Jump to content
NotTooLateYet

"Delay Muie Romania" Project

Recommended Posts

1 hour ago, gaddafi said:

 

5 Liberali vs 3 PSD-isti. VIVE LA LIBERTE

 

 

Nu ti-a iesit matematica. Ai uitat ca unii din liberali (ALDE) sunt in coalitie cu PSD? Si tot PSD-ul ia bagat si pe bozgori la guvernare deci e o datorie de platit. Daca vor merge strict pe afiliere politica si platirea "datoriilor" e 5-4, poate chiar 6-3 in favoarea PSD.

Edited by QuoVadis
Link to comment
Share on other sites

Plot Twist

 

În altă ordine de idei, Băsescu a apreciat că toate prevederile OUG nr.13/2017 de modificare a Codului penal și a Codului de procedură penală au intrat deja în vigoare, chiar și cele în cazul cărora este prevăzut un termen de zece zile. În acest sens, senatorul PMP a citat art. 115, al. 5 din Constituție, conform căruia "ordonanța de urgență intră în vigoare numai după depunerea sa spre dezbatere în procedură de urgență la Camera competentă să fie sesizată și după publicarea în Monitorul Oficial".

 

"La Constituție nu poți să adaugi, doar poți să explici. Spune că sunt două condiții care fac o ordonanță de urgență intrată în vigoare: depunerea la Parlament și publicarea în Monitorul Oficial. După părerea mea — și aici vor fi dispute constituționale — având în vedere că această ordonanță — la care capitolul 2 și 3 au intrat în vigoare imediat, iar capitolul 1 a rămas să intre peste zece zile — dacă citim bine care sunt condițiile de intrare în vigoare a unei ordonanțe de urgență, constatăm că au intrat toate trei capitolele în vigoare. Chiar dacă a scris acolo că capitolul 1, care vizează modificări în Codul penal, intră peste zece zile, nu poate Guvernul să dea norme peste Constituție. Este o interpretare. Sigur, nu sunt profesor de Constituție, dar dați-mi voie să am acest dubiu din punct de vedere constituțional", a spus el. Sursa

 

 

Link to comment
Share on other sites

Exista doua tipuri de modificari:

1. Modificare a Codului Penal - intra in vigoare in 10 zile

2. Modificare a Codului de Procedura Penala - Intra in vigoare la publicarea in Monitorul oficial

 

Ordonanta pulii cuprinde atat modificari de la 1. cat si modificari de la 2.

 

http://www.digi24.ro/opinii/ordonanta-de-marti-explicata-2-661815

 

Detaliat: https://blog.factual.ro/myth-busting-si-faq-dezbaterea-publica-despre-ordonante/

 

Link to comment
Share on other sites

Hai sa mananc si eu un cacat pe topicul asta, ca vad ca asa e trendul.

Sunt in strada din prima seara dar nu protestez pentru ce protesteaza toti de pe langa mine si anume:

1.

Toti care sunt in strada scandeaza impotriva OUG si mai exact impotriva pragului ala de 200mii pt abuz in serviciu. Si ca domnle vezi ca s-a dat drumul la hotie. Adica pot sa furi 199mii si scapi. GRESIT PULETILOR! GRESIT! Cand furi ceva nu esti acuzat de abuz in serviciu ci de furt.

OUG-ul asta nu se aplica la dosarele deja existente (dragnea, oprea etc) ca nu poti aplica retroactiv. Modificarile vor fi valabile pt dosarele viitoare. Deci dragnea nu scapa de dosarul de instigare la abuz in serviciu ci scapa doar de dosarul cu referendum(inchisoare cu suspendare; si scapa de asta datorita legii gratierii nu oug pt codul penal).(inca o muie pt intoxicatori)

NU CONFUNDATI ABUZUL IN SERVICIU cu FURTUL sau cu LUAREA DE MITA. asa ca multa MUIE la toti intoxicatorii.

 

2.

