Jump to content
0xStrait

[Pareri/sfaturi] - Monitorizare tip RAT la locul de munca

Recommended Posts

  • Active Members

Salut, deschid acest topic aici, deoarece pot filtra oarecum persoanele care au acces la informatia asta. Probabil sunt printre voi persoane care lucreaza in firme pe pozitii de IT Security - Team Leader, si as avea nevoie de parerile voastre / sfaturi / idei, etc.

 

Nu stiu cat de practicata este monitorizarea de tip RAT in Romania, dar banuiesc ca firmele au o solutie cumparata sau creata pentru acest scop. Multe firme au sisteme gen CISCO AMP sau alte aplicatii instalate pe toate PC-urile si sunt intr-un fel legate la un dashboard unde au acces putine persoane, o alta metoda ar fi Heavy Forwarder / Sysmon / alte aplicatii de colectare a logurilor trimitand mai departe datele catre Splunk sau alt SOC tool. Ok, nu am nici-o problema cu asta, mi se pare corect.

 

Partea mai putin stiuta sau stiuta este ca unele firme au RAT-uri bine ascunse pe toate PC-urile, in cazul in care device-ul este pierdut/furat sa se poata sterge/cripta datele, dar aici intervine iresponsabilitatea persoanelor care se ocupa de monitorizare folosind accesul in scopuri mai putin placute pentru "userii de rand", pe scurt screen monitoring in timp real. 

 

Sunt multe persoane in firma care se logheaza pe e-mail-uri private sau retele de socializare, si habar n-au la ce se expun, sa nu mai zic ca atunci cand se lucreaza remote, cel care are acces poate scana intreaga retea, obtine acces la alte informatii, spoofing / sniffing, etc.

 

Acum sa trec direct la subiect, m-am angajat la o firma de aproximativ 3 luni ca Security Analyst (Austria), din prima zi am stiut ca sunt monitorizat (screen monitoring) pentru ca am facut un pentest pe aplicatia care o folosesc ei, gasisem vulnerabilitati de tip CSRF prin care se putea sterge acces-ul (one click), IDOR, XSS, etc.  Stiam simptomele, gen unul dintre monitoare devenea instant negru (fara imagine), coolerele PC-ului se accelerau, cursorul mouse-ului se misca lent, castile incepeau sa zica "activated" (sunt un model care prin miscarea microfonul sus/jos se activeaza, lafel si prin Webex - buton). Infine am fost 100% sigur ca ma spioneaza, dar am zis... ba ii las poate isi vor da ei seama ca eu stiu, dar nu s-a intamplat asa. Dupa 2 luni mi s-a facut monitorul negru, stresat/obosit fiind am deschis Notepad-ul si le-am scris: "Nu vad imaginea!!!", dupa vreo 4 minute apare manager-ul in birou parand speriat/nervos, crezand ca o sa zic tuturor angajatilor despre asta. Ok, mai trec cateva zile la un team building, i-am spus despre asta incercand sa nu auda ceilalti, dar nu a recunoscut, am enervat si am zis: "Ok, multumesc mult pentru discutie. Ma simt mult mai bine acum!", acum el a mers in concediu team leader-ul si-a pus gasca sa ma spioneze iar, m-am simtit stresat si i-am trimis e-mail CEO-ului daca pot aranja o convorbire cu el, m-a sunat dupa vreo 5m minute de cand am trimis e-mail-ul. I-am zis si lui despre ce e vorba, sustinand ca pot sa-i las sa-mi verifice laptop-ul fizic, adica le ofer acces fizic si ca nu-mi convine ca cineva sa ma monitorizeze fara permisiunea mea. El mai departa a zis unui alt manager (cu o functie mai inalta sa vorbeasca cu mine) bun, m-am intalnit cu el am vorbit, a zis ca este posibil ca pe langa aplicatiile legale sa fie si un altfel de monitorizare si ca putem rezolva cand se intoare manager-ul mai mic din concediu. Dupa asta m-au spionat iar...

 

Vreau sa mentionez ca motivul pentru care cred eu ca ma spioneaza este defapt o intrebare care i-am pus-o din pura curiozitate team leader-ului: "Daca au Splunk Use Case pentru AMSI bypass". Poate aici am gresit eu tinand cont, ca noi romanii nu avem o reputatie prea buna ca sa zic asa. :)) Dar daca o iau pe latura cealalta, daca iti e frica de ceva ce nu sti, nu meriti pozitia aia.

