Jump to content
Torvalds

Ce limbaje de programare stiti?

Recommended Posts

Guest .TinKode.
ASM

C++

Javra

Javrascript

C#

Pascal

Python

Brainfuck

Intercal

FORTRAN

ALOGOL

ZX-BASIC

ATARI BASIC

M$ Small Basic

PHP

Lua

Perl

mksh

--TO BE CONTINUED--

Cred ca se referea la alea pe care le stii tu (adica sa programezi in ele).

Nu despre care ai auzit! :)

Link to comment
Share on other sites

PHP

Perl (il folosesc pe linux)

Python (il folosesc pe linux)

Java (il studiez pentru facultate ca sa fiu cu un pas inainte)

C/C++ (le-am invatat foarte repede, se leaga foarte mult cu php-ul si am avut de facut proiectul pentru facultate in C)

ASM (tot pentru facultate pentru programarea microcipurilor)

BASH (am fost nevoit sa-l invat ca sa-mi usurez munca pe server sa nu mai scriu 1000 de comenzi)

BATCH

C# (pentru module la asp)

LUA (am folosit pentru psp)

ASP/ASP.NET (l-am invatat ca am lucrat la un site)

VB/VB.NET (basic programs)

PASCAL (too old)

SQL (MySQL, MSSQL)

Web scripting:

JavaScript

HTML

CSS

Link to comment
Share on other sites

Daca am auzit de "xor eax, eax" nu inseamna ca stiu ASM. Scrieti si voi ceva in care ati scris minim 500 de linii de cod.

Eu am lucrat asa in Visual Basic, PHP, C++ si scripting: JavaScript. Asa am facut programele de 2 linii de cod in alte limbaje, dar asta nu inseamna ca le stiu.

Link to comment
Share on other sites

python (singurul limbaj care imi place cel mai mult si l-am folosit mai mult decat celelalte ) E un limbaj usor de invatat

BASH (fiind in linux)

Studiez asm pt procesoarele Intel , amd x86 Linux bineinteles , cred ca va dati seama ca in primul rand nu e usor si nu sunt un expert ,sunt multe lucruri care se inteleg putin mai greu ,de fapt trebuie citit mai mult

Ma intereseaza mult acest limbaj folosind System call in Linux

Am citit ,o carte si diverse articole pt C si am compilat cateva exploit-uri scrise in c care probabil imi dadeau niste error si a trebuit sa vad putin cum e acest Limbaj ,citesc in continuare diverse pdf despre C dar nu am scris nici un cod in acest limbaj ,vroiam doar sa inteleg unde e o anumita greseala si pot sa spun ca inteleg structura in C si ceea ce stiu ma ajuta cand gasesc un source code pe care am nevoie sa il folosesc

batch - care practic sunt doar niste comenzi scrise intrun file si executate in windows OS

(mam jucat cu aceste comenzi in windows 95 in anumite calculatoare )

Deci mai mult nu stiu ci doar vreau sa invat la perfectie macar unul din ele iar celelalte vor completa ceea ce am nevoie

Cred ca e mai bine sa scri cod decat sa spui ca stii o gramada de limbaje si sa arati ceea ce stii sau sa o faci personal pt tine

Mai bine cunosti unul la perfectie decat mai multe si nu reusesti sa faci nimic

Link to comment
Share on other sites

stiam asm dar m-am luat si eu cu lumea - nu mai e important sa-ti optimizezi programele super rapide (decat poate la brute) si m-am lasat.

Epoca de aur am avut-o candva pe calculatoarele Z80 Basic+assembler.

C. ceva C++ (aici te da gata adevarata teorie C++ - stiu doar strictul necesar. Am vazut programe din examene care il lasa masca pe oricine se crede tare in asa ceva. Cine zice ca e profesor C++ sa spuna ca stapaneste mostenirea, virtualizarea etc.)

PASCAL (doar cat sa explic cuiva ce sa scrie)

PHP (stiu ce sa caut pe php.net)

FLASH (cand imi trebuie caut)

BASIC-uri diverse.

Important e ca prind repede orice limbaj in care am nevoie sa fac ceva. Multe limbaje merg pe sintaxa C-ului si ma bucur ca a devenit un standard.