*si aici va las sa va documentati singuri si sa trageti concluziile:

eu protestez pt modificarile aduse CONFLICTULUI DE INTERESE (si aici vor scapa foarte multi, chiar vor scapa; printre ei se numara: Ponta, UDREA, Ioana Basescu, SOVA, BLAGA, Mazare si multi altii)

 

Informeaza-te corect. Tu nici nu stii de ce protestezi, doar ti se pare cool ca esti cu tovarasii tai caterinca, hoa hoa, jos pulea, hotilor, rime, caterinca, flower power... _)_

 

PS: alta intoxicare ca golanii de s-au sicanat cu jandarmii erau din galeria dinamo. o mizerie grasa si fara dovezi. a aruncat-o un BOU la tv sau pe facebook si OILE(asta reprezinta 90% din cei din strada) imediat au halit-o.

 

PS2: TARA HOTILOR SI IPOCRITILOR!

 

  • Upvote 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
4 hours ago, gogusan said:

Hai sa mananc si eu un cacat pe topicul asta, ca vad ca asa e trendul.

Sunt in strada din prima seara dar nu protestez pentru ce protesteaza toti de pe langa mine si anume:

1.

Toti care sunt in strada scandeaza impotriva OUG si mai exact impotriva pragului ala de 200mii pt abuz in serviciu. Si ca domnle vezi ca s-a dat drumul la hotie. Adica pot sa furi 199mii si scapi. GRESIT PULETILOR! GRESIT! Cand furi ceva nu esti acuzat de abuz in serviciu ci de furt.

OUG-ul asta nu se aplica la dosarele deja existente (dragnea, oprea etc) ca nu poti aplica retroactiv. Modificarile vor fi valabile pt dosarele viitoare. Deci dragnea nu scapa de dosarul de instigare la abuz in serviciu ci scapa doar de dosarul cu referendum(inchisoare cu suspendare; si scapa de asta datorita legii gratierii nu oug pt codul penal).(inca o muie pt intoxicatori)

NU CONFUNDATI ABUZUL IN SERVICIU cu FURTUL sau cu LUAREA DE MITA. asa ca multa MUIE la toti intoxicatorii.

 

2.

*si aici va las sa va documentati singuri si sa trageti concluziile:

eu protestez pt modificarile aduse CONFLICTULUI DE INTERESE (si aici vor scapa foarte multi, chiar vor scapa; printre ei se numara: Ponta, UDREA, Ioana Basescu, SOVA, BLAGA, Mazare si multi altii)

 

Informeaza-te corect. Tu nici nu stii de ce protestezi, doar ti se pare cool ca esti cu tovarasii tai caterinca, hoa hoa, jos pulea, hotilor, rime, caterinca, flower power... _)_

 

PS: alta intoxicare ca golanii de s-au sicanat cu jandarmii erau din galeria dinamo. o mizerie grasa si fara dovezi. a aruncat-o un BOU la tv sau pe facebook si OILE(asta reprezinta 90% din cei din strada) imediat au halit-o.

 

PS2: TARA HOTILOR SI IPOCRITILOR!

 

^ This.

 

Asta ar trebui pusa pe un panou si agatata in mijlocul oilor de la proteste. Am auzit multa lume care se duce la protest pe principiu': "Hai coaie sa mergem si noi acolo, apoi dam o bere ca baietii". Asta e mentalitatea romanului si d-aia nu o sa se faca nimic dupa aceste proteste. Romanu' nu stie ce vrea si protesteaza pentru habar nu are ce.

 

RIP Romania. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

^ daca ati fi citit cu adevarat ordonanta si v-ati fi informat ati intelege subtilitatea actului.

Da, procesul lui Dragnea la prima vedere nu este afectat de OUG, dar aici intervine partea interesanta. Si citez din OUG:

"Fapta functionarului public ... prin aceasta cauzeaza o paguba materiala mai mare de 200.000 lei ... se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda."

