Jump to content
EastSider

Profesorii intra in greva generala din data de 31 mai

Recommended Posts

Presedintele Federatiei Spiru Haret, Gheorghe Isvoranu, a anuntat ca profesorii din Romania au luat o decizie: toate cadrele didactice din invatamantul universitar si preuniversitar vor inceta lucrul pe 31 mai.

De asemenea, de miercuri nu se vor mai pune note in cataloage, iar profesorii nu vor mai participa la evaluarile nationale.

Liderul Federatiei Sindicatelor Libere din Invatamant, Aurel Cornea, a anuntat de asemenea ca pe 19 mai cadrele didactice vor participa la mitingul din Piata Victoriei din Bucuresti.

Conform liderului sindical Gheorghe Isvoranu , in data de 2 iunie membrii celor patru federatii sindicale din invatamant vor organiza mitinguri la nivelul fiecarui judet din tara.

Presedintele Federatiei Spiru Haret a mai spus ca, in opinia sa, iesirea din criza a invatamantului romanesc se poate face cu ajutorul proiectului legii educatiei, care "trebuie amendat cu propunerile facute de sindicate, si sunt cateva peste care nu se poate trece: titularizarea in sistem si, nu in ultimul rand, statutul personalului didactic."

Bineinteles, profesorii-sindicalisti sunt nemultumiti si de masura anuntata de Traian Basescu, referitoare la reducerea salariilor bugetarilor cu 25 %, masura care ii vizeaza inclusiv pe dascali.

Intrebat de unde ar putea Statul roman sa ia bani pentru sustinerea salariilor, Gheorghe Isvoranu a spus ca guvernantii sunt principalii vinovati pentru situatia dezastruoasa in care se afla invatamantul romanesc, deoarece, pana acum, banii s-au cheltuit "pe clientela politica."

Secretarul general al Federatiei Sindicatelor Libere din Invatamant, Liviu Pop, declara ca daca se reduc salariile cu 25 la suta un debutant din invatamant va lua 850 de lei brut, ceea ce inseamna ca va primi efectiv 600 de lei, foarte putin pentru a putea trai.

sursa : Profesorii intra in greva generala din data de 31 mai - Stirileprotv.ro

Link to comment
Share on other sites

I-as concedia pe toti ,in doua zile s-ar acupa toate locurile vacante cu tineri iesiti de pe bancile facultatilor si care sunt multumiti cu 2000 ron in mana + meditatiile.Cine mama draqq se cred ei sa decida soarta elevilor ?

Nu-ti convine salariul ,pleci .Elevii nu sunt cu nimic vinovati ca Boc e tampit .

Link to comment
Share on other sites

I-as concedia pe toti ,in doua zile s-ar acupa toate locurile vacante cu tineri iesiti de pe bancile facultatilor si care sunt multumiti cu 2000 ron in mana + meditatiile.Cine mama draqq se cred ei sa decida soarta elevilor ?

Nu-ti convine salariul ,pleci .Elevii nu sunt cu nimic vinovati ca Boc e tampit .

2000 ron ???? Prietene, visezi

Poate 2000 de ron dupa 30 de ani de profesat (oare este bine ?? ). Daca zici ca da, de asta sa ai si tu parte in viitor. Dupa 30 de ani de activitate sa primesti echivalentul a 2000 ron

Link to comment
Share on other sites

2000 ron ???? Prietene, visezi

Poate 2000 de ron dupa 30 de ani de profesat (oare este bine ?? ). Daca zici ca da, de asta sa ai si tu parte in viitor. Dupa 30 de ani de activitate sa primesti echivalentul a 2000 ron

"Prietene" ,au salariu de angajare 1400 ron ,si in ultimul an au beneficiat de 4 mariri .Eu am ales sa nu fiu sclavul nimanui si mi-am deschis o afacere din care traiesc .Dau de munca la 4 oameni pe care-i platesc cu cate 900 ron /luna si sunt foarte multumiti ,platesc taxe si impozite ,nu am macar o restanta la bugetul de stat.Din taxele si impozitele mele si ale celorlati intreprinzatori privati primeste salariu TOT APARATUL BUGETAR . Sa ceara si sa li se acorde mariri de salariu cand va produce angajatorul lor (statul) bani pentru ei ,nu sa ma mulga pe mine de impozite ilegale ( impozitul minim = cea mai mare japca de la Stefan Cel Mare incoace ) ca sa traiasca ei pe picior mare .

Capi?ci ?

