Jump to content
rast

Hai salut si la mai mare!

Recommended Posts

Salutare!

Ma numesc Radu (rast vine de la RAdu ST...), am 40 de ani, am terminat colegiul de informatica in 1997 cu proiect de licenta in Java... era JDK-ul 1, care incapea pe 3 diskete de 1.4 - vremuri de inceput.

Sunt din Iasi si nu am telefon mobil. Probabil voi ramane primul roman fara telefon mobil. Mai sunt concurenti :) ?

Adresa de mail este in profilul meu, iar parola este ********.

Nu prea am habar ce inseamna hacking. Ma incadrez in categoria habar-nam incepator. Dispun de un simt al umorului suficient de dezvoltat. Juma de creier e plin de bancuri, iar cealalta jumate de programare.

Un site mai vechi (2004-2005) de-al meu... de prezentare este la: Programare web, JavaScript PHP CSS

site pe care va rog sa-l spargeti... i-am uitat parola :)):))

Lucrez in PHP, JavaScript, Java.

Mai stiu si alte limbaje :) dar nu de programare. Mai vorbesc in HTML, CSS, sunt afon in design, am un simt artistic "la pamant". Barza m-a adus fara echilibru: fara simt artistic, dar cu simt al umorului, peste normal.

Am avut mai multe hobby: citit, calatorii, discoteci... le-am pierdut pe drumul vietii. La 40 ani am mai ramas cu ceva bancuri.

De vreo 4-5 saptamani nu mai am job. Firma la care lucram - programator Java - nu a reusit sa mai faca rost de contracte... a trimis programatorii Java in contract de munca part-time cu 0 ore lucrate pe zi. Salar cangi.

Caut de munca/programare, realizare/modificare site-uri web.

Folosesc Windows-ul! Este la moda. Am lucrat acum 10 ani in RedHat, la un job... tinerete, tinerete.

Tool-uri: WordPress si Notepad. Nu-mi plac CakePHP, Spring sau Hibernate.

Folosesc browser-ul asta cu vulpea.

Pe web ma gasiti si la:

Vocea interioara, un alt mod de a trai

Imi vin idei de fel de fel de site-uri web. Caut sponsori.

Link to comment
Share on other sites

Salutare!Este binevenita o descriere cat de cat elaborata avand in vedere ca majoritatea userilor ce se inregistreaza vin cu ceva gen (sall all,jtiu sa ma jok metin si vrau sa sparg parola).Sa citesti regulile inainte (asta daca n-ai facut-o) si dupa o sa incepi sa te acomodezi incetul cu incetul.Din discutiile de pe aici si din ce se mai posteaza o sa iti deschizi orizonturi noi cat ai zice "peste" daca esti un om capabil(lucru de care nu ma indoiesc).

Link to comment
Share on other sites

Bine ai venit, mi-a facut placere sa iti citesc descrierea... pe aici vad destul de des cereri copilaresti decat lucruri cat de cat serioase.

Oricum, bafta la gasit serviciu si hai... un telefon nu strica!

Chestia cu telefonul este reala. Am scris-o doar pe un ton glumet.

Nu am mobil!

Link to comment
Share on other sites

Bine ai venit Radu!

Mi-a placut introul tau :))

Iti fac cinste cu un telefon, ce zici? Sau nu doresti sa fi deranjat GSM`este? :)

Sa fiu sincer!

A vrut sa-mi mai dea cineva un mobil... gratis... cadou! Am refuzat. De ce?

Sunt unul dintre cei care cred ca telefonul este "nociv".

Mi-am pus problema sa imi i-au telefon, m-am documentat si am vazut/citit fel de fel de pareri.

Am cunoscut pe cineva (prin 2004) cu sensibilitate mai mare. Daca tinea telefonul pe crp, o durea acea parte. Dupa fel de fel de teste, il tinea intr-un buzunar, la genunchi, al pantalonilor. Si-a luat pantaloni speciali pentru telefon.

Dar daca ai un telefon, si nu ai ce face cu el, s-ar putea sa fiu interesat. Vezi replay-ul de mai jos, despre programarea Java in telefoanele mobile.

Link to comment
Share on other sites

Stii sa dezvolti apps in Java pt. mobile? Daca da, tu o faci, eu o vand. 60-40 pentru tine. PM me.

Stiu sa dezvolt aplicatii Java pentru mobile. Incepusem vreo 2-3 jocuri.

Nu am mobil:), le-am testat pe un simulator. Lucrez cu NetBeans.

Problema este alta: ce aplicatii? Ce aplicatie sa fac pentru a fi vandabila?

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei bani invata Qt si vinde aplicatiile pe ovi de la nokia. :) cauta cea mai vanduta aplicatie si fa una mai buna. daca nu ai firma incearca pe pfa. Daca ai nevoie de hosting pentru site da PM. pe viitor o sa am nevoie de ceva programatori deci te-am trecut pe lista :)

Bine ai venit.

Link to comment
Share on other sites

Bun venit.

Nu am vazut alti programatori in Java pe aici. Eu iti recomand sa continui sa lucrezi ca freelancer, din repliurile de mai sus asta, am dedus. E mult mai ok sa lucrezi acasa, cand vrei tu, decat sub presiunile unui patron ciufut. Depinde si de 'clientii' online, dar ii strangi tu. :))

Exact asta trebuie sa fac de acum incolo. Sa stang clienti. Mai greu pe Java. Multa lume vrea site-uri pe web, in Java sunt putine firme ce ofera hosting.

Dar e bun si PHP-ul la ceva :))!

Link to comment
Share on other sites

am si eu o curiozitate: poti face o app care sa extraga mac-ul de pe un pc?

gen userul viziteaza pagina, ruleaza app eu primesc mac-ul, ip-ul etc

NU mac-ul routerului. mac-ul utilizatorului

Salut!

Nu pot face o astfel de aplicatie!

Din cate stiu, nu se poate face asa ceva. Limbajele de programare web, nu permit accesul unor resurse ale PC-ul client.

MAC-ul se poate afla cu limbaje "joase": C, Pascal... care nu pot rula in browser.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...