 

Functionarul public nu fura gen "luam din buget si bag in buzunar", nu se intampla asa, niciodata nu s-a intamplat asa. Asadar acuzatia de furt iese din discutie. Modul in care se procedeaza este urmatorul: se acorda informatii despre anumite licitatii, se fac presiuni asupra anumitor oameni pentru a se acorda contracte direct catre anumite firme prietene la care sunt actionari sau au rude actionare si astfel se produce abuz in serviciu si nicidecum furt. Daca prejudiciul e sub 200.000 lei nu se mai considera fapta penala ci fapta administrativa --- adica il da in judecata si spera ca o sa  se recupereze banii.

 

Legat de procesul lui Dragnea, tot dosarul e construit in jurul abuzului in serviciu, fapta de fals intelectual a derivat din abuzul in serviciu. Nu e greu de demonstrat ca daca 'abuzul in serviciu' nu mai este valabil, nici fapta care a derivat din el nu ar mai trebui sa fie existenta. 

 

Legat de faptul ca nu se aplica dosarelor existente, citez din lege:

"În cazul în care de la săvârşirea infracţiunii până la judecarea definitivă a cauzei au intervenit una sau mai multe legi penale, se aplică legea mai favorabilă. ".

 

Indiferent daca lumea iese pentru "caterinca", din convingeri personale sau ca se plictisesc acasa e un semn ca exista o nemultumire. Caterinca daca vrei poti sa o faci si in fata blocului la un bidon de bere fara a mai da bani pe bilet de metrou/autobuz.... 

 

 

Edited by tjt
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@tjt ai si tu dreptate in mare parte dar:

- eu am explicat faza cu furtul pentru ca asa gandeste lumea in strada(citeste pancardele).

- ce ai prezentat tu cu informatii lictitatii si presiuni pt contract = trafic de influenta nu abuz in serviciu (intreaba un avocat, nu trebuie sa ma crezi pe mine)

 

nota bene: nu poti "fura" prin abuz in serviciu, nu poti decat sa faci paguba, paguba pe care o vei plati din buzunarul tau dupa ce statul te va da in judecata pentru recuperarea banilor si iti va pune sechestru pe tot ce ai. Zic asta pentru ca cei din strada vorbesc despre cum ca oricine poate FURA sub 200mii si nu merge la puscarie. Total INCORECT! Informare ZERO barat!

 

- dragnea este acuzat conform dosarului de: INSTIGARE la abuz in serviciu

- dragnea scapa de dosarul cu referendumul (adica inchisoare cu suspendare, nu o sa mai fie un penal si va putea fi premier ) datorita legii gratierii nu a OUG pentru modificarea CP.

- legat de dosarele existente: nu se poate aplica; nu poti modifica o lege pentru a da o solutie/incadrare RETROACTIVA

- problema acestei OUG este la Conflictul de interese - aici sunt manariile din spatele acestei "urgente in miez de noapte de aplicare a OUG"

 

cat despre caterinca:

- te invit daca mai iesi in strada sa te plimbi printre oamenii prezenti: vei descoperi mai multa caterinca decat concentrare (undeva la un mix de 70% caterinca - 20%)

- oricine ar fi fost la guvernare ar fi dat o lege asemanatoare pentru propriul interes...protestez impotriva OUG dar nu incep sa scandez ciuma rosie sau alte cacaturi care nu conteaza, chiar nu conteaza pentru schimbare....asta inseamna sa fiu SUBNUTRIT intelectual, condus de URA, manipulat si impins de massmedia ...aceeasi mentalitate ca si atunci cand s-a iesit in strada pentru a da jos guvernul boc si/sau pe basescu... nu ati inteles ca ei, toti, sunt la absolut la fel... s-au tot rotit atatia ani de zile si o sa se mai roteasca intre ei si de acum in colo. ganditi-va la o sinusoida, asa suntem ni in ROMANIA din 89' incoace, si nu din cauza psd-ului sau a pdl-ului, ci din cauza mentalitatii noastre. (nu mai aduc aminte si de ponta/colectiv ca se intelege ideea de baza)

 

Romanul nu este educat. Crede ca are o gramada de drepturi si prea putine obligatii fata de tara, constitutie si fata de cel de langa el.

