Jump to content
Bebee

Lancer evo 9

Recommended Posts

Deci care stiti cum merge cum se comporta.. am pus mana pe niste banuti (multi) si vreau sa-mi iau un evo. Motor de 2000 /400 de cai.. e ceva. Cat consuma? Pentru strazile noastre eu zic ca e excelenta. Am vazut niste anunturi.. trebuie sa ajung la bucuresti sa fac un testdrive. Merita banii?

Link to comment
Share on other sites

Bai masina isi merita fiecare banut...eu am avut evo6 ..dar avut ocazia sa incerc si IX si X. Se comporta excelent pe asfalt...cred ca si pe offroad si zapada deoarece 4x4

IX care l-am condus consuma 15% dar era de 300 cp... Daca esti racer vrei senzatii tari sau pur si simplu vrei o masina puternica si nu basini (audi bmw mercedes) evo e cea mai buna alegere. Calitatile 4x4 se simt la ea... franele stock si ambreiaju sunt extrem de bune.

Consumu la tine de 400 de cai o sa fie o idee mai mare... depinde cum mergi.

Ce turbina are ? Da mai multe detalii despre masina

L.E: un mare minus din partea mea..nu puteam sa "dau scarturi" ...pleaca ca o ghiulea dar e si cu + asta

Dar gandeste si la subaru impreza

Edited by yceman
Link to comment
Share on other sites

Masina visurilor mele. 2 Litri - 400 cai. e de-a dreptu' demential. Bine, ca o fi el motor pe benzina biturbo sau nu, e geniala masina. In sensul ca e comparabil cu nissan 350z care de asemenea e geniala insa, de fel am ceva cu coupe-urile. O masina superba, 4x4, imposibil sa te depaseasca cineva.

DAR

Nu-ti lua.. adica, nu e o masina pentru oameni. De banii aia chiar iti poti lua "basini" cum zice yceman, audi bmw mercedes si iesi mai castigat, chiar daca nu-i faci pe toti la liniute. Consum mai mic, confort mai mare etc.

Desigur, daca e sa treci cu EVO, pasionatii vor intoarce capul mereu dar pt o pizda proasta, masinile sunt la fel :)). Poti sa-i spui de 100 de ori ca masina ta are 400 de cai desi are un motor de doar 2.0, ca n-o sa te inteleaga.

Gandeste-te totusi ca e o masina destul de pretentioasa... consum f. mare, nu-ti permiti sa mergi la gratare sau chestii... dai 2 ture si va trebui sa-i faci plinul. De aia alegerea depinde foarte mult de persoana. Daca ai bani multi de dat pe benzina si iti place foarte mult sa se uite lumea la tine, ia-ti. Dar daca vrei sa ai o masina ca toti ceilalti, orienteaza-te spre "besini"

Link to comment
Share on other sites

Pt ce iti trebuie 400 cai ?? Crezi ca nu poti sa depasesti loganu cu 250 ?? Masina de curse care nu isi merita banii daca e sa mergi cu ea zi de zi si sa pape 15 , gandesti ca un pusti de 18 ani (nu stiu cati ani ai) asta cred eu . Important e ce vrei masina de oras masina de curse masina normala .

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt pro "basini". De 400 de cai ti se ia ca de carcasa de Alienware... Audi A5, BMW seria 3 sau 5. Ai de unde alege in functie de buget. Eu m-as uita mai mult la confort si consum decat la cat face suta. Sunt destul de sigur ca mergi cu ea la job nu la raliul sibiului.

Link to comment
Share on other sites

Am avut eu, dar nu am tinut-o decat cateva luni.

Consumul este cam de 20 %, mers lejer, daca te duci afara pe autostrada si ai dai talpa, sare la 28-30%, suspensia destul de rigida, si mi se parea si cam urata ca design.

Este stabila, vireaza bine, frane bune, dar ca investitie e proasta ideea, se devalorizeaza repede.

Link to comment
Share on other sites

frate vorbesc in calitate de mecanic, eu iti recomand evo cu cea mai mare placere, la masinile japoneze nu o sa vezi neam pe admisie ulei si pe intercooler, si pisele cedeaza foarte foarte greau, pe cand la tractoarele germane..... o sa ai un consum incepand de la 20% lejer in conditii de mers normal....

Link to comment
Share on other sites

Am avut eu, dar nu am tinut-o decat cateva luni.

Consumul este cam de 20 %, mers lejer, daca te duci afara pe autostrada si ai dai talpa, sare la 28-30%, suspensia destul de rigida, si mi se parea si cam urata ca design.

