Jump to content
Guest Nemessis

[RAID] Cea mai mare farsa romaneasca

Recommended Posts

Guest Nemessis

Pentru ca oile nu merita decat bataie de joc, m-am gandit sa organizam un raid putin mai dificil perfect sincronizat pentru a acoperi in acelasi timp cateva zone din Romania.

IDEEA

Se promoveaza reduceri uriase (fictive desigur), in unele supermarketuri din Romania. Oile vor asalta magazinele si vor creea un haos de nedescris din doua motive:

1. Vor sa prinda un loc in fata pentru a cumpara chestiile cele mai inutile la un pret derizoriu.

2. Vor face scandal cand vor afla ca s-au batut intre ei ca prostii pentru nimic din moment ce reducerile anuntate nu exista.

REZULTAT

Exemplu: Românii vor scaune! » zoso.ro blog

Ne vom caca pe noi de ras cand vom vedea cum se calca bosorogii in picioare ca sa isi cumpere cu doar 10 lei chestii inutile pentru ei cum ar fi drujbe, bormasini etc. si plasme, sisteme audio etc cu doar 100 lei. Desigur ca si presa va avea despre ce sa scrie iar asta face totul si mai epic.

PROBLEME LEGALE

Cine este prins ca a fost implicat in aceasta farsa va plati o gramada de despagubiri deci trebuie sa aveti mare grija.

PROBLEME MORALE

Cersetorii si oile sunt niste jeguri indiferent de varsta. Cine considera ca e imoral sa iti bati joc niste oameni care ar ucide pentru un scaun sau un kg de zahar nici macar sa nu indrazneasca sa comenteze la acest topic.

METODA DE PROMOVARE

Pliante alb negru scoase la imprimanta, spam pe net, spam prin sms etc. Chiar e nevoie sa veniti cu totii cu idei cat mai simple, sigure pentru participantii la raid si usor de aplicat. La fel avem nevoie si de tool-uri/servicii cu care se poate spama prin sms-uri sau cu care se pot suna oamenii chiar si acasa.

Pentru inceput veniti cu ideile voastre de promovare, dupa care va trebui sa alegem magazinele tinta in functie de numarul de membri RST participanti la raidurile din respectivele orase. E un raid cu pregatire pe termen lung asa ca nu lasati topicul sa moara.

Link to comment
Share on other sites

ma bag la asta ca o sa fie bascalie..

am putea face un deface pe site`ul lor si sa punem reducerile noastre ca prima pagina ?

de exemplu cand intri pe real-hypermarket sa iti apara reducerea noastra :D

Uite chiar in momentu asta da la realitatea ce batalie e intr`un supermarket pe reduceri :))

Link to comment
Share on other sites

Ne putem folosi de facebook si twitter.

Ne putem folosi de email spoof :D

Trimitem mesaje presei online de pe email-urile unor firme cu o poveste interesanta gen:

In perioada 30 martie - 5 aprilie, cu ocazia iesirii din criza facem reduceri de x procente, daca ati dori sa ne sustineti.. etc :))

Link to comment
Share on other sites

spam cu oferte de la real,carnfur metro - trebuie sa fie produse care le folosim zilnic gen detergent .mancare etc

Cu toate ca magazinele respective vor fi puse intr-o situatie jenanta eu cred ca intr-un final tot ele vor castiga din asta ca omu` daca tot a ajuns acolo oricum cumpara cate ceva chiar daca nu gaseste ce a vazut in oferta...ca asa e romanu :))

Edited by ripoff
Link to comment
Share on other sites

:)) ce tare e ideea. Chiar azi am vazut la televizor cum se imbulzeau oamenii sa cumpere ulei sau nush ce liqor :)). Spam pe toate listele de mess. Le zicem ca dau haine sau ceva componente pentru calculatoare la super preturi, si sa vezi cum isi tarasc copii parinti la supermarketuri :)). Daca este careva sucevean pe aici. ;) . Edited by Sweby
Link to comment
Share on other sites

De asta ziceam si eo bubu :)). Daca pentru niste ulei care e pana in 8 lei (sau pnm cat e) au facut mortal combat :)) pai daca le zicem ofertele noastre bengoase:)). Gen: "Cumperi un papuc adidas si pe celalalt il primesti gratis" :)) sau "La 12 ani de la infiintarea Bila, va facem super oferte: reducere 30% (+ -) la toate electronice sau la boxeri marca Catalin botezatu' " :)) There's gonna be a pawnage. :))

Edited by Sweby
HauBau
Link to comment
Share on other sites

bine toate ca toate , dar nu incepeti din data de 1 aprilie ca stiti ca se aproprie si o sa fie mai mult ca sigur ca e un fake. Bagati dupa. Af fi prea penal sa faceti reducere si la vibratoare sa le vedem cum se calca in picioare. Sau reducere la toate produsele din magazinul respectiv. Si punetil la privat ca poate o sa vada careva manevra voastra. Si adio popcorn si lacrimi de ras la tv.

Link to comment
Share on other sites

a aparut kaufland la vaslui.

imi place ideea cu pliantele: s-au batut si pe aici pe promotii. Problema e ca desi am acces sa printez vreo suta - doua sute - o mie de pliante si as plati un tiganas sa le imparta (si sa il conving sa nu le azvarle la gunoi ci sa le imparta), nu am timp sa fiu pe faza sa aflu rezultatul, sa fiu prin preajma sa observ. M-as baza pe stiri dar trebuie construit cat sa fiu sigur ca apare la stiri ca sa aflu rezultatul.

online: nu afla babele care se inghesuie - ca aia care a venit de la ambulanta sa prinda coada la ulei.

