Jump to content
pyth0n3

Singuratate

Recommended Posts

SINGUR?TÁTE, (2) singur?t??i, s. f. 1. Faptul de a fi singur (1); starea celui care tr?ie?te singuratic (1); spec. izolare moral?. 2. Loc retras pe unde oamenii nu umbl? deloc sau trec foarte rar; loc pustiu, lipsit de oameni (?i de animale); pustietate; p. ext. izolare. – Singur + suf. -?tate.

Intrebare :

Cum defini?i acest cuvînt?

Ma refer în general în orice fel de situa?ie

Un exemplu poate fi:

Ast?zi nu am vorbit cu nimeni , sunt singur , este 25 decembrie 2010, acela?i lucru anul trecut .

Va place sa fi?i singuri?

Cum e sa fi singur?

Ma refer la cuvîntul singur (adic? f?r? nimeni inafara de pc )

Exemplu:

Nici m?car o persoana , sau un animal care sa stea cu tine , nici m?car telefonul sa î?i sune , nimic inafara de tine

Link to comment
Share on other sites

B?nuiesc c? deja de la un anumit moment dat devine o obi?nuin??. Depinde ?i de persoana în cauz?. Ca s? î?i r?spund la întreb?ri, mie spre exemplu îmi place s? fiu de regul? singur, a?a m-am obi?nuit ?i a?a m-a înv??at via?a. De obicei nu prea sunt genul care s? fie social, deopotriv? m-ai lua drept un ipocrit (cel mai probabil), neavând chef de stat la discu?ii aberante. În schimb, uneori, chiar simt nevoia de a m? distra, sau cel pu?in a petrece ni?te timp cu o persoan? fie aleas? (precum o fat? mai special?), fie ni?te prieteni. Cert este c? unora le lipse?te cheful de via??, acea determinare de a fi fericit ?i odat? cu aceast? fericire, atrage ?i alte persoane. ?i da, m? num?r printre ei, cei moroc?no?i.

Link to comment
Share on other sites

astea sunt ganduri de singucigas... de obicei in perioada asta a anului cresc tentativele de sinucidere, mai ales din partea celor care se simt marginalizati sau singuri...

e alegerea fiecaruia daca vrea sau nu sa fie singur, nu il obiga nimeni sa stea singur... e de ajuns sa intre pe facebook sau sa mearga intr-un club si agata pe cineva...

daca esti la polul nord si esti izolat... este pentru ca tu ai ales sa fi acolo nu te-a obligat nimeni... daca esti in mijlocul unui oras cu 2 milioane de locuitori si tu stai singur intr-o garsoniera este pentru ca tu vrei sa fi asa, iti place sa fi izolat deci nu ai de ce sa te plangi...

Link to comment
Share on other sites

Naspa pyth0n3

ce raspuns e asta :|, scrie naibi o propozitie cap - coada

@pyth0n3 - cateodata am si eu momente cand vreau sa fiu singur fara sa ma sece nimeni si sa stau intins pe canapea si sa nu stiu de nimic si de nimeni, da in mare stau cu prietenii, chiar sunt prea nebuni, razi incontinuu cu ei, craciunul asta e de tot cacatul sincer, am facut aceleasi lucruri ca intodeauna, as fi vrut sa fac si ceva mai special dar na, responsabilitati de acum

Link to comment
Share on other sites

A fi singur nu e neap?rat a nu fi social , singur nu e neap?rat a avea gînduri sinuciga?e

Singur nu e neap?rat a fi aruncat deoparte

Bineîn?eles depinde cine ?i cum reu?e?te sa în?eleag? ceea ce îi caracterizeaz? ,faptul de a fi singur

Anumite lucruri te pot constrînge uneori sa ramai singur

Si intrun ora? mare po?i sa fi singur

O data ce nu ai cu cine sa ie?i deoarece nu cuno?ti pe nimeni , deci chiar dac? e?ti printre alte persoane tot singur e?ti

Ma refer la faptul de a fi p?r?sit pt al?ii (adic? frate tot anul suntem la college iar in vacanta to?i pleac? iar tu ramai la college (acolo e casa ta ) )

Deci uneori apar persoane , iti tin companie si dispar pt treburile lor iar tu ramai in aceeasi situatie