 

*: ce-i drept la un moment, am fost asa de botanist cu USB-ul/USR crezand ca in sfarsit avem cu cine... o mare vrajeala, aceeasi hoti cu alte fetze.

**: eu sunt HOT la fel ca 99,99% dintre romani, am facut evaziune, am ars-o la negru, am inselat statul cat de mult am putut eu, etc. BAI NENICA, dar nu ma vezi pe mine in strada sa strig HOTILOR HOTILOR! Nu sunt ipocrit! Pai Hotii striga Hotii?! Asa vreti voi schimbare?

***: si intrebarea de pe buzele tuturor la sfarsit: pana la urma pe cine sa aleg? apai "Alta intrebare"?! Nu ai deocamdata pe cine, parerea mea.

 

Miza nu este sa scape X Y de puscarie. Miza consta in cine are monopolul asupra fraielor economice si strategice ale tarii !

 

Asta imi place mie la democratie, ca avem opinii diferite si ca putem avea un dialog normal si civilizat.

Multumesc si weekend placut.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Si uite asa se adeveresc vorbele "mincinosului" de Tariceanu:

"La întrevederea pe care am avut-o cu preşedintele a doua zi după anunţarea rezultatelor alegerilor domnia sa mi-a spus foarte direct că va face tot ce îi stă în putinţă pentru a nu numi un premier din partea PSD şi pentru a evita aducerea PSD la guvernare. A spus că vrea să declanşeze un război total, lucru pe care astăzi îl vedem prinzând contur" Sursa

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, gaddafi said:

Si uite asa se adeveresc vorbele "mincinosului" de Tariceanu:

"La întrevederea pe care am avut-o cu preşedintele a doua zi după anunţarea rezultatelor alegerilor domnia sa mi-a spus foarte direct că va face tot ce îi stă în putinţă pentru a nu numi un premier din partea PSD şi pentru a evita aducerea PSD la guvernare. A spus că vrea să declanşeze un război total, lucru pe care astăzi îl vedem prinzând contur" Sursa

 

 

 

 

Nu avea cum sa nu desemneze premier de la PSD (sau ALDE) si nici cum sa evite PSD la guvernare. 

 

Cat despre "razboiul" de care vorbeste mancatorul de cacat, nu este cazul, nu Presedintele a adus oamenii in strada.

 

Deci Muie Tariceanu.

 

Edit: Legat de discutia cu Dragnea, e adevarat ce a spus el, Ordonanta "nu il scapa de proces". Procesul va continua insa el nu va fi gasit vinovat. Si uite asa a fraierit (nu mintit) milioane de oameni. E o tehnica de manipulare simpla: spui adevarul intr-o forma care lasa sa se inteleaga un anumit lucru insa de fapt e vorba de altceva.

 

Info: Instigare la abuz in serviciu se incadreaza la abuz in serviciu. Prejudiciul este de vreo 120.000 RON ceea ce e mai putin de 200.000 RON. Iar procesul este in desfasurare, nu va fi o decizie retroactiva. Adica mustaciosul scapa de acest dosar. :) 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Nytro said:

 

Nu avea cum sa nu desemneze premier de la PSD (sau ALDE) si nici cum sa evite PSD la guvernare. 

 

Cat despre "razboiul" de care vorbeste mancatorul de cacat, nu este cazul, nu Presedintele a adus oamenii in strada.

 

Deci Muie Tariceanu.

 

Edit: Legat de discutia cu Dragnea, e adevarat ce a spus el, Ordonanta "nu il scapa de proces". Procesul va continua insa el nu va fi gasit vinovat. Si uite asa a fraierit (nu mintit) milioane de oameni. E o tehnica de manipulare simpla: spui adevarul intr-o forma care lasa sa se inteleaga un anumit lucru insa de fapt e vorba de altceva.

