Jump to content
xcata

Pe ce platforma de programare se fac virusii ?

Recommended Posts

Salutare! Sunt nou pe aici si as vrea sa stiu pe ce platforma fac hackerii virusii astia mai periculosi, care pot sa se injecteze ca un thread in procese, descarca si creeaza fisiere malware, poate lansa atacuri DDoS etc. Am auzit de visual basic, dar cred ca exista ceva mai bun decat asta.

Edited by xcata
Link to comment
Share on other sites

E multi care nu are ce face pe acasa xcata, se baga si ei in seama.

In practica se poate folosi orice limbaj din care se poate apela o functie API. Se foloseste Visual Basic pentru ca e practic mai simplu, mai usor de invatat. E mai "smecher" C++. Si cred ca principalul avantaj il reprezinta pointerii. Si faptul ca pentru C++ exista deja acele headere. Decat incluzi <window.h> si apelezi functia, nu trebuie sa o declari. Dar in mare, ce poti face in C++ (aproape orice, cred ca nu chiar orice) poti face si in Visual Basic, sau C# sau alt limbaj de programare.

Link to comment
Share on other sites

Ba da terminati-o cu tampenii de genul asta.Omul a pus o intrebare perfect normala pe forumul asta, de aia se cheama Romanian Security Team.

@xcata Nu exista un limbaj de programare special pentru asta.Un virus e doar un program care urmeaza cateva instructiuni doar atat.

Link to comment
Share on other sites

@strike stiu ce e un virus, dar vroiam sa stiu pe ce platforma se fac virusii astia mai periculosi.

@DarkIceee Ai dreptate, nu am zis ca vreau sa fac virusi in html sau orice altceva, am intrebat doar pe ce platforma se fac virusii astia mai periculosi.

Edited by xcata
Link to comment
Share on other sites

ce faci in C poti face similar si in Pascal - in general folosesc aceleasi librarii. Si din Pascal ai acces la assembler. Ai doar mai mult de scris. Si ii lipsesc pointerii la functii daca imi aduc bine aminte (ni s-a oferit un exemplu in facultate despre incercarea unui astfel de pointeri: programul era compilat corect dar nu se executa).

Poti face virus in orice iti poate compila intr-un executabil, fara sa iti ceara sa instalezi nu's ce librarii (depinde cum il faci).

De asemenea vbs-urile - dar asta pentru wormi, nu explicit virusi (infectarea exe-urilor).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...