 

As putea sa blochez porturile, sa izolez procesul, sa gasesc dashboard-ul RAT-ului... dar asta cred ca mi-ar face probleme. Daca i-as da in judecata mi-ar trebuii dovezi si aici e o tema sensibila pentru ca ce-i care vor judeca cazul nu cred ca sunt suficient de pregatit in cat sa afle adevarul fara ajutorul meu.

 

Legea de aici spune ca au voie sa monitorizeze cu o anumita limita si fara date GPS, nu au voie screen monitoring doar cu un motiv foarte bine intemeiat.

 

Ce as putea sa fac in situatia asta? Se merita sa adun dovezi si sa inaintez un proces tinand cont de costuri, etc? Nu cred ca as reusi sa adunc dovezi fara sa fiu detectat... 

 

Voi a-ti trecut prin asta, se practica si in Romania? A inaintat cineva un proces cu o tema asemanatoare? Voi ce a-ti face in cazul meu?

 

 

Poate topicul asta ajuta persoane care sunt intr-o situatie asemanatoare. :)

 

// Greseli gramaticale din cauza auto-corectului!

Edited by 0xStrait
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Salut, la noi din cate stiu nu e legal si probabil nici in alte tari. O solutie ar fi sa ii dai in judecata dar costa timp, bani si nu merita. Daca erai in SUA merita, acolo se poate da in judecata pentru orice si se pot scoate salarii pe ani de zile din ele.

 

Cea mai simpla idee ar fi sa discuti cu manager-ul sau cu cineva mai sus de acolo, sa mentionezi ca tu nu esti de acord si ca nu vrei sa se intample asta. Daca nu se poate, sugestia mea sincera e sa pleci de acolo ca nu merita sa lucrezi pentru astfel de specimene.

 

Cat despre monitorizare nu e nevoie de cine stie ce solutii, monitorizarea ecranului e o mizerie, exista insa solutii de interceptare trafic (root CA pe PC-uri), se verifica DNS-urile, DLP si multe altele printre care Microsoft Defender (cu care cineva poate lua shell la tine). Dar in principiu nu se stie ce faci decat daca faci lucruri suspecte.

 

Putin pe langa subiect, se pare ca si oamenii de acolo sunt putin cam "sclavi" si nu iti recomand sa lucrezi cu persoane care si-ar vinde familia pentru o firma (si un salariu) de cacat. 

 

Extra: Daca iti cauti altceva, cauta pana nu se afunda SUA si ulterior alte state in recesiune. In mare ar fi de preferat companii mari care au sanse mici sa crape in conditii economice dificile, dar si acestea pot da oameni afara si pe principiul LIFO, bobocii sunt primii care dispar. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Intrebare, ce faci mai exact de ai nevoie de atata monitorizare? Si eu lucrez ca sysadmin (Okta+AD), am loguri generate despre mine (ce am instalat, ce rulez pe calculator, timestamp-uri, alerte daca fac prostii gen sa modific hosts file) si la randul meu creez aplicatii care genereaza giga de loguri zilnice pentru ca lucrez cu date HIPAA.

 

Dar monitorizare la nivel de actiune (screen grabbing, keylogging, etc.) e la alt nivel. Faci ceva in mod special cu datele? Lucrezi hybrid? Esti pe pozitie entry level sau nu au incredere in tine? 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
16 hours ago, Nytro said:

Salut, la noi din cate stiu nu e legal si probabil nici in alte tari. O solutie ar fi sa ii dai in judecata dar costa timp, bani si nu merita. Daca erai in SUA merita, acolo se poate da in judecata pentru orice si se pot scoate salarii pe ani de zile din ele.

 

Cea mai simpla idee ar fi sa discuti cu manager-ul sau cu cineva mai sus de acolo, sa mentionezi ca tu nu esti de acord si ca nu vrei sa se intample asta. Daca nu se poate, sugestia mea sincera e sa pleci de acolo ca nu merita sa lucrezi pentru astfel de specimene.

