Jump to content
k0k0

Cerere carti [.pdf] cu si despre psihologie. Cum gandeste omul...

Recommended Posts

Salut baieti, caut si eu niste carti de lecturare cu si despre cum gandeste omul. Cum pot sa il manipulez, sa il deprim, sa il fac sa fie fericit. Vreau sa aflu cat mai multe despre felul cum gandim si cea ce ne face sa ne comportam intr-un anumit mod.

As aprecia ajutorul vostru daca mi-ati da niste titluti/nume de carti pe aceasta tema.

Mersi mult.

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei ceva mai legat de stiinta si cum functioneaza creierul mot-a-mot iti sugerez sa citesti Future of the mind - ( Nu cred ca ai nevoie de autor ,totusi il las: Michio Kaku).

E cam Sci-Fi chestia cu manipulatu'.. cred ca totusi ar merge pe "muritorii de rand" , mai ales in societatea noastra.

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Flacara violet - Teodor Vasile -> Flacara Violeta-Teodor Vasile

Cum sa ne purtam cu personalitatile dificile – Francois Lelord, Christophe Andre

edit: mai exact pentru ce vrei tu incearca sa te familiarizezi cu modelul cognitiv comportamental de procesare a informatiilor. deci google abc cognitiv comportamental.

Edited by j1ll2013
Link to comment
Share on other sites

Vin si eu cu o recomandare, Emotii date pe fata de Paul Ekman, autor care a contribuit la serialul Lie to me si Limbajul trupului de Allan Pease.

Merci mult de recomandari, poti sa imi trimiti un link de download pentru prima carte in format pdf prim pm te rog mult? am cautat pe google dar nu am gasit cine stie ce...

Link to comment
Share on other sites

Mereu am fost un fan al  psiholigiei dar îmi venea să vomit la toate bazaconiile citite.

 

Îmi puteți recomanda câteva cărți sau articole ce tratează problema psihologiei la nivele cât mai primordiale și evolutive fără să trateze noțiuni abstracte prin prisma modelelor de personalitate în care se generalizează ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, worm128 said:

Sa nu mai deschid alt topic,am nevoie de urmatoarea carte: Opere Esentiale, vol. 8 - Nevroza la copil: Micul Hans si Omul cu lupi,sunt dispus sa platesc,doar pana acum nu am gasit un magazin online care accepta btc si sa aiba cartea pe stoc.

 

Neaparat sa fie bitcoin? Poti lua de pe Google Play. Daca nu ai card trimite-i btc la cineva sa ti-o cumpere.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...