Jump to content
GoogleMe

3 intrebari de logica

Recommended Posts

Mai am si eu 2 dar nu stiu exact in ce categorie sa le incadrez, cred ca prima e de atentie si a doua de...nu stiu, un fel de paradox cred :))

1. Mama Alexandrei are 4 fiice: Chacha, Chichi, Chuchu si.....?

2. Daca ai o bila care trece prin absolut orice si un perete care blocheaza absolut orice cand arunci bila in perete ce se va intampla? (ceva de genul era, nu mai tin minte exact)

Edited by BlackCode
Link to comment
Share on other sites

1) Alexandra

2) e de fapt un paradox. Nu are rezolvare logica.

1) Un explorator e prins de canibali. Shefu ii zice: "Spune-mi o propozitie. Daca e falsa te fierbem. Daca e adevarata te frigem". Cum a scapat exploratorul?

2) Intr-o camera avem 3 becuri. In cealalta 3 intrerupatoare. Apas pe intrerupatoare cum vreau apoi ma duc in camera cealalta cu becuri - cum pot stabili fiecare bec ce intrerupator ii corespunde?

3) Un individ intra intr-un magazin "7,11" si alege 4 obiecte. Vanzatorul ii zice ca ele costa in total 7,11 lei. Clientul se mira ca pretul coincide cu numele magazinului iar vanzatorul ii zice ca atat da inmultite. Clientul ii spune ca preturile trebuie adunate, nu inmultite. Vanzatorul le aduna si ii spune: costa tot 7,11 lei. Cat costa obiectele?

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

1) Un explorator e prins de canibali. Shefu ii zice: "Spune-mi o propozitie. Daca e falsa te fierbem. Daca e adevarata te frigem". Cum a scapat exploratorul?

2) Intr-o camera avem 3 becuri. In cealalta 3 intrerupatoare. Apas pe intrerupatoare cum vreau apoi ma duc in camera cealalta cu becuri - cum pot stabili fiecare bec ce intrerupator ii corespunde?

3) Un individ intra intr-un magazin "7,11" si alege 4 obiecte. Vanzatorul ii zice ca ele costa in total 7,11 lei. Clientul se mira ca pretul coincide cu numele magazinului iar vanzatorul ii zice ca atat da inmultite. Clientul ii spune ca preturile trebuie adunate, nu inmultite. Vanzatorul le aduna si ii spune: costa tot 7,11 lei. Cat costa obiectele?

BUMP

una din ele?

...

Link to comment
Share on other sites

Intr-o camera avem 3 becuri. In cealalta 3 intrerupatoare. Apas pe intrerupatoare cum vreau apoi ma duc in camera cealalta cu becuri - cum pot stabili fiecare bec ce intrerupator ii corespunde?

aprinzi un bec, stai zece minute apoi mai aprinzi inca unul. te duci in camera cu becuri si vezi. cel mai cald dintre cele 2 aprinse este becul corespunzator primului intrerupator, cel rece corespunde celui de-al 2lea intrerupator iar cel stins celui de-al 3lea intrerupator

Link to comment
Share on other sites

Sa va pun si eu intrebare/banc mai porcos/a:

Intr-un hotel erau cazati 3 barbati care erau cei cu pulele cele mai mari din lume si trebuiau sa participe la un concurs ziua urmatoare.

3 blonde aflate in trecere au zis sa treaca pe acolo sa vada si ele...

Se duc la fiecare usa:

Franta - 40 cm

SUA- 45 cm

si in cele din urma

Romania- 13 cm

Blondele vazand ca o are atat de mica se sfatuira sa se duca sa-si bata joc de el

Se duce prima blonda...iese fututa de nu-i mai trebuie..

Se duce blonda a doua, iese si aia flenduri...

Se duce si blonda a treia, se sperie si fugee tipand.

=======================================

Intrebare:

De ce a fugit blonda tipand?