 

Cat despre monitorizare nu e nevoie de cine stie ce solutii, monitorizarea ecranului e o mizerie, exista insa solutii de interceptare trafic (root CA pe PC-uri), se verifica DNS-urile, DLP si multe altele printre care Microsoft Defender (cu care cineva poate lua shell la tine). Dar in principiu nu se stie ce faci decat daca faci lucruri suspecte.

 

Putin pe langa subiect, se pare ca si oamenii de acolo sunt putin cam "sclavi" si nu iti recomand sa lucrezi cu persoane care si-ar vinde familia pentru o firma (si un salariu) de cacat. 

 

Extra: Daca iti cauti altceva, cauta pana nu se afunda SUA si ulterior alte state in recesiune. In mare ar fi de preferat companii mari care au sanse mici sa crape in conditii economice dificile, dar si acestea pot da oameni afara si pe principiul LIFO, bobocii sunt primii care dispar. 

 

Legat de sclavia oamenilor, iti dau dreptate, chiar asa e... dar multi nu stiu la ce se expun si fac asta inconstient, sunt putine persoane care chiar au cunostinte avansate  in Austria avand ca tema securitatea, cel putin eu personal asta am observat.

 

8 hours ago, Dragos said:

Intrebare, ce faci mai exact de ai nevoie de atata monitorizare? Si eu lucrez ca sysadmin (Okta+AD), am loguri generate despre mine (ce am instalat, ce rulez pe calculator, timestamp-uri, alerte daca fac prostii gen sa modific hosts file) si la randul meu creez aplicatii care genereaza giga de loguri zilnice pentru ca lucrez cu date HIPAA.

 

Dar monitorizare la nivel de actiune (screen grabbing, keylogging, etc.) e la alt nivel. Faci ceva in mod special cu datele? Lucrezi hybrid? Esti pe pozitie entry level sau nu au incredere in tine? 

 

Nu fac nimic special cu datele, ma ocup doar de securitate in sensul ca verific logurile si deduc daca totul e ok, daca apar incidente analizez, gasesc solutii, comunic cu persoanele responsabile din firmele respective. Mai exact am acces la log-urile (informatii cum ar fi: IPs, Usere, E-Mails, loguri AV, si cam tot ce ar putea extrage sysmon/eavy forwarder) de la firme nationale gen Posta, inteprinderea care se ocupa de somaj, etc. Vreau sa mentionez ca nu sunt firme mari, mare ar fi doar Redbull, dar acolo nu am acces. Da lucrez hybrid, nu sunt entry, dar posibil sa nu aiba incredere.

 

Vreau sa mai adaug ca inafara de adresele de e-mail nu prea vad date importante care se pot folosi impotriva firmelor respective.

 

Inca nu stiu exact ce o sa fac, o sa incerc sa rezolv lucrurile prin comunicare, daca nu reusesc o sa continui un an acceptand monitorizarea pt. ca daca as renunta brusc si m-as angaja altundeva mi-ar afecta cumva imaginea.

 

Asa e cu angajarea, nu sti unde te angajezi pana nu cunosti infrastructura si modul lor de functionare.

 

BTW @Dragos, cunosc sistemul ala de monitorizare, au nivele de siguranta in functie de credibilitatea pe care le-o oferi. Pot implementa automat un alt sistem de siguranta in cazul in care copiezi un PS script/payload. Acum nu stiu sa-ti zic 100% daca se folosesc si de screen monitoring, dar sunt convins ca au acces RAT.

 

 

Edited by 0xStrait
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Raspunsul e foarte simplu: pare ca ai ajuns intr-un mediu toxic de care trebuie sa scapi cat mai repede. Cu cat stai mai mult cu atat vei deveni mai frustrat si te vei consuma pentru astfel de nimicuri. 

 

Cat despre ce ziceai tu cu:

33 minutes ago, 0xStrait said:

pt. ca daca as renunta brusc si m-as angaja altundeva mi-ar afecta cumva imaginea.

... nu cred ca e cazul sa iti faci griji. Poate era o problema acum 10 ani inainte sa explodeze piata IT. In ziua de azi, angajatorilor le trebuie oameni si nu prea le mai pasa cat ai stat prin companii. Cu atat mai mult cu cat ai avut un motiv intemeiat sa pleci. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
4 hours ago, MrGrj said:

Raspunsul e foarte simplu: pare ca ai ajuns intr-un mediu toxic de care trebuie sa scapi cat mai repede. Cu cat stai mai mult cu atat vei deveni mai frustrat si te vei consuma pentru astfel de nimicuri. 