Apropo fapt divers:

Politica promotiilor se face in felul urmator: se studiaza bonurile de casa. Daca in general omu pe langa un produs (o paine) isi mai cumpara un alt produs (un salam) atunci se face promotie la paine si se scumpeste acel salam. Exista persoane care se ocupa cu acest studiu.

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

Nu ma bag ca nustiu sa fac nimica :) Da am o idee.

Faci un fel de cacat de-ala piramidal.Suni omu si ii zici ca daca vine cu inca 3 prieteni la magazin, toti 4 au 80% reducere la orice produse in valoare de 1000 de lei. Suni la 100 de numere si dupa aia prostii fac reclama pentru tine.

Edit : Ce cacat aveti toti cu moldovenii? S-a auzit prin tara ca avem pula mare si gata, acuma ca sa va razbunati, peste tot spuneti ca moldovenii is prosti :)) Invidiosilor :))

Alta idee:

Iei un top de hartie, si faci pliante (2 pliante pe foaie, ceva la modu asta) si pui topu (umpic imprastiat) in fata la Metro, de exemplu.Si pe top sa scrie ca e reducere in Metro.Daca pe careva il tine pula poate sa se duca sa bage foitele in carucioarele alea de cacat, da banuiesc ca au camere pe-acolo.Asa foile is imprastiate, minim 75% ajung sa fie observate (restu ajung la dracu prin balarii), si pun pariu ca daca scrii Metro destul de mare si daca pliantu e destul de atractiv, 50% vor fi citite.

Edited by Patrunjel
Link to comment
Share on other sites

Faci un fel de cacat de-ala piramidal.Suni omu si ii zici ca daca vine cu inca 3 prieteni la magazin, toti 4 au 80% reducere la orice produse in valoare de 1000 de lei. Suni la 100 de numere si dupa aia prostii fac reclama pentru tine.

dupa aia il iau aia la bataie ca i-a adus de pomana :))=))

Link to comment
Share on other sites

Foarte buna ideea ar merita o lectie....parca aud vorbele lor:)) Ma bag. Oricum chestii de genu asta ma duce iar si iar la

Trist dar asa e. S-o Facem Lata. O idee cu pliantele ar fi sa pui un boschetar sa lipeasca vreo duzina pe usile scarilor...cu banii la finalizare bineinteles:)) Ar mai fi o idee sa punem o mica pagina pe Site-urile supermarketurilor astea mai importante pentru promovare web ca nu e mare inginerie ce naiba daca e in toata tara Asa sa fie, Munca de echipa, echipa RST !!

Ba nu fiti prosti sa bagati vindem Bunkare Anti Atomice sau garsoniere pe 100 lei tot ceva asa minuscul dar util ca am patit cv de genu in oras la mine acum vreo 3 luni. Se dadeau pliante in orice bloc de la o firma noua care promova medicamente pentru bosorogi, si se facea o extragere care se dadeau 9 plasme la sfarsit de prezentare...miam luat teapa ca pe pliant scria varsta minima 18 iar cand am fost acolo nea zis ca e 35, se mai dadeau moca fara extragere la participantii prezentarii set surubelnite pentru barbati, set farfurii pentru femei si nustiu ce pula mea pentru cupluri...ia tinut pe saracii aia de la 9 dimineata pana la 3 jumate faza ca sau adunat vreo 12 persoane iar pliantele erau de vreo saptamana impartite in tot orasul la orice cutie postala din bloc. Ce vreau sa zic?? ca nu prea pune lumea botu pentru chestii din astea mai degraba alimente si lucruri marunte dar utile.

Edited by me.mello
Link to comment
Share on other sites

ajut si eu cum pot...ideea lu' patrunjel cu piramida e geniala...dar cred k ar fi mers ceva de genul...la 2 prieteni adusi primesti 2 kg de ulei/zahar/faina sau ce dreaq vreti voi moca...asta merge ca unsa sunt sigur :))

apropo sunt din galati...daca e plasez blat prin liceu hartii (daca o sa fie promotie la lucruri de adolescenti gen prezervative :)) )...si bag si in cancelarie...k profesoarele alea sigur is rupte in gura de foame...(daca o sa fie faza cu zaharul/faina si deastea )

Link to comment
Share on other sites

Daca o sa facem propaganda web trebuie sa ne sincrionizam pentru fiecare oras in parte sa nu ne trezim ca facem reduceri la toate ca ne trezim cu 10-20 de oameni la usa fiecaruia dintre ele:))asta daca nu or sa se prinda. fiecare reducere trebuie sa fie simultan/asemanatoare pentru fiecare magazin/oras. Cateva shelluri nu ar strica ce dreq am vazut shells aici la site-uri mai mari decat un pennymarket:)) trebuie sincronizat sa nu bata la ochi, cateva pliante...nustiu acuma cum va merge sistemu piramidal dar e bine sa il incercam si pe asta cu un sms bomber...web sms ar fi si asta o idee. deja am dat tweet "Tricouri Zara 75% reducere" ma rog o parte din mesaj... am mai dat pe facebook si cv de la Prada;) ma ocup in continuare si de magazine...dar sa dam start in toata tara odata. Un mare plan pentru magazinele tinta si metoda ar fi genial sa ne facem grupe.

Edited by me.mello
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...