Raspundeti fara sa va uitati pe google:D

=======================================

Raspunsul corect este premiat cu un cont filelist :)

Link to comment
Share on other sites

1. Care este cel mai mare numar posibil pe care il puteti scrie folosind doar 2 numere ?-doar 2 numere, nici alte simboluri matematice.

2. Inainte de a fi descoperit Everest, care a fost cel mai inalt munte din lume?

3. Deoarece un trabuc nu poate fi fumat in intregime, un vagabond care colecteaz? mucurile poate face un trabuc din fiecare 5 pe care le gaseste. Ast?zi, el a adunat 25 mucuri. Cat de multe trabucuri va putea fuma?

4.Ce zi din an are 25 de ore în ea?

5.ce este al tau dar este utilizat in general de catre altii?

Link to comment
Share on other sites

lol loki tari intrebari.

La prima intrebare banuiesc ca ar trebui sa le spuna o propozitie care in acelasi timp e si falsa si adevarata ... Sa nu mai stie canibali ce sa ii faca. Ceva de genul:

"Voi o sa ma mancati"

La logica esti aproape. Dar valoarea de adevar este TRUE: TE MANCAM.

Ok dau solutia, trebuia un simplu paradox. Gen "Eu mint in tot ce spun". El minte ca minte deci spune adevarul. Dar spunand adevarul inseamna ca minte, etc.

A treia am gasit-o de ceva vreme si mi-a placut. Pentru usurare: accepta si solutii nu neaparat exacte (ci cu eroarea de 2 zecimale - ca e vorba de monede deci se aproximeaza, in adaos). Am aflat recent ca are si solutie exacta. Totul tine de putina matematica.

1. Care este cel mai mare numar posibil pe care il puteti scrie folosind doar 2 numere ?-doar 2 numere, nici alte simboluri matematice.

9 la puterea 9 (scris 9 9 suprascript - nu se folosesc simboluri matematice)? De fapt te referi la numere sau la cifre?

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

1. sunt 3 camere in care esti obligat sa intri si sa alegi in care ai vrea sa supravietuiesti: camera 1 o camera plina cu criminali inarmati pana in gat care te-ar face franjuri imediat

-camera 2 o camera plina cu lei nemancati de 5 ani

-camera 3 o camera cu gaz toxic

2.Cate zile de nastere are un om la 20 de ani?

3.Doctorii iti arata o cada plina cu apa, o cana si o galeata tu ce alegi sa golesti cada??

4.Ce este odata intr-un minut, de doua ori intr-un moment si niciodata intr-o o suta de ani

5.Un arici intr-un desert se loveste de un cactus.Ce credeti ca spune?

6.Ce este intre cer si pamant??

7.In Canada , sotul unei vaduve are voie sa se recasatoreasca?

8.Cate animale din fiecare tip a luat MOISE pe arca lui?

9.Ai o cutie cu chibrituri si intri intr-o camera intunecata...acolo gasesti o lampa cu petrol o lumanare si un aragaz...ce aprinzi prima data?

1.Lei nemancati (morti)

2. una

3.scoti dopul

4.litera M

5."esti smecher mah?"

6.nori

7.vaduva n'are sot

8.MOISE navea treaba cu arca

9.chibritul

Link to comment
Share on other sites

3. Deoarece un trabuc nu poate fi fumat in intregime, un vagabond care colecteaz? mucurile poate face un trabuc din fiecare 5 pe care le gaseste. Ast?zi, el a adunat 25 mucuri. Cat de multe trabucuri va putea fuma?

daca din 5 chistoace face 1 trabuc, fiecare chistoc e un trabuc nefumat in intregime atunci 1 chistoc=1 trabuc/5, deci 80% din trabuc se poate fuma. 25 chistoace = 5 trabucuri. Din care va fuma doar cate 4 chistoace (80% din trabuc). Va mai face unul si ies 6 trabucuri.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...