 

Cat despre ce ziceai tu cu:

... nu cred ca e cazul sa iti faci griji. Poate era o problema acum 10 ani inainte sa explodeze piata IT. In ziua de azi, angajatorilor le trebuie oameni si nu prea le mai pasa cat ai stat prin companii. Cu atat mai mult cu cat ai avut un motiv intemeiat sa pleci. 

 

M-am gandit si la partea asta, sunt constient ca o sa fiu stresat/frustrat. Inca nu am un plan fix, dar cel mai probabil daca nu reusesc sa rezolv problema prin comunicare, o sa-mi schimb job-ul. Numai vezi... nu prea pot sti cum o sa fie intr-o alta firma.

 

Este un proverb: "Te desparti de o curva si o iei pe mamasa".

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, 0xStrait said:

Numai vezi... nu prea pot sti cum o sa fie intr-o alta firma.

Dat fiind faptul ca intentionezi sa pleci nu ai nimic de pierdut daca ii vei infrunta. Plus ca ajuta la experienta. Nu vei mai pleca cu una cu doua de pe unde te vei angaja.

Gandesti prea departe si pagubos, ce rost are sa ajungi la proces daca ii poti lua putin peste picior. Avand in vedere ca au o stare de nervozitate, sunt frustrati ca le-a spus lucruri verde in fata. Continua sa o faci, altfel vei pierde teren.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
1 hour ago, gigiRoman said:

Dat fiind faptul ca intentionezi sa pleci nu ai nimic de pierdut daca ii vei infrunta. Plus ca ajuta la experienta. Nu vei mai pleca cu una cu doua de pe unde te vei angaja.

Gandesti prea departe si pagubos, ce rost are sa ajungi la proces daca ii poti lua putin peste picior. Avand in vedere ca au o stare de nervozitate, sunt frustrati ca le-a spus lucruri verde in fata. Continua sa o faci, altfel vei pierde teren.

 

Bine punctat! Asta cu ganditul, mi-am facut si eu o introspectie de-a lungul timpului si chiar asa am modul de gandire din toate punctele de vedere, fie vorba de o experienta placuta sau una mai putin placuta, duc totul la extrem... probabil trebuie sa mai lucrez la dezvoltarea personala, dar daca as fi sincer cu mine, prin modul asta de gandire am avut succes excluzand cazul de fata. :)

 

Am vorbit astazi cu team leader-ul, i-am explicat ca stiu despre ce e vorba si nu accept asta, plus ca e ilegal. A afirmat ca e ilegal, insa nu a recunoscut, m-a mai intrebat ce am vorbit cu manager-ul mai mare, i-am zis doar ca o sa se gaseasca o solutie dar o sa dureze putin (pana vine manager-ul mai mic), asta i-am dat de inteles fara prea multe detalii. Dupa expresia fete s-a panicat pret de o secunda.

 

Acum ceea ce banuiesc eu, este ca manager-ul mai mic si team leader-ul sunt in aceasi oala, inse manager-ul cel mare si CEO-ul nu au cunostintele necesare ca sa verifice sau sa inteleaga cum functioneaza aplicatia de monitorizare si banuiesc ca au incredere in cei doi implicati, pt. ca sunt vechi in firma.

 

Acum ceea ce i-am propus managerului mai mare este, sa chemam o persoana din exterior, pot fi si eu implicat sa ajut in dovedirea monitorizarii inadecvate. Sunt curios cum o sa decurga lucrurile, pentru ca nu stiu care e sistemul, posibil sa fie toata lumea constienta de monitorizarea ilegala, dar sa respecte legea "tacerii"... sau poate pur si simplu primul scenariu e plauzibil.

