Jump to content
yceman

Râmnicu Vâlcea, Hackerville-ul românesc

Recommended Posts

Râmnicu Vâlcea este v?zut de exper?ii în securitatea online din întreaga lume ca o capital? a fraudei pe internet, tocmai din acest motiv ace?tia i-au atribuit ?i numele de Hackerville.

Num?rul mare de hackeri din Râmnicu Vâlcea au transformat ora?ul într-un centru mondial al criminalit??ii informa?ionale.

Jurnali?tii de la revista americana „Wired” au publicat pe site-ul lor un reportaj numit „Cum a devenit un ora? izolat din România centrul criminalit??ii informatice” . Acest reportaj amplu , realizat de Yudhijit Bhattacharjee, aduce în aten?ia întregii lumi problema infrac?ionalit??ii informatice care este pregnant? în Hackerville-ul românesc.

Pentru a g?si r?spunsurile la întrebarea „Cum a devenit un ora? izolat din România centrul criminalit??ii informatice”, autorul materialului a vizitat Râmnicu Vâlcea ?i a purtat mai multe discu?ii cu autorit??ile locale, dar ?i cu membrii unor re?ele de fraud? informa?ional?.

Înc? de la intrarea în Râmnicu Vâlcea, jurnalistul este surprins de num?rul mare de ma?ini scumpe care circul? pe str?zile ora?ului, dar mai ales de cei care conduc aceste ma?ini. Întelege rapid îns? c? prosperitatea vâlcenilor nu se datoreaz? locurilor de munc? b?noase pe care le-ar putea avea ace?tia, ci din câ?tigurile de pe Internet, ob?inute prin metode mai pu?in ortodoxe.

Poli?i?tii i-au explicat cum hackerii au început ini?ial s? posteze anun?uri false pe eBay ?i alte site-uri de licita?ie pentru a primi bani prin transfer bancar de la cump?r?torii din toat? lumea, iar mai apoi au ajuns s? î?i perfec?ioneze metodele de a fura cât mai mul?i bani prin intermediul Internetului.A?a s-a ajuns ca în 2005, România s? fie cunoscut? ca un rai al fraudei informatice ?i din acest motiv multi cump?r?tori au refuzat s? mai trimit? bani în aceast? direc?ie.

Dar, dup? cum spune agentul FBI la Bucure?ti, Michael Eubanks, “escrocii s-au adapatat, aranjând ca banii s? fie trimi?i în alte ??ri europene, unde complicii ridicau sumele.”

Nu se ?tie cum ?i de ce tinerii din Râmnicu Vâlcea au început s? comit? ?irul infrac?iunilor pe internet, îns? Yudhijit Bhattacharjee a aflat c? acest fenomen nu a disp?rut, iar hackerii sunt din ce în ce mai abili ?i g?sesc mereu noi metode de a-?i desf??ura activitatea ilegal?.

Daca se mananca bine de ce nu ? Si sanse mici sa te toarne, sau iti iei cu suspendare..deci si legea iti permite...

Link to comment
Share on other sites

pe unul de la mine din bloc, cand au venit mascatii sa il ridice au venit cu elicopter sa survoleze zona :| zilele astea l-au lasat liber, dupa 10 luni in arest...lipsa de dovezi, asa ies toti...desi la tribunal e un teanc gros de hartii de rupe masa de conversatii si dovezi

Link to comment
Share on other sites

aia vin cu beliscopteru' el se joaca cs in in chiloti :))

hahahahahhahahahhahha.

Ca sa fiu si eu on-topic. Am citit multe "documentare" despre asta, si am citit despre unu (numai stiu numele), cadea casa pe el, ma-sa nu avea o mana, tacsu era urat, dar el avea Audi de 80.000 de euro, si era foarte ciumeg

Link to comment
Share on other sites

Guest User Name

Da,asa se intampla cu multi...Ii duce pe ipj,ii tine 8-10 luni,si le da drumu in lipsa de dovezi.Acum mai depinde si de ei,daca se sparg repede,sau cat de prosti sunt...

Au venit cei de la politie la voi la usa,pentru ilegalitati deastea?Mie mi s-a intamplat,acum 4 ani,schimbam IP-urile cum Mac Changer,si au venit cu motivul "un control"...Mortii lor,eram mic,si m-au iertat.Nu platisem netul de 6 luni...)))

Link to comment
Share on other sites

nu inteleg de ce se foloseste termenul de hackeri pentru valceni. sunt niste TEPARI.

nu au nici o legatura cu hackingul. scammers atata tot. nici macar nu puneau anunturile intr-o engleza cat de cat ok.

tin minte acum vreo 3-4 ani un tip din valcea il vrajea pe unu sa ii trimita niste bani garantie. la care americanu intreaba: cum stiu ca nu e teapa? a: i am the waranty.

deci Hackerville -> Satu'de'Tepari

Link to comment
Share on other sites

nu exista hackeri in vl. hacker inseamna cu totul altceva.

in vl esista ripper etc , dar nu hackeri.habar nu au ce inseamna hacker. 99% din el

cred ca tu stii cel mai bine cum sa treaba :))

hxxp://forum.aa419.org/viewtopic.php?t=22496

Link to comment
Share on other sites

gresit statistic aratat ca mai multi romani se ocupa cu bank skimming aia nu are de aface cu hack sau sint hackerii, cint tu cumperi tot setul de aparate skimming aia inseamna ca nu iesti hacker... un pic are ceva cu hack dar ii un process todeauna la fel (de exemplu clonarea kreditcard) in rest nu are de aface cu hack

am vazut si aiacia in germania reportaj la tv cu Râmnicu Vâlcea

mai nou ce io lovit acuma pe nemtii or spart baietii un magazin mare (baumarkt) acolo in magazin vind astia numa materiall de constructie in general si masinarii

si nemtii ce fac, cumpara din magazin cu cartea de credit ,romani ce or facut or spart noaptea magazinul si or furat niste drujbe stihl si alte prostii

o venit politia si or preluat cazul de furt, dar de fapt romini nu ia interesat drujbele or desfacut aparatele care le au la casa de plata unde platesc nemtii cu cartea de credit or montat un chip cu wireless a inchis aparatul inapoi si au plecat

a doua zi dupa ce sa potolit treba unul a stat in masina cu leptop si a folosit metoda sniffing si a adunat date o gramada cu codul de bankä si nr.secret (password) pe urma o clonat cartile de credit si a scos o gramada de banii cam in jur de 5 milioane de euro

in reportaj a artat ca au avut un complice neamt si pe ala la prins si a povestit totul cum sa intimplat si a filmat si la noi in ro in Râmnicu Vâlcea pe romani nu a prins nici unul

scuze de gramatica

Link to comment
Share on other sites

o venit politia si or preluat cazul de furt, dar de fapt romini nu ia interesat drujbele or desfacut aparatele care le au la casa de plata unde platesc nemtii cu cartea de credit or montat un chip cu wireless a inchis aparatul inapoi si au plecat

a doua zi dupa ce sa potolit treba unul a stat in masina cu leptop si a folosit metoda sniffing si a adunat date o gramada cu codul de bankä si nr.secret (password) pe urma o clonat cartile de credit si a scos o gramada de banii cam in jur de 5 milioane de euro

Super tare ideea , inventivi baietii.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...