Este stabila, vireaza bine, frane bune, dar ca investitie e proasta ideea, se devalorizeaza repede.

sa nu zici ca am ceva cu tine

dar cum plm consuma mai mult in exterior ? :)) din contra la drum intins imi scoatea 10 de la 15 ... sau tu la drum intins mergi cu 260-270 ?

ia uita-te pe net la consum urban si consum extern sa vezi ca la orice masina scade consumu in exterior

@Bebee nu iti lua frate bmw`uri si deastea..deja in romania soferii de bmw stiti toti cum sunt catalogati...eu zic sa te orientezi la ceva mai diferit fata de toti... ai zis bn lancer...poti sa incerci si subaru...honda accord, chrysler sebring, si multe alte modele

Link to comment
Share on other sites

Omu zice dai talpa , daca ii dai pe afara o ti numa in 180 - 200 papa mai mult ca in oras stai fara grija . Cat tine de bmw 320d din 2008 sa sti aia e o alegere f buna , consum bun , cai care iti ajung si nu te lasa la greu , masina nemteasca buna si gandita . Iti recomand sa te uiti si la C class din 2008 sau volvo S60 acelasi an . Cam astea sunt 3 posibilitati daca vrei sa te uiti si la rivalu audi a4 , nu iti recomand masini frantuzesti ca nu se compara la fel si cu alea italiene sau spaniole. Parerea mea .

Link to comment
Share on other sites

@yceman iti scoatea 10 de la 15 ... da mergeai cu 80-90 km/h, senzatie majora, la sub o suta pe ora.

Pai prietene, cand vei merge in germania, dupa ce cunosti autostrada, sa vezi ce placut e sa vezi acu-n blana pe bord.Nu-ti iei 400 de cai sa mergi ca melcu, pentru asta iti poti lua un smart cu motor de 900 cm cubi, si consumi 4 %.

Oricum, cand bugetezi masina, trebuie sa tii cont si de intretinere, revizii, cauciucuri (astea se duc repede la figuri/scartait de roti, frane, chestii de impresionat pizdele), echilibrari, un sound, ceva tuning, care se aduna, si-ti gaureste bugetu`.

O alta optiune ar fii Audi TT.

Link to comment
Share on other sites

O alta optiune ar fii Audi TT.

Nu e prea mic, si nu o sa imi ajunga spatiu pentru chestiile care o sa i le fac eu.

@yceman

Ma atrag mai mult masinile germane motoare bune si de durata.

Problema cu caucicuri/tuning etc. am var care are atelier deci nu cred ca e o problema. Oricum la bucuresti tot ajung.. vreau sa dau un test drive cu evo. Si o sa aleg intre un 320 un isignia si un 335 coupe decapotabil. Vedem..

Link to comment
Share on other sites

Eu am un BMW 318is modificat care a inceput sa-mi consume foaaarte mult.

La fel am fost si eu, cand l-am luat, am vrut multi cai, putere mare, mi-a placut 1 luna 2, 3... pana cand a inceput sa se simta la buzunar.

Acum, de curand (3-4) luni mi-am luat un Megane, cu motor 1.5 dci, si vreau sa zic ca de 500 de mii ma plimb al dracu de mult, si cel mai mult am inceput sa folosesc Megane-ul.

Parerea mea, e ca ar fii bine sa te gandesti si la vremurile care vin, de cate ori ramai fara permis (viteza - trust me!)... Motorina/Benzina se scumpesc... Poate treaba n`o sa mai mearga ca acum... Mortii lor, ca stii cum e in Romania.

Success Bebe.

Link to comment
Share on other sites

Totty i ati un seria 7(745 Li) la vreo 15 mii de euro, cu ~150 000 km si asta te tine o viata, faci 1 000 000 km, ai siguranta confort si calitate, plus masina de top de la bmw. Poti sa ti iei si cu motor mai mic, 730, cu motor de 3000...si iesi si mult mai ieftin si mult mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Totty i ati un seria 7(745 Li) la vreo 15 mii de euro, cu ~150 000 km si asta te tine o viata, faci 1 000 000 km, ai siguranta confort si calitate.

Esti normal la cap? 4.5 litri benzina? Aici se pune problema consumului si u vii cu 4.5 litri benzina?

Ontopic: daca vrei consum decent, ia-ti diesel. Eu am benzina si regret...

Nu-ti lua masina peste 100k daca vrei calitate... poate sa fie ea oricat de nemteasca... peste 100k e deja coapta

Link to comment
Share on other sites

Totty, tu nu intelegi unde bat... eu i am recomandat bmw seria 7, am zis de 4500 ca el vrea multi cai, puteam sa zic 760Li, cu motor de 6000. Oricum, poate sa si ia 730 D, motor de 3000 diesel...Nu stiu cat s a pus problema consumului, atunci iti iei matiz.

Urca te tu intr un seria 7 si apoi mai vorbim, e parfum.

Am mers cu un 535 cu 600 000 km si iti garantez ca e mai confortabil si mai placut decat un logan la 30 000 km.

Ma atrag mai mult masinile germane motoare bune si de durata.

Bmw 730 diesel din 2004 - masina second hand din Brasov - 770565 - auto.ro ---

Edited by M4T3!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...