 

A da, am uitat sa mentionez ca mi-au trimis oferte de munca pe E-Mail si Linkedin folosind firme, profiluri/site-uri false, as putea afla mai multe informatii, dar daca as expune rezultatele as avea si eu probleme din cauza metodei folosite. :))

 

Incerc sa numai duc totul la extrem, o sa va tin la curent... cred ca e interesanta tema si oarecum pot/putem invata ceva din asta. Multumesc mult pentru raspunsuri, chiar apreciez timpul si empatia! :D

 

 

Edited by 0xStrait
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

UPDATE:

 

A degenerat treaba, dupa ce am demisionat de acolo, m-am angajat ca pentester la EY Vienna, acolo aceasi treaba un ratat sau mai multi s-a folosit de mimikatz sau alt tool asemanator sa citeasca datele de logare a DC adminului, s-a conectat la mine cu si probabil cu chisel sau alt tunneling tool a incercat sa faca chestii dubioase de pe PC-ul meu, respectiv IP-ul meu. Mi s-a pregatit un flagrant sau un fel de red teaming assesment unde s-a inchiriat un restaurant si chiar actori si avocati (ca martori), ca sa-i torn pe toti de la firmele unde am lucrat si au "participat" la chestia asta. Am zis tot ce stiu, intre timp politia sau bad guys imi intrau in apartement, mi-au infectat laptop-ul cu un RAT, eu stiam de asta, scriam un raport catre Microsoft (gasisem un stored XSS in internal admin panel, care afectau mai multe instante (clienti si angajati) Microsoft), ei (EY) au captat chestia asta (screen grabbing), in mod normal nu aveau voie, asta e in potriva drepturilor omului / impotriva politicii Microsoft. Am luat pranzul cu unul dintre partenerii si detinatori EY Vienna, eu imi lasasem laptopul in "standby", pentru ca stiam ce se v-a intampla, si s-au conectat cand eu nu eram fizic la PC, ei intre timp au implementat o solutie, probabil EDR sa identifice. Tin sa mentionez ca politica EY nu accepta modificarea sau instalarea anumitor program gen Sysmon sau alt tool care ar putea colecta event ID, respectiv dovezi. Le-am dat un apropo, ca data viitoare sa comunice si sa se sincronizeze, si a 2-a zi am demisionat, partenerii si o parte din staff credeau ca fac asta temporar pana se rezolva cazul. Dupa s-a trimis pc-ul sau imaginea forensic in US - UK pentru analiza. Intre timp nu stiu daca a fost red teaming assesment sau ceva real, dar ma urmareau multi oameni (+500 - Mariahilferstraße) care se uitau urat, acelerau pe trecerea de pieton, vorbeau chestii care le vorbeam eu in apartement (aveam microfoane), dupaia a iesit ministru la TV sa zica ca au nevoie de personal specializat pt. cyber crime 

https://www.youtube.com/watch?v=Wlugzc2cnqc . minutul 5:00

 

Am vazut si ceva propaganda romaneasca DNSC, Selly, Nelson, cateva persoane Linkedin, si ceva din Austria, cateva notificari cu conferinte de securitate si universitati Austria / US, mai multe "apropo-uri" sa ma intorc inapoi la EY cu un alt "rank".

 

Dupa am mai vazut ceva propaganda si am facut conexiunea cu ce s-a intamplat 

https://www.google.com/search?q=US+and+UK+sanctions+11+trickbot+&sca_esv=566211836&sxsrf=AM9HkKk8gwgsZjrqfoO5_BYii9ToVz4-MQ%3A1695027425491&ei=4RAIZdS_Hc3_7_UP-8e5yAk&ved=0ahUKEwiUtNKc5bOBAxXN_7sIHftjDpkQ4dUDCBA&uact=5&oq=US+and+UK+sanctions+11+trickbot+&gs_lp=Egxnd3Mtd2l6LXNlcnAiIFVTIGFuZCBVSyBzYW5jdGlvbnMgMTEgdHJpY2tib3QgMgUQIRigATIFECEYoAEyBRAhGKABMgUQIRigAUj-WlDRBFjxV3ABeAGQAQCYAcgBoAH9IKoBBjAuMjkuMbgBA8gBAPgBAcICChAAGEcY1gQYsAPCAgcQIxiKBRgnwgIIEAAYigUYkQLCAgcQABiKBRhDwgINEC4YigUYxwEY0QMYQ8ICBxAuGIoFGEPCAgUQABiABMICBRAuGIAEwgIKEC4Y1AIYigUYQ8ICChAAGIAEGBQYhwLCAgYQABgWGB7CAggQABgWGB4YD8ICCBAAGIoFGIYDwgIIECEYFhgeGB3CAgcQIRigARgKwgIEECEYFeIDBBgAIEGIBgGQBgg&sclient=gws-wiz-serp

 

Cred ca au avut si ceva probleme cu Microsoft pt. ca sunt parteneri, trebuiau stabilite cateva politici.