 

Info: Instigare la abuz in serviciu se incadreaza la abuz in serviciu. Prejudiciul este de vreo 120.000 RON ceea ce e mai putin de 200.000 RON. Iar procesul este in desfasurare, nu va fi o decizie retroactiva. Adica mustaciosul scapa de acest dosar. :) 

 

Daca se intampla minunea si isi da demisia guvernul sau trece motiunea de cenzura, Iohannis ar trebuie sa faac tot posibilul sa determine alegeri anticipate. 

Vazand modul in care a actionat guvernul si implicit partidele care au castigat alegerile in doua luni de cand sunt la putere nu le mai ofera legitimitatea de a zice ca au in spate 3 milioane de voturi. Cele 3 milioane de voturi au fost pentru un trai mai bun, nu pentru a il scapa pe Dragnea sau pe altii.

 

Cu guvernul asta poti sa te astepti ca peste noapte sa dea o lege in care toate firmele ce au afaceri peste 10.000 lei sa fie impozitate cu 50% sau o alta modificare legata de codul penal prin care ofera imunitate primarilor sau functionarilor publici...

Edited by tjt
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord, ma astept la multe, dar deocamdata vreau sa fie anulata acea OUG.

 

De asemenea mai vreau transparenta. Vreau sa stim si noi ce se intampla in tara, nu sa se dea OUG-uri noaptea, fara ca macar sa fie pe ordinea de zi.

 

Poporul a ales acest Guvern pentru anumite promisiuni si acesta e Guvernul nostru. Sper sa inteleaga ca suntem cu ochii pe ei. :) 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, kenox said:

cat  de usor de manipulat puteti fi...

au abrogat oug iar acum ca v-ati obisnuit  sa stati in piata o sa cereti si demisia .SI CINE O SA VINA IN NOUL GUVERN???...niste hoti mai mari(aceasi de pe vremea lui basescu ,cu el in frunte)

Marsh in morti ma-tii postacule. Daca tie iti place ca unul sa zica ca nu se pisa pe tine, sa o faca oricum si apoi sa zica ca iti da o carpa sa te stergi, imi pare rau pentru tine. Jegul asta de guvern trebuie executat in frunte cu Dragnea.

 

Si... pe vremea lu Basesc ce a fost rau? Si-au sacrificat popularitatea pentru a salva tara din criza economica. Muie pulimii.

Edited by Byte-ul
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Byte-ul said:

Marsh in morti ma-tii postacule. Daca tie iti place ca unul sa zica ca nu se pisa pe tine, sa o faca oricum si apoi sa zica ca iti da o carpa sa te stergi, imi pare rau pentru tine. Jegul asta de guvern trebuie executat in frunte cu Dragnea.

 

Si... pe vremea lu Basesc ce a fost rau? Si-au sacrificat popularitatea pentru a salva tara din criza economica. Muie pulimii.

 

Cu toate ca nu sunt fan Basescu, cel putin din punct de vedere economic a avut rezultate bune zic eu...

pib-1989-2009.png

tabel-3.png

Link to comment
Share on other sites

am luat la intamplare sa caut diferenta intre abuz in serviciu si furt, ca zicea o anume persoana mai sus ca abuz in serviciu != furt

 

si am intrat aici: https://descrieri.ro/ordonantele-de-urgenta-explicate-pentru-tonti-acum-intelegi/

 

"4. Poti fura, ca functionar public, in limita a 200.000 lei, fara sa patesti nimic?

Din pacate, da. Ei spun ca nu, ca poti doar pagubi pe cineva, dar va mint. Exista inca un articol de lege, art 13 indice 2 din legea 78/2000, care se refera si la situatia cand functionarul fura direct si spune ca-i tot abuz in serviciu. Nu va vor spune nimic de articolul asta. La fel poti pagubi pe cineva cu suma asta si sa nu patesti nimic. Teoretic, raspunzi administrativ, adica iei o amenda. Statul, daca e pagubit, ar putea sa vina peste functionar si sa ceara banii cu care a fost furat, dar, daca nu-i infractiune, nu se intampla niciodata in practica.
Daca functionarul public iti produce, tie cetatean, o paguba mai mica de 200.000 lei, in mod ilegal, trebuie sa-l dai in judecata. Dureaza ani si ani de zile. Penal, nu pateste nimic."