Link to comment
Share on other sites

Python - am experienta de 3 ani si dupa ce termin de invatat si interfata pot spune ca m-am apropiat de avansat pe o scara cu (slab medium avansat expert) am tinut sa ma bag pana in cel mai adanc cacat profund din limbajul asta si sa fac o coleratie intre el si C++ ... intre ele e ceva de genul ce e intre teoriile lui Einstein si lui Newton, unde Newton face viata mai usoara si nu tine cont de orice asa si Python, dupa cum spune si pe site: "a dinamic HIGH LEVEL object oriented language"

C++ - cat sa stiu la scoala + functii, mai am sa ma bag si pe clase si sa-i analizez fiecare particica din builtins, dar degeaba atat timp cat sunt slab la algoritmica si optimizare (ce se mai cere pe la olimpiade: grafuri, backtracking, greedy, arbori binari mama stie ce mai era)

AutoIT - urmeaza sa-l invat sa trec de basic

Mi se pare ca stiind astea 3 limbaje de programare poti face absolut orice vrei, ai automatizare, viteza si fiabilitate cu fiecare atat pe unix sau windows, lasand la o parte partea de web care mai implica: php, html, mysql, css, java, etc (ceea ce am in plan sa invat) sa combin cu ceva design in ps si fl. Dupa ce ai prins sintaxa la C, imediat reusesti sa intelegi oricare alta.

Link to comment
Share on other sites

Dedicatie pentru toti prostii:


ASM - ma joc cu el pe x86 si z80
C++ - inteleg
Javra - rezolv probleme de pe projecteuler.net
Javrascript - cand nu sunt acasa, rezolv problemele in javascript
C# - diferite proiecte pt. scoala
Pascal - al doilea limbaj al meu
Python - ma mai joc cu el din cand in cand, am facut un limbaj simplu de programare in el
Brainfuck - acum lucrez la un compilator de brainfuck
Intercal - e cel mai shukar, nu cred ca cineva poate sa-l foloseasca everyday
FORTRAN - din cartiile de calculatoare din anii '70
ALOGOL - same as /\
ZX-BASIC - mai fac ocazitional cate un joc pe hc
ATARI BASIC - primul meu limbaj, pe cand ma interesau calculatoarele vechi, am inceput sa copiez jocuri in emulator, si dupaia am inceput sa invat basic, si asa a inceput totul
M$ Small Basic - am tradus cateva chestii la el, il folosesc ca sa-l invat pe fratimiu programare
PHP - in nenumaratele mele incercari de a face diferite site-uri
Perl - asta il folosesc aproape tot timpul
Lua - inteleg
mksh - avand MirBSD pe 2 calculatoare, il folosesc destul de des

Omule, cred ca cererea si numele thread-ului erau sa spunem un limbaj de programe PE CARE IL STIM, asta inseamna sa il stapanesti bine, sa-l visezi, sa il stii mai bine ca pe tine, atunci cand te gandesti la el sa ai o erectie... oups, ok fie, fara ultima parte; eu unul personal nu stiu niciun limbaj de programare, fiindca sunt sub "slab" ca sa pot spune ca stiu unul desi ma joc cu Python si Visual Basic si pe langa astea 2 invat HTML,XHTML,PHP si CSS, dar nu scormonesc ditamai lista cu limbaje de programare in care stiu sa printez un string si atat.

Link to comment
Share on other sites

la birou lucrez foarte mult visual foxpro ,putin VB iar acasa imi omor timpu cu CSS,HTML,PHP (asta in cazu in care nu am proiecte sa le termin de la birou). As vrea sa ma apuc si de C++ dar din cate am auzit si eu pe la prieteni ,citind pe forumuri nu este chiar asa usor :)

Link to comment
Share on other sites

Guest .TinKode.
Dedicatie pentru toti prostii:


ASM - ma joc cu el pe x86 si z80 - (Clar stii tot)
C++ - inteleg (Deci stii sa programezi la perfectie)
Javra - rezolv probleme de pe projecteuler.net (doar citesti niste chestii, si apoi faci niste probleme, evident cu ajutor)
Javrascript - cand nu sunt acasa, rezolv problemele in javascript (----)
C# - diferite proiecte pt. scoala (Clar, daca e sa ma iau dupa ce se invata la scoala, banuiesc cum stii)
Pascal - al doilea limbaj al meu (----)
Python - ma mai joc cu el din cand in cand, am facut un limbaj simplu de programare in el (----)
Brainfuck - acum lucrez la un compilator de brainfuck (----)
Intercal - e cel mai shukar, nu cred ca cineva poate sa-l foloseasca everyday (daca tu spui asta, inseamna ca nu il stapanesti bine cam deloc)
FORTRAN - din cartiile de calculatoare din anii '70 (imi aduc aminte ca mama parca s-a nascut prin perioada aia)
ALOGOL - same as /\ (yeah, la fel)
ZX-BASIC - mai fac ocazitional cate un joc pe hc (inspirat din alte surse, nu?)
ATARI BASIC - primul meu limbaj, pe cand ma interesau calculatoarele vechi, am inceput sa copiez jocuri in emulator, si dupaia am inceput sa invat basic, si asa a inceput totul (ce sa zic ----)
M$ Small Basic - am tradus cateva chestii la el, il folosesc ca sa-l invat pe fratimiu programare (asta numesti tu, ca stii limbajul asta?)
PHP - in nenumaratele mele incercari de a face diferite site-uri (----)
Perl - asta il folosesc aproape tot timpul (----)
Lua - inteleg (si doar atat)
mksh - avand MirBSD pe 2 calculatoare, il folosesc destul de des (evident...)

Banuiesc ca aici te referi la mine, ca ti-am atras atentia. Din cate citesc peste 70-80% doar stii niste chestii in ele, sau poate basic. Cum spunea si Flubber, numele topicului era despre limbajele de programare care le "mananci pe paine", cum s-ar spune. Daca tot esti asa tare in gura, arata cate un exemplu (creat de tine, nu c.m.m.d.c in C++ de la scoala) din fiecare cacat enumerat mai sus, sa vedem cat de complex este (sper sa fie 3 liniii de code).

Edited by .TinKode.
Link to comment
Share on other sites

cp/m arata-mi cateva proiecte scrise de tine de la 0 in fiecare limbaj te rog. Banuiesc ca ai minim 1000 de linii de cod scrise in fiecare limbaj de esti atat de sigur pe tine, am dreptate?

Eu de exemplu am scris mai mult de 15.000 de linii de cod in PHP.

Link to comment
Share on other sites

Guest .TinKode.
Am zis ca raspund la intrebari, nu ca stau sa fac proiecte ca sa demonstrez altora ca stiu ALGOL si perl.

Nu ti-a cerut nimeni sa faci acum, te-ai laudat in majoritatea exemplelor ca ai facut X si Y, vrem sa vedem pe alea.

Link to comment
Share on other sites

Si eu raspund la intrebari despre fizica nucleara si fizica cuantica chiar daca nu sunt expert in aceste domenii. Fac asta ajutandu-ma de Google, asa cum vei face si tu cu intrebarile. Daca ai citit o carte ce prezinta un limbaj de programare asta nu inseamna ca il cunosti. Incearca sa scri tu cod in acel limbaj, o sa vezi ca nu o sa reusesti. Sa sti un limbaj inseamna sa fi lucrat mult in el. Si daca nu ai macar 500 de linii de cod, nu vad cum ai putea spune ca sti acel limbaj...

Arata-ne niste proiecte care sa insumeze 500 de linii de cod, pentru fiecare limbaj enumerat, dar sa fie scrise de tine, nu 90% luate de pe Google sau din tutoriale, si te credem pe cuvant.

Link to comment
Share on other sites

Dupa cate vad pe aici eu sunt departe rau :(

Stiu aproximativ jumatate din pascal(partea de grafica si integrare de unituri+cateva coduri de ASM sa le introduc intr-un program mai complex)(cum zicea cineva "OLD SCHOOL").

AutoIT beginner, dar nu mi se pare greu de folosit avand in vedere help-ul de la program si forumurile.

In rest algoritmii de baza:backtracking,greedy,disjkstra(nu stiu daca asa se scrie corect).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...