Deci conversezi, cuno?ti , vezi , dar to?i au pe cineva undeva si o data pleac? , probabil revin dar pleac? iar (deci tu ai doar o mica importanta pe parcursul anului scolar sa spunem asa )

Oricat de multi ar fi tot singur e?ti deoarece la un moment dat to?i î?i vad de treburile lor ,

Sa nu crezi ca cineva iti da mai multa importanta ?ie decît altora

Deci un alt exemplu ar fi:

Jucam fotbal , suntem o echipa iar cînd se termina jocul fiecare pleac? ?i ramai singur în stadion , bineîn?eles po?i sa a?tep?i urm?toarea echipa de fotbal (dar vor pleca si ei cînd partida se termina )

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Deci conversezi, cuno?ti , vezi , dar to?i au pe cineva undeva si o data pleac? , probabil revin dar pleac? iar (deci tu ai doar o mica importanta pe parcursul anului scolar sa spunem asa )

nu e chiar asa in general in perioada sarbatorilor fiecare pleaca la prietenii lui, la munte la un gratar, la bairamuri , se distreaza doar e craciunul e normal sa se intample asa, mai iesiti si voi intr-un club

Link to comment
Share on other sites

Am momente in zi in care vreau sa fiu singur cu pc-ul si sa ascult muzica dar sincer am momente cand vrea sa merg cu cineva dar nu pot pentru ca ia-m alungat pe toti...Sa fii singur e plictisitor,demoralizator, "simplu","urat" si in acelasi timp "frumos".

Cred ca ai inteles ce am vrut sa spun...

Link to comment
Share on other sites

nu e chiar asa in general in perioada sarbatorilor fiecare pleaca la prietenii lui, la munte la un gratar, la bairamuri , se distreaza doar e craciunul e normal sa se intample asa, mai iesiti si voi intr-un club

Trebuie sa ies intr-un club ca sa ma distrez?Craciunul e motiv de distractie asa mare?(bei ca un porc pana pici).

ON:Singuratatea este cea mai buna cale de a te cunoaste, depinde de fiecare cum o intelege.Fiecare are momente cand e inconjurat de prieteni, sau cand este singur, ,,abandonat", eventual impreuna cu PC-ul.Fiecare vede viata intr-un alt fel, pentru unii doar distractia este importanta, pentru altii familia etc.. Eu, de pilda, cand sunt singur citesc operele lui Cioran.

Link to comment
Share on other sites

nu e chiar asa in general in perioada sarbatorilor fiecare pleaca la prietenii lui, la munte la un gratar, la bairamuri , se distreaza doar e craciunul e normal sa se intample asa, mai iesiti si voi intr-un club

Apropo mi-am g?sit ?i eu o agen?ie pe aici in ora? unde po?i sa închiriezi prieteni ca sa mergi intrun club

Astia chiar ofer? servicii de acest tip , sh*t nu ?tiam

@ * Acum întrebarea este cat de mult timp e?ti singur?

Un cont este sa fi singur pe un timp determinat si un alt cont este sa fi pe timp indeterminat

La un moment dat se schimba lucrurile

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Mda e foarte urat sa fi singur... plictiseala mare ... te urasti si de pc , de la un moment dat nu mai ai chef nici de filme, muzica, jocuri, prostiile de la tv ... vrei doar sa socializezi ... sa iesi afara sa intalnesti alti oameni.

Am experimentat aceasta stare si e dea dreptul nasoala.

Link to comment
Share on other sites

Singuratatea e uneori productiva,uneori nu.Depinde de fiecare cum priveste problema.

Uneori e mai bine sa fii singur si sa faci ceva,decat sa stai cu altii si sa pierzi vremea fara rost.Depinde de prioritatile fiecaruia pana la urma.Si da,si eu is cam singuratic cel putin in perioada asta :).

Link to comment
Share on other sites

@python3 cel mai bine ar fi sa iti iei un caine,un animal de casa... chiar daca nu e mare lucru, e ceva

Si eu azi faceam craciunul singur... dar l-am facut cu cainele.

Am mancat amandoi si aia a fost.

Nu sunt chiar asa singur sa nu am prieteni dar azi iti dai seama ca toata lumea a stat cu familia...

Bai sarbatori fericite va urez la toti ... mai mult sau mai putin.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...