Jump to content
Nytro

Revolution OS

Recommended Posts

Revolution OS

Este un documentar despre Linux, despre cum a aparut, despre oamenii din spatele lui si mentalitatea, modul de a gandi adus de Free Software Foundation.

Mie mi-a placut, am aflat multe lucruri interesante. Nu are subtitrare, dar sunt sigur ca va descurcati cu limba engleza.

Chestia ciudata e urmatoarea: filmul are 700 de mega, dar s-a uploadat in cateva secunde. Ma gandeam ca nu merge, dar l-am descarcat si a mers. In plus, am vazut ca se poate vedea si online. Chiar nu inteles cum s-a uploadat in 3-5 secunde, deci e posibil sa nu mearga.

Durata: 01:25:09

Marime: 701.4 MB

Download:

http://www.megaupload.com/?d=KSJ9KJ9F

Online:

http://www.megavideo.com/?d=KSJ9KJ9F

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

begood: Da, la asta m-am gandit si eu, dar CRC sau MD5 sau alt checksum ar trebui sa fie calculat in functie de tot fisierul, nu de 2-3 MB maxim care se puteau uploada. Probabil verifica "inceputul" fisierelor daca acestea sunt foarte mari, oricum a fost ciudat.

Mai aveam un film interesant, sa il caut si il postez, daca nu l-am postat deja cu ceva mai mult timp in urma.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc ca ai postat documentarul acum am o viziune clara asupra istoriei si cum a aparut Linux si nu doar mici fragmente si am aflat multe lucruri interesante cum ca Linux nu are nici o treaba cu UNIX :) .

Linux are treaba cu UNIX. Fiindca Linux este inspirat din UNIX, la fel ca si Windows (se trage din Unix).

Link to comment
Share on other sites

begood: Da, la asta m-am gandit si eu, dar CRC sau MD5 sau alt checksum ar trebui sa fie calculat in functie de tot fisierul, nu de 2-3 MB maxim care se puteau uploada. Probabil verifica "inceputul" fisierelor daca acestea sunt foarte mari, oricum a fost ciudat.

Mai aveam un film interesant, sa il caut si il postez, daca nu l-am postat deja cu ceva mai mult timp in urma.

s-a urcat pe server doar semnatura hash. nu s-au urcat 2-3 mb, verifica cu wireshark.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...