Edit : Eu am afacerea din 1996 si acum conduc un Logan pe care mi l-am luat in leasing si inca mai platesc la el .Ai idee cu ce masini vine garda financiara la mine in control ?Hai sa-ti spun eu ; ultima oara au venit doua masini ,respectiv : un BMW 525 si o mazda cx7 .Erau masinile personale ale celor care ma controlau .Ei isi iau salariul din impozitele si taxele mele ;)

Stai ca era sa uit ,educatoarea baiatului meu conduce o honda accord ( nou nouta ) ,pret de catalog incepand de la 21000 euro .

Link to comment
Share on other sites

"Prietene" ,au salariu de angajare 1400 ron ,si in ultimul an au beneficiat de 4 mariri .Eu am ales sa nu fiu sclavul nimanui si mi-am deschis o afacere din care traiesc .Dau de munca la 4 oameni pe care-i platesc cu cate 900 ron /luna si sunt foarte multumiti ,platesc taxe si impozite ,nu am macar o restanta la bugetul de stat.Din taxele si impozitele mele si ale celorlati intreprinzatori privati primeste salariu TOT APARATUL BUGETAR . Sa ceara si sa li se acorde mariri de salariu cand va produce angajatorul lor (statul) bani pentru ei ,nu sa ma mulga pe mine de impozite ilegale ( impozitul minim = cea mai mare japca de la Stefan Cel Mare incoace ) ca sa traiasca ei pe picior mare .

Capi?ci ?

Edit : Eu am afacerea din 1996 si acum conduc un Logan pe care mi l-am luat in leasing si inca mai platesc la el .Ai idee cu ce masini vine garda financiara la mine in control ?Hai sa-ti spun eu ; ultima oara au venit doua masini ,respectiv : un BMW 525 si o mazda cx7 .Erau masinile personale ale celor care ma controlau .Ei isi iau salariul din impozitele si taxele mele ;)

Stai ca era sa uit ,educatoarea baiatului meu conduce o honda accord ( nou nouta ) ,pret de catalog incepand de la 21000 euro .

Profesoara mea de romana are 20 de ani vechime si doctorat si are salariu de 22 de milioane. Profesoara de fizica are 23 de ani vechime si are 11 milioane salariu.

Matusimea e educatoare de 35 de ani si are salariu de 12 milioane.

Ps: In ce judet stai?...sunt curios legat de Garda Financiara.

Link to comment
Share on other sites

Profesoara mea de romana are 20 de ani vechime si doctorat si are salariu de 22 de milioane. Profesoara de fizica are 23 de ani vechime si are 11 milioane salariu.

Matusimea e educatoare de 35 de ani si are salariu de 12 milioane.

Ps: In ce judet stai?...sunt curios legat de Garda Financiara.

In judetul Ialomita .

Frate din partea mea sa-i ajute D-zeu si sa ajunga la un salariu de 3-4 mii de euro .Eu nu zic ca nu merita ,merita poate si mai mult ,dar sa produca frate angajatorul lor 70 % din salariu si atunci sunt si eu de acord sa cotizez cu cealalta parte ,nu sa jepcareasca frate tot sectorul privat pentru salariile lor .Sunt eu vinovat ca angajatorul lor e incompetent si a vandut tot ce mai era de stat si care producea bani grei ,pentru fier vechi ?

Link to comment
Share on other sites

De acord cu Daatdraqq...

Majoritatea profesorilor comit evaziune fiscala prin neplata impozitului pe pregatirile pe care le fac,asta in caz de nu erati la curent.

Un taran care se duce sa vanda din gradina lui 3 legaturi de patrunjel ,2 rosii,3 mere i se impune sa plateasca impozit si sa elibereze bon fiscal....In schimb in cazul profesorilor nu exista acest impozit...ei nici macar nu platesc vreun impozit deoarece sunt bugetari.

Mi se pare o aberatie sa faca greva acum,in ultimele 2 saptamani de scoala...De ce nu fac greva in vacanta ? Din cate stiu eu un bun pedagog tine cont si de ceea ce este mai bine pentru elev.

Toata lumea le ia apararea profesorilor pentru ca ei habar nu au cum sta treaba in scoli...Aceasta lume nu intelege de ce profesorul se uita la sfarsitul catalogului la fiecare inceput de an scolar,va zic eu pentru ce : ca sa-si stabileasca "tintele " pentru pregatiri pentru ca la sf catalogului sunt specificate slujbele pe care le au parintii elevilor,ceea ce mi se pare aberant...

Majoritatea profesorilor nu au nimic in comun cu pedagogia...A fi pedagog este o arta la fel ca si a fi cantaret,pictor,etc .Daca ai inclinatie spre aceasta profesie meriti sa fii profesor si sa ai salariu de 2000 de euro lunar,dar daca esti doar o persoana care doreste sa ia un salariu pe 4 ore de munca zilnica si bani obtinuti prin evaziune fiscala meriti sa fii tratat ca un infractor.

