Jump to content
loki

Campanie pentru demanelizarea Romaniei

Recommended Posts

Nu ma prea implic in proiecte gen benzina, nici in cauzele facebook. Dar starnit de niste prieteni de-ai mei: http://www.facebook.com/pages/Guie-Muta/179087882131420

167382_179091018797773_179087882131420_396732_2188661_n.jpg

Nici eu nu stiu ce se intampla dupa cele 100 like-uri. Dar vreau sa vad debandada!

Eu sunt de acord cu ce spunea cineva: manelist nu mai inseamna ca asculti manele, ci a devenit o valorificare a cocalarismului, de cultivare a inculturii. Impotriva acestui lucru ma opun.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca o astfel de campanie nu va avea succesul scontat ci dimpotriva chiar ii va aduce mai multi "fani" lui Guta.

Orice publicitate,fie ea si denigranta este buna pentru ca te aduce in prim plan...

Daca s-ar incerca o ignorare a manelelor/cocalarismului cred ca oamenii incetul cu incetul nu o sa le mai acorde importanta...

Cel mai bun exemplu este reprezentat de Becali.

Acum vreo 2,3 ani cand Becali era in prim plan atat in mass-media cat si in mediul online era considerat un idol. De la un timp aparitiile sale s-au rarit ,iar lumea nu mai ii acorda asa multa importanta.

Exemplele pot continua...

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bun exemplu este reprezentat de Becali.

Acum vreo 2,3 ani cand Becali era in prim plan atat in mass-media cat si in mediul online era considerat un idol. De la un timp aparitiile sale s-au rarit ,iar lumea nu mai ii acorda asa multa importanta.

Exemplele pot continua...

Cand zici "manele" nu te gandesti doar la Guta.Cand zici " cocalari si pitzipoance " nu te gandesti doar la Bianca Dragusanu si altii"

Pentru multi tineri ei au devenit un model deoarece,prin aparitiile lor TV prezinta o imagine de ansamblu "uimitoare" pentru ochii adolescentilor.

Nu poti lasa manele asa usor,pentru ca ele au devenit un stil de viata.Multi isi ghideaza asta.Nu le poti scoate din cap ceea ce vad sau aud.

Nu poti oprii o asemenea ascensiune a prostiei doar cu o campanie pe Facebook.Imi pare rau sa zic asta dar cred ca este o campanie inutila.

Poti convinge 100,200,10k oameni,dar nu poti stopa fenomenul pentru ca nu s-a actionat inaintea ascensiunii .Too late.

Link to comment
Share on other sites

N-am inteles niciodata actiunile de genu...rock vs rap , rap vs house , restu vs manele. Fiecare tara are o muzica reprezentativa pentru ea. Noi avem manelele...o combinatie intre muzica lautareasca si muzica tiganeasca. Mie chiar imi plac manelele si orice e muzica si are ritm.

Si stiti bine ca o mare parte din voi care domne house, rap si mai stiu eu ce...la chefuri rupem pe salam :>

Doar ca unii fac la manele cum fac si ceilalati la rock..etc. Rockeru cu tricou negru cu lanturi, tepi si mai stiu eu ce, Rapperu cu pantaloni largi..tricou la fel...sapca idioata...manelistu cu auru pe el...tricou mulat nu stiu ce

Deja sunt idiotenii astea si copilarisme ! Daca asculti o muzica nu trebuie neaparat sa o si imbraci.

De aici vine cocalar = manelist dar sa stiti ca si un rocker poate fi cocalar si orice alta persoana. Care din voi nu are o poza cu un pahar in mana de exemplu ? (ia uite cocalaru..isi face poza sa vada lumea ca bea whiksy, vin, bere, suc)

Link to comment
Share on other sites

manelist nu mai inseamna ca asculti manele, ci a devenit o valorificare a cocalarismului, de cultivare a inculturii

Adevarat. Da sunt acei "2 lei" le zic eu care se pozeaza pe hi5/facebook cu 30 de lei in mana de-alde un leu si baga citate din manele,barosani.. etc. Campania ar trebui sa fie impotriva astora, nu a manelelor. E o diferenta.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca e deja lumea infectata de Guta si turma lui. Sunt si eu de parere ca e prea tarziu. Procesul de manelizare a inceput de mult. Actual, se poate oricum incepe cu cei mici si tineri, ca doar ei sunt viitorul, decat daca deja sunt si ei infectati. Procesul de demanelizare incepe cu parintii copiilor. Copil fiind la mine acasa nu s-au prea auzit manele, de aia mi se rupe de ele.

Dupa ce influente si mesaje auzi in muzica din ultimii ani, si nu ma refer numai la manele (desi le ascult rar la niciodata), ci si la muzica straina, prefer de multe ori linistea, un curs sau carte audio ascultata pe IPod in masina.

Si sunt destule de pe torrenti. Ultimele carti ascultate au fost "The wealth of nations" by Adam Smith si un seminar numit " The intelligent investor". Deci alternative sunt destule.

Totul are un inceput si pagina de facebook poate sa fie asa ceva. Puterea e in uniune!

Link to comment
Share on other sites

Nu e o problema, atat timp cat melodiile pastreaza un anumit respect fata de limba in care sunt cantate. Dar cand tu ridici la rang de vedeta pustani cu 2 clase "care ieste", acel gen muzical nu o sa aduca nimic bun, indiferent care este genul respectiv. Campania nu ar trebuii indreptata impotriva genului muzical, ci impotriva mesajului pe care il trimite si impotriva aberatiilor care apar in versurile acelui gen.

Link to comment
Share on other sites

Asta e ca si graful pe care l-am vazut in anumite zone "Mori tigane!", intrebarea ramane SI ce faci pentru asta?

Sunt deacord cu o campanie anti-manele, de fapt, mai corect spus pro-cultura, pro-educatie, pro valorilor traditionale, dar trebuie inceput de undeva, in general de discuta doar..."se discuta despre discutii"...

Oricum, am un proiect cu cineva, il putem denumi generic "Toleranta Zero", indata ce lansam siteul va voi tine la curent.

banner-toleranta-zero.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...