Jump to content
Brabus

1500 € in ce sa investesc?

Recommended Posts

Efectivul fermei zootehnice fiind 1 vaca mica ? Una mare de rasa sare de 6000 ron .

O mulgi zilnic si scoti 0,80 bani / litru lapte , x35 litrii = 28 lei . Buna afacere .

Doua vitele mici, nu rasa pura. cei de rasa pura sunt foarte scumpi si nu-mi permit, asa ca voi proceda la insamantarea artificiala cu sperma de taur pur, eu vreau pentru carne nu pentru lactate.

coop

Home design si zootehnie si pc nou? Sigur nu ai uitat sa mai pui un 0 in titlu?

+ crezi ca te apuci de design asa.. pac pac?

+ zootehnie? ai habar macar cate taxe nesimtite ai de platit pe-acilisa in Romania?

+ un pc nou bunicel (un core 2 duo si 2 gb ram c-o placa video avantajoasa) e cam 400 de euro.

Eu nu am bani sa-mi fac ferma, si taxe nu vor fi prea mari. Daca nu ma insel este 50 de roni pe an.

Home desing, nu este foarte usor, dar nu imposibil cu putin cap te descurci.

Edited by Brabus
Link to comment
Share on other sites

Guest User Name

incearca sa-ti cumperi niste camere si apuca-te de videochat.femei gasesti pe insex.ro ,sau site-uri de genu'.Numai sa ai un apartament liber.buna si alegerea ta...nu cred ca iti vei scoate banii chiar asa de repede si sigur!

Link to comment
Share on other sites

Guest User Name

prima luna iesi in pierdere ,dar pe parcurs iti vei repacata banii ,si o sa iesi foarte bine...mai greu cu firma,ca te roade statul.te rog sa ne spui si noua de ce te-ai apucat.

Link to comment
Share on other sites

prima luna iesi in pierdere ,dar pe parcurs iti vei repacata banii ,si o sa iesi foarte bine...mai greu cu firma,ca te roade statul.te rog sa ne spui si noua de ce te-ai apucat.

Un 300 € ii voi folosi pentru a scoate permisul auto, restul banilor inca sunt idecis , vroiam in zootehnie dar nu cred ca voi baga, profit iese dar bani ii scot foarte tarziu. Varianta cu videochatul este o.k...

Link to comment
Share on other sites

Ideea lu firewind e buna desi majoritatea veti considera ca e o tampenie.

1500 nu sunt bani multi. Dar sunt cat sa incepi ceva mic de tot si sa faci profit usor usor ca sa te indrepti spre ceva mai mare.

Daca stau bine sa ma gandesc... 2500 de euro am adunat lejer intr-o zi cu niste colegi pentru un prieten bolnav. Ca sa ai o idee de suma de care u dispui.

Nu trebuie sa te gandesti doar cheltuielile de investitie in sine. Ci si la cheltuieli de rulaj. Banii pe care ii ai tu nu acopera necesarul unui videochat sau ai unei hamburgerii.

E bine de asemenea sa te gandesti sa faci achizitii pe care le poti lichida in cazul in care lucrurile nu merg bine. Ca sa iesi cu pierderi minime.

Gandeste-te. Ceva gen un automat nu cere salariu, costa putin, si poate fi lichidat usor.

Link to comment
Share on other sites

sincer in automatul de cafea nu as investi, 3 lei cat este o cafea nu fac nici-o afacere, pentru videochat este o suma mica, dar nu este exclus cand voi face rost de mai mult sa incep, din cate am citit este o afacere riscanta, zdrente sunt pe tot drumul, dar mai trebui sa o duca si capul.

@Loki, am o casa in constructie daca stiam nu ma apucam de ea, am mai avut bani dar mi-au scapat printre degete.

O suma de 300-400 de euro este pentru permisul auto, este foarte greu sa ma apuc de ceva anume in romania, dat find faptul ca eu sunt afara, acesta este motivul petru care am apelat la sfatul vostru, nu stiu cum merg treburile in romania si de ce anume sa ma apuc, rechini abia asteapta sa muste din tine.

Link to comment
Share on other sites

am o cunostinta care are automate de cafea. nu cred ca se plange cat timp isi extinde afacerea desi cheltuie destul de mult pe abtibilduri obligatorii (gen protectia consumatorului, retetar, preturi etc).

Daca esti afara mda, nu imi vine in cap nimic ce poti face aici si sa controlezi de acolo. Un prieten pana isi termina casa (l-a ars Boc si e rupt de rate) a trecut pe livada. Si-a luat pomi, cred ca de mai putini bani si o sa vada cum ii merge vanzarea.

O stire faina era ca romanii sunt printre principalii exportatori in UE de fructe exotice. Ei de fapt cumpara bananele si le vand in UE.

Link to comment
Share on other sites

N-are cine sa le futa .Ce le zici : " fetele , avem buget 1500 , lingeti-va intre voi ca nu ne ajunge sa angajam si baieti . GO GO GO !! " :))

Le filmezi cu telefonu' .

angajeaza fetele. Baietii vin moca :) sau pe bere, is mai ieftini :) :)

alea mai dezinhibate is si mai ieftine - te poti scoate cu 100 eur/buc :) :) restul baga in studio si scenarist :).

Link to comment
Share on other sites

Daca esti afara mda, nu imi vine in cap nimic ce poti face aici si sa controlezi de acolo. Un prieten pana isi termina casa (l-a ars Boc si e rupt de rate) a trecut pe livada. Si-a luat pomi, cred ca de mai putini bani si o sa vada cum ii merge vanzarea..

Nu stiu.. sunt destul de sceptic la treaba cu livada. Ce fel de fructe?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...