Plus ca nu trebuie sa uitam nici de cadourile pe care profesorii le primesc cu ocazia diferitelor sarbatori,zile de nastere,etc pentru ca daca nu primesc acele cadouri clasa respectiva devine imediat non grata.

Edited by tjt
Link to comment
Share on other sites

Daca tot vb de impozite,eu sunt la un liceu economic si fac contabilitate.Am 8 ore pe saptamana,iar profesoara atunci cand facem aplicatii si probleme ne spune intotdeauna (noi mai gresim o cifra,mai uitam un 0,o virgula) ne atrage atentia ca acest lucru inseamna evaziune fiscala si poti sa faci ani grei de puscarie.Dar avand in vedere ca,conform legii contabilitatii din 91` exista un plan de conturi cu tot ceea ce inseamna operati economico-financiare,incepand cu venituri din vanzari , amortizari,subventii pana la prime de capital,exista si 2 conturi numite impozit pe venit si impozit pe profit.Bun!pana aici totul ok dar o mica intrebare: De ce lui nea` Marin care,vb lui tjt_hk,vinde 2 legaturi de patrunjel trebuie sa ii impui statutul de PFA (persoana fizica autorizata) si sa plateasca impozit,iar unor grasane pline de aur care practica asa zice "magii" si trag oamenii in teapa si au vile si palate nu le iei nici macar un impozit.

Referitor la masinile celor de la Garda Financiara,datdraq,vreau sa iti spun ca directorul Garzii Financiare din judetul unde stau eu,il are pe fiul lui la mine in clasa.Tasu e om de cateva sute de milioane pe zi daca iese la un banal control.Asa ca ...nimeni nu ii mai intreaba de unde au mazda,passat cc,q7 sau bmw 745.

Edited by skipper
Link to comment
Share on other sites

de ce va doare capul daca profesorii platesc impozit pe pregatiri particulare? Daca de exemplu ii instalezi la unu windows si-ti da 20 de lei multumit voi platiti impozit pentru ei?

Nu va obliga nimeni sa faceti pregatire particulara. Cand au vrut sa introduca un astfel de impozit doreau sa introduca si impozit pe banii castigati la nunti si botezuri. Parca te-ai nascut cu casa de marcat in buzunar.

Legat de salarii: 2000 de roni brut sau net? Ca la 2000 pe cartea de munca nu aveti mare idee cat inseamna in mana. HappyFish.ro .: Cat costa un salariu? :.

Link to comment
Share on other sites

Are destul de mare.Deoarece sa umplu forumul de copii care striga in gura mare revolutie si alte tampenii.Si nu fac referire la tine.

Oricum nu tin parte profesorilor e vorba totusi de elevi in primul rand ,dar nush voua vi se pare totul simplu.

Va zic eu ca nu e usor sa pregatesti generatii de copii, sa ii inveti sa scrie, sa citeasca si asta doar pentru 15 milioane pe luna.

Link to comment
Share on other sites

@Loki crede-ma ca stiu ce inseamna net si brut ,nu trebuie sa ma uit nicaieri ,ma uit in buzunar pe 25 ale fiecarei luni .Faci bara -bara cu statul ,Atentie : statul nu face nimic pentru banii astia .Pur si simplu statul sta si asteapta ca tu sa produci bani sa-i aduci .

Orice angajata de la mine ,cand a fost la spital si-a cumparat singura medicamentatia ca spitalul nu avea .Si eu ca angajator si ea ca angajat platim lunar pentru asta .

Intrebare : de ce dam noi banii astia lunar ?

Link to comment
Share on other sites

sa le dau la papacioc daca mai intra iar in greva

destul ca am pierdut la materie de m-a luat dracu si fac ore prelungite de cand am inceput orele de dupa greva, ies la 8 jumate seara si intru la 1, sa intre iar in greva

orasul din care sunt eu a intrat primul in greva, acum ceva timp si au semnat un acord cu ministerul sa recupereze orele, nu cred ca pot sa intre iar, asta ar insemna sa incalce acel acord

Link to comment
Share on other sites

Cati profesori ati vazut voi ca nu au ce manca? Cati ati vazut fara masina? Hai ma ca nu le merge asa de rau, dar daca se poate mai mult de ce sa nu? Sa nu mai vorbim de banii de meditatii. Daca punem 30 lei ora ori 3-5 elev pe ora 150 ron in 4 ore = 6 milioane intr-o zi. Asa ca nu ii mai bociti degeaba.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...