Jump to content
Krisler12™

Cat de mare o aveti ?

Cat de mare este parola voastra ?  

231 members have voted

  1. 1. Cat de mare este parola voastra ?



Recommended Posts

Eu personal cat imi da voie, uneori si 14-15 dar si 33.

...de caractere. Nu va ganditi la altceva ! :))

Vreau sa fac un sondaj care ne va fi de folos pe viitor nu numai mie dar si voua in situatia in care va trebui sa faceti bruteforcing sau sa generati rainbowtables.

Ma gandesc ca e cam inutil sa faci bruteforcing pe parole lungi de pana la 30 de caractere cand majoritatea au doar 12 sau doar 7.

De asta vrea sa vedem asa orientativ cat de bine va setati parolele:

Aveti caractere speciale ? Nu ? Cifre ? Ascii ?

Care este lungimea parolei ? Difera de la site la site sau folositi aceeasi parola peste tot ? O stiti din memorie ?

Dupa cum am spus eu o am numai din caractere de astea speciale, nici eu nu le tin mnte. E diferita de la site la site si aproape (daca nu 100%) e atat de lunga cat imi permite situl respectiv sa o am.

Astept sa vad voi acuma ce ziceti. >:D<

PS: Vreau sa vad daca topicul asta o sa fac mai multe vizite decat ala cu jicu. :))

Edited by Krisler12™
Link to comment
Share on other sites

Pe degeaba va puneti parole de jdemii de caractere daca sunteti atat de prosti incat sa intrati intr-un stealer (ex jicu).

Asta trebuie pusa in rama ! :))

Oricum, nu cred ca jicu avea cine stie ce parola,... cel mai probabil username: jicu Password: jicu (sper sa nu fi ghicit cumva ca acus o sa fiu acuzat ca l-am hackuit) :))

Link to comment
Share on other sites

eu nu tin minte parolele, folosesc keepass portable care imi genereaza ele parole lungi si greu de spart (si greu de retinut) si cand e sa intru pe un forum ma uit in program sa vad ce parola am la acel site...

programelul il tin dupa mine pe stick si fac backup la el saptamanal ca sa nu pierd datele de pe stick... (desigur ca am o parola master la program in caz ca il pierd si nu se introduce parola corecta de 3 ori adio...)

Link to comment
Share on other sites

Krisler se gandea la altceva cand a pus numele topicului:))

Am...multe parole, cu diferiti algoritmi de generare in functie de site :D pentru site-uri neimportante o parola...pentru site-uri putin mai importante, o varianta imbunatatita, pentru altele..modificate, iar pentru 2-3 site-uri de mare importanta, aceeasi parola, folosita foarte foarte rar..cu lungime si complexitate moderate.

As putea sa folosesc parole mult mai complexe, nu mi-e greu sa tin minte, daca-i cunosc procesul de formare, doar ca mi-e lene sa scriu :)

Si-ntradevar, cum s-a mai spus, degeaba ai parola de 100 de caractere ce nu se vad pe tastatura, daca pici in capcana unui stelear sau keylogger.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...