Jump to content
Guest TheSun

Ce OS sa folosesc?

Recommended Posts

Guest TheSun

Se da o rasnita de Compaq P1-P2 ..ce sistem de operare sa instalez pe el?

Are Windows 98, dar nu imi recunoaste mouse-ul si ma dispera.

As vrea sa bag linux, dar nu stiu ce distro...(are vreo 64 mb ram daca nu ma insel..)

Link to comment
Share on other sites

Guest TheSun

sa ascult muzica si sa stau pe net. that's all :)

am gasit un OS...KolibriOS, dar nu vrea sa imi mearga mouse-ul nici asa... si nu e problema de la mufa ca stiu sigur ca merge.

Eu am mouse pe USB si i-am pus un adaptor...si tot nu vrea sa mearga.

Edited by TheSun
Link to comment
Share on other sites

De ce pula mea ai facut double post? Doar ca sa-i dai un bump?

Prima optiune ar fi sa strangi dracului banii de mancare pe doua zile si sa-ti iei 100 de mega de ram.

A doua ar fi sa instalezi Tinycore, vezi cum merge. Daca ar fi vorba doar de specificatii ar fi mai simplu...da tu ai si problema cu mausu...Deci ar trebui sa incerci mai multe distributii (ti le pui pe un stick)

Nu garantez, da am un filing ca pe ubuntu o sa-ti mearga mausu (e mai popular, pula mea). De asemenea, ti-ai pus problema placii de baza? Daca placa de baza e buboasa si cancerigena si nu-ti vede mausu?

Da ubuntu nustiu daca ar merge pe 64mega... Oricum, cred ca cu 20ron iti gasesti 128ram, sa ai si tu un sistem decent.

Pentru muzica si stat pe net poti sa te folosesti si de TTY exclusiv, da e mai mult de citit, ii mai cacanie treaba.

Link to comment
Share on other sites

si ce browser vei folosi care sa-ti ia mai putin de 64 ram ?

mie un computer de 256 ram mi se pare inaccesibil daramite 64 ram.

Cineva zicea sa instalezi vreun linux de pe stick, eu ma mir cum de are port usb acest computer daramite sa mai booteze de pe stick, pc-ul meu cu 1 GB ram nu booteaza de pe stick, dar al tau....

Ideea cu chromium e interesanta(pentru cine nu stie, Chromium OS iti ofera la dispozitie doar browserul Google Chrome). dar nu am gasit pe net system requirements, incearca intr-un vmware, baga-i ram 64 sa vezi cum se comporta

EDIT: mi-a venit o idee, la configuratia ta cred ca e mai bine sa folosesti deja un liveCD.

Baga un liveCD pe un stick sau pe un cd/dvd deoarece tin sa cred ca viteza dvd-writer-ului sau a stick-ului e mai mare ca a pc-ului tau

Edited by GarryOne
Link to comment
Share on other sites

Exact ce a scris @Fitty vroiam sa sugerez si eu, DSL Linux, o alta faza mai ii ca poti sa il faci router si sa pui IPCop sao Coyote Linux.

Merge si Windows 95 daca mai poti face rost de el, primul meu pc era ceva asemantor cu cei ai tu, asta era prin anu 2000, sa sti ca pe asa un comp ma jucam Heroes 3, Red Alert 1 si Starcraft.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...