ca intr-un an doi si-ar castiga notorietatea acest loc si cred ca ai fi uimit in timp cat de mult s-ar putea sa evolueze chestia asta ... acum nah nu stiu prea multe despre cum anume ar putea fi facuta chestia asta, dar consider in continuare ca e posibil acest lucru :-)

Link to comment
Share on other sites

Pai ce nu am incercat si eu sa "invatam impreuna" din carti, dar nu prea a fost interes, si s-a dus totul pe apa sambetei. Am propus sa parcurgem impreuna capitole din carti, si sa discutam nelamuriri. Nu s-a ajuns nimic de idee! Ii ok initiativa, dar nu ai cu cine.

Din experienta proprie iti spun ca am invatzat tot ce am invatzat de unu' singur. Am stat cu carti, cu lectii online cumparate sau de pe torente, si am iesit tot mai bine. Am invatzat totul pentru certificate de la A+ la Microsoft la Cisco. Am invatzat la pasul meu, cu 2 locuri de munca, si familie. Intr-o vreme am facut si cursuri de programare de Assembly si C, dar nu s-a prea legat de mine. Am ramas cu retele,servere,workstations si securitate si nu-mi pare rau! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...