 

am cautat legea

 

Art. 13
Fapta persoanei care indeplineste o functie de conducere intr-un partid, intr-un sindicat sau patronat ori in cadrul unei persoane juridice fara scop patrimonial, de a folosi influenta ori autoritatea sa in scopul obtinerii pentru sine ori pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.
__________
Articolul a fost modificat prin art. I pct. 7 din Legea nr. 161/2003.

Art. 131
Infractiunea de santaj, prevazuta la art. 194 din Codul penal, in care este implicata o persoana dintre cele prevazute la art. 1, se pedepseste cu inchisoare de la 7 la 12 ani.
__________
Articolul a fost introdus prin art. I pct. 8 din Legea nr. 161/2003.

Art. 132
Infractiunea de abuz in serviciu contra intereselor publice, infractiunea de abuz in serviciu contra intereselor persoanelor si infractiunea de abuz in serviciu prin ingradirea unor drepturi, daca functionarul public a obtinut pentru sine sau pentru altul un avantaj patrimonial sau nepatrimonial, se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 15 ani.
__________
Articolul a fost introdus prin art. unic pct. 1 din Legea nr. 521/2004.

 

PATRIMONIÁL, -Ă, patrimoniali, -e, adj. Care aparține unui patrimoniu, privitor la un patrimoniu; care se moștenește, ereditar; de familie. ◊ Bunuri patrimoniale = bunuri care pot fi evaluate în bani. Raporturi patrimoniale = raporturi juridice cu conținut economic. [Pr.: -ni-al] – Din fr. patrimonial.

 

cunoaste cineva un avocat? sa ne lamureasca si pe noi.

dar presupun ca daca facultatile de drept din timisoara, cluj si buc au atacat negativ OUG-ul, presupun ca stiu ei ceva.

 

Link to comment
Share on other sites

Sa va dau la muie la toti care il plangeti pe Basescu!

 

 Cand o sa pricepeti ca nu trebuie ales ala care fura mai putin (dosarul flota, vanzarile anterioare, dosare musamalizatr, etc)?!?

 

Cum nu au inteles nici americanii ca nu erau fortati sa aleaga intre si Hilary si Trump (aka "raul cel mai mic")

 

Va meritati soarta si multe nasoale ca dobanda pentru indobitocire. 

 

 

Edited by QuoVadis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, QuoVadis said:

Sa va dau la muie la toti care il plangeti pe Basescu!

 

 Cand o sa pricepeti ca nu trebuie ales ala care fura mai putin (dosarul flota, vanzarile anterioare, dosare musamalizatr, etc)?!?

 

Cum nu au inteles nici americanii ca nu erau fortati sa aleaga intre si Hilary si Trump.

 

Va meritati soarta si multe nasoale ca dobanda pentru indobitocire. 

 

 

Ce pula mea, sa-l votam pe ala care fura cel mai mult macar. Sa le dau si eu muie astora care sug pula prin Anglia si comenteaza de Romania.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

DNA sa vina sa va ia!!! http://www.evz.ro/dna-a-deschis-un-dosar-penal-pentru-imprumutul-de-la-fmi-din-2009.html

 

@DoubleG

"Art. 13
Fapta persoanei care indeplineste o functie de conducere intr-un partid, intr-un sindicat sau patronat ori in cadrul unei persoane juridice fara scop patrimonial, de a folosi influenta ori autoritatea sa in scopul obtinerii pentru sine ori pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.
Art. 131 In cazul infractiunii de santaj, prevazuta de art. 207 din Codul penal, in care este implicata o persoana dintre cele prevazute la art. 1, limitele speciale ale pedepsei se majoreaza cu o treime.
Art. 132 In cazul infractiunilor de abuz in serviciu sau de uzurpare a functiei, daca functionarul public a obtinut pentru sine ori pentru altul un folos necuvenit, limitele speciale ale pedepsei se majoreaza cu o treime."

 

Persoane juridice fara scop patrimonial


 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...