Jump to content
qbert

Cum se fabrica Parizerul si Crenvustii

Recommended Posts

am informatii ca mezelurile de la firma ELITE sunt produse din carne expirata , adunata din rezervele de stat ale statelor europene . Orice tara are diferite rezerve , chiar daca e greu de crezut si Romania are , atunci cand acele produse expira , de exemplu carnea , sunt transformate in mezelurile pe care noi le mancam . deci noi mancam carne expirata + conservati si alte minuni numai de ei stiute

Link to comment
Share on other sites

... stiati ca in carnea tocata micii si tocaturile astea contine si resturi gen mate tocate etc.

poti sa cumperi carne tocata de la macelarie, nu congelata. Ti-o toaca pe loc daca vrei.

Nu e problema de resturi de mate tocate, si ele sunt spalate.

Stiati ca: carnatii contin mult mai mult decat resturi de mate tocate? Contin mate intregi, de oaie carnatii subtiri si de porc cei grosi. Adica traditionalii sunt facuti din carne tocata+usturoi+condimente invelita in mat. Asa ca nu e nicio problema.

Am inteles ca e totusi grav cand carnurile contin si ramasite de oase (chiar praf). Spunea cineva ca daca precizeaza ca e macinare mecanica e mai bine sa te feresti... nu mai stiu.

Link to comment
Share on other sites

poti sa cumperi carne tocata de la macelarie, nu congelata. Ti-o toaca pe loc daca vrei.

Nu e problema de resturi de mate tocate, si ele sunt spalate.

Stiati ca: carnatii contin mult mai mult decat resturi de mate tocate? Contin mate intregi, de oaie carnatii subtiri si de porc cei grosi. Adica traditionalii sunt facuti din carne tocata+usturoi+condimente invelita in mat. Asa ca nu e nicio problema.

Am inteles ca e totusi grav cand carnurile contin si ramasite de oase (chiar praf). Spunea cineva ca daca precizeaza ca e macinare mecanica e mai bine sa te feresti... nu mai stiu.

Cred ca zicea de asa-zisa "carne dezosata mecanic" sau MDM care se face din resturi fara prea mare valoare comerciala,gen piele,oase etc.Teoretic MDM ar trebui sa fie doar carne,dar pe la noi ca e ieftin folosesc MDM de cea mai slaba calitate.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...