 

Asta e povestea pe scurt, care sunt informatiile in RO, cum s-a vazut asta de aici?

 

PS: cuat job in ro :))

 

 

Edited by 0xStrait
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, 0xStrait said:

ma urmareau multi oameni (+500 - Mariahilferstraße) care se uitau urat, acelerau pe trecerea de pieton, vorbeau chestii care le vorbeam eu in apartement (aveam microfoane), dupaia a iesit ministru la TV sa zica ca au nevoie de personal specializat pt. cyber crime 

 

Asta suna dubios :-? 

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
7 hours ago, gigiRoman said:

De ce ar fi facut toate astea?

Nu stiu 100% sigur, tind sa cred o parte din ei aveau legaturi cu Rusia si au incercat toate metodele sa nu fie demascati. Austria si Elvetia sunt controlate de rusi partial, deaia nu intram in Schengen. Austriecilor le este frica sa sa nu se supuna, unii primesc bani, alti amenintari. O sa spuneti ca sunt paranoic, dar mi se pare ca se incearca o lovitura de stat, Kurz si-a lansat film (AT si Canada), nu am vazut filmul, dar din auzite ar arata prin film ca dosarele/declaratiile pot fii modificate de "hackeri" (ex: EY ofera consultanta cand vine vorba de avocati, sunt 100% convins ca multi avocati stocheaza datele pe laptop, pericuols cand vine vorba de AD), prin asta ar putea ajunge iar cancelar, si am avea sanse la Schengen. Oricum e foarte foarte complicat... nu credeti tot ce zic :))

Edited by 0xStrait
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

// Last: Revin cu un  reply in thread-ul asta, scriu aici pt. ca aleg forum-ul ca o forma de comunicare directa:

 

Nu am dovezi, dar tind sa cred ca UK a fost putin trasa pe „sfoara“. Austria s-a folosit de imaginea EY, respectiv UK sa obtina parteneriat cu Microsoft - AI , nu e nimic rau, chiar o idee, dar eu as fi putin sceptic cu privire la conducerea EY din Viena. Daca monitorizarea printr-un malware intr-o firma (in general word-wide) e acceptabila si tolerata, fara prea multe sanctiuni, atunci imi retrag cuvintele. Tin sa mentionez ca UK nu are nici o fel de vina, e prinsa intr-un “MITM”, repet nu am dovezi, e pur si simplu viziunea mea.

 

//T.C

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Cine pula mea ii Nemessis? Am uitat sa va zic ca i-am dat la muie lu fiisa, cand eram in Austria, lucra intr-un night club, am platit-o pentru asta.

 

Sa termine in mortii lui cu device implementariile, toate logurile se pot verifica. Scoate-ti-l in pula mea din pozitia de comunist pe care o are.

 

 

BTW: Bill Gates, I'm waiting the money!

Edited by 0xStrait
Link to comment
Share on other sites

 

On 2/5/2024 at 6:19 PM, 0xStrait said:
Quote

To be mentioned that during the entire process, I got a kind of chip implanted into my head, it helped me to monitor and “manage” somehow the dangerous situations. So, I kindly ask Bill Gates, Elon Musk, and other people participated for a “face to face” meeting in order to discuss.


Si un verisor d-al meu sustinea ca i-au implantat o placuta in cap si credea ca ceva forte mondiale sunt pe urmele lui.


@0xStrait Te-ai gandit sa mergi la un medic sa vorbesti despre ce ti se intampla? Macar cu cineva apropiat tie gen parinti, frati/surori.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, 0xStrait said:

Cine pula mea ii Nemessis? Am uitat sa va zic ca i-am dat la muie lu fiisa, cand eram in Austria, lucra intr-un night club, am platit-o pentru asta.

 

Sa termine in mortii lui cu device implementariile, toate logurile se pot verifica. Scoate-ti-l in pula mea din pozitia de comunist pe care o are.

 

 

BTW: Bill Gates, I'm waiting the money!

aici cred ca se termina topicul tau 😊 parerea mea 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...