Jump to content
Brabus

Tinkode in libertatea

Recommended Posts

Reprezentan?ii Agen?iei Spa?iale Europene (ESA) au recunoscut, abia ieri, c? site-ul lor a fost spart, s?pt?mâna trecut?, de hackerul român TinKode. În acest timp, autorul se bucur? de laude, prime?te oferte de munc? de la cei pe care i-a atacat ?i... are grij? s? nu devin? dependent de calculator.

10-hacker_c295250846.jpg

Porecla TinKode a devenit cunoscut? printre hackeri, dar ?i printre companiile mari din toat? lumea, în decembrie 2009. Atunci, românul de 20 ?i-un pic de ani a reu?it s? sparg? site-uri ale gigan?ilor NASA ?i Kaspersky. Acesta a reprezentat îns? doar începutul, iar urm?toarele victime au fost companii de renume, c?rora TinKode le-a umilit sistemele de securitate. Rând pe rând, au fost sparte site-urile Marinei Regale Britanice, MySQL, YouTube, Yahoo, iar cea mai recent? victim? a fost Agen?ia Spa?ial? European?.

“Am înv??at singur tot ce ?tiu, mai ales c? informa?iile cele mai multe sunt publice, trebuie doar s? ?tii ce s? cau?i. Printre primele «victime» mai serioase a fost NASA, dar, dac? stau s? caut 15 minute în serverele lor, ?i acum o s? g?sesc vulnerabilit??i importante”, ne-a povestit în exclusivitate hackerul, care sus?ine c? ?i-a descoperit acest hobby acum aproape cinci ani.

Românul prefer? s? nu se ?tie prea multe detalii despre el. Pe de o parte, îi place misterul care îi intrig? pe to?i ceilal?i, pe de alt? parte, ?tie c? tot ceea ce face nu este tocmai legal ?i astfel se protejeaz?. Singurul lucru care i-a împiedicat pe reprezentan?ii companiilor s? depun? plângere împotriva lui e c? atacurile lui TinKode îi ajut? s? î?i îmbun?t??easc? sistemele de siguran??.

«Victimele» vor s?-l angajeze

“Eu nu provoc pagube... poate doar de imagine. Fiecare firm? care se respect? are un departament care se ocup? de securitatea serverelor. Sunt pl?ti?i foarte bine pentru asta ?i atunci este responsabilitatea lor s? repare ce nu au fost în stare s? fac? bine de prima dat?. Dup? ce am spart site- ul celor de la Agen?ia Spa?ial? European?, m-a contactat un reprezentant al lor ?i mi-a propus o colaborare pentru ca eu s? îi ajut s? scape de probleme”, spune tân?rul, care adaug? c? înc? nu a primit ?i o ofert? de salariu.

Contrar credin?ei c? hackerii sparg conturi ?i fur? sume importante, TinKode sus?ine c? nu îl intereseaz? banii ilegali pe care i-ar putea face, în câteva secunde, de pe urma cuno?tin?elor sale. “Nu vreau s? fur de la al?i oameni, ?tiu ce înseamn? s? munce?ti pentru ni?te bani în România. Pentru mine e doar un hobby”, declar? b?iatul, care precizeaz?, uimitor, c? nu petrece mai mult de trei-patru ore zilnic în fa?a calculatorului: “În unele zile nu apuc nici s? îl deschid, prefer s? ies cu prietenii, s? joc baschet. Nu vreau s? m? gândesc c? a? putea deveni dependent de calculator”.

Pu?ini prieteni ?tiu ce face

Dintre apropia?ii lui TinKode, sunt pu?ini cei care au habar cu ce se ocup? tân?rul când st? în fa?a monitorului. “Pu?ini prieteni ?tiu, pentru c? nu discut prea mult despre ceea ce fac eu pe net. Unii, care nu au cuno?tin?e în domeniu, m? consider? un Einstein, dar altora nu li se pare nimic ie?it din comun”, m?rturise?te românul care, deocamdat?, tot ce î?i dore?te este o vacan?? în America.

http://www.libertatea.ro/detalii/articol/exclusiv-libertatea-intrviu-hacker-roman-332379.html

Link to comment
Share on other sites

Da bineinteles ca-i el, ce, crezi ca aia de la Libertatea au pus poza cu altul doar ca sa-i protejeze lui identitatea, sau crezi ca el nu le-a dat poze sa le puna prin reviste?

Hai, gandeste umpic...

Hai sa fim seriosi .. te asigur ca nu e el in poza aia.

Apropo in articol spun ca in decembrie 2009, pe cand avea 20 de ani si ceva a facut nu stiu ce .. daca in 2009 avea 20 acum are 19

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca niciun proxy nu e perfect, eu ma mir cum de nu au ajuns pana la el pana acum dupa atatea servere sparte. Probabil nefiind plangeri nu s-a inceput nici ancheta.

A zis cineva ceva de proxy?EU MA MIR cum de mai discutati de ele..sunt de domeniul trecutului ..exista metode mult mai complexe de a te ascunde..Te asigur ca daca tinkode lucreaza pe cont prorpiu , fara 1-2 oameni de ajutor , nu or sa il gaseasca in vecii..principala problema cand faci ceva de genu si lucrezi cu mai multi oameni , e cazul ca uni nu isi pot tine gura..doar asa sunt prinsi in final..

Link to comment
Share on other sites

A zis cineva ceva de proxy?EU MA MIR cum de mai discutati de ele..sunt de domeniul trecutului ..exista metode mult mai complexe de a te ascunde..Te asigur ca daca tinkode lucreaza pe cont prorpiu , fara 1-2 oameni de ajutor , nu or sa il gaseasca in vecii..principala problema cand faci ceva de genu si lucrezi cu mai multi oameni , e cazul ca uni nu isi pot tine gura..doar asa sunt prinsi in final..

Aici iti dau dreptate:)unii chiar se sparg oricat de mult ai incerca sa ascunzi.Niciodata sa nu ai incredere in altcineva decat in tine si nici in tine cum era vorba aia:DN-am incredere nici in mine,am vrut sa ma bas si mam kkt pe mine.

Link to comment
