Jump to content
Spock

De ce piratati?

Recommended Posts

Pirateria este favorizata si mentinuta chiar de casele de producere a softului!

De ce?

Simplu!

Atita timp cit exista pirateria oamenii de rind isi permit sa descarce sa instaleze, sa invete programele noi si sa ramina in rind cu ultimele schimbari. Pe cind companiile sunt foarte bine controlate si risca amenzi usturatoare pentru folosirea softului piratat. Ce legatura are una cu alta? intrebati voi. Ideea e ca la companii lucreaza oameni de rind care au nevoie de programele pe care le cunosc pentru a lucra, doar ca ei le cunosc pe cele piratate dar in aceasta situatie compania e obligata sa chieltuie mii bune chiar pentru fiecare calculator.

Sa facem un exemplu, un studiou grafic angajeaza un lucrator. Toti pretendentii la acest post cunosc la perfectie Photoshop, Illustrator si 3dMax, 3 instrumente de baza pentru lucrul lor. Asta inseamna pentru companie o chieltuiala de minim 12k euro pentru a echipa un singur calculator si pentru companiile producatoare ale acestor 3 produse inseamna 12k venit in plus indiferent daca pretendentii la acest job au acasa soft original sau piratat.

Dar daca la acest job s-ar fi prezentat unul care cunoaste GIMP, Inkscape si Blender, toate 3 programe Open Source Gratis, si ar fi garantat acelasi rezultat companiei atunci aceasta din urma ar fi economisit minim 12k in dauna producatorilor de soft.

Asta e filosofia, "?ine bout de coarne". Dac? nu ar fi existat pirateria, companiile mari producatoare de soft erau demult prefacute în scrum ?i mult mai multe persoane erau s? cunoasca acuma lumea minunat? asoftului liber ?i gratis.

Tr?iasc? Open Source!

Edited by Xakepatop
Link to comment
Share on other sites

Eu am cumparat licente asa:

- windows xp, mi-au bagat-o pe gat cu laptopul, insa ma mai si joc

- un program de legislatie, pentru actualizarile zilnice

- un program de conta, acelasi motiv

Nu as da banii pe un software pe care-l utilizez doar asa, cand si cand, ca hobby, insa s-ar schimba situatia, daca as munci cu acel produs software, si as scoate bani.Un exemplu in acest sens ar fii autocadul.Pe de alta parte, mai contribui asa, cu sume modice, cred ca undeva in medie cu 50$/an, pentru unele produse software care sunt utile, si gratis, exemplu https://donate.mozilla.org/page/contribute/openwebfund

Link to comment
Share on other sites

Prefer sa iau de pe internet si sa nu cumpar pentru ca este in avantajul meu. Si automat, cand exista posibilitatea sa fac un lucru mai bine, de ce sa nu-l fac?

Nu o sa dau niciodata bani pe fiecare software sau licente pe care o cumpar. Unu pentru ca unele sunt foarte scumpe si nu imi permit si doi pentru ca sunt un retard daca o fac.

Sigur ca si eu cumpar jocuri, cu bani! Dar nu orice mizerie... ceea ce imi place. Cred ca am pe Steam vreo 15 jocuri toate luate pe banii mei dar mi-au placut si nu imi pare rau ca am dat banii pe ele.

Insa in rest, iau de pe net ca eu nu am fost informat de nimeni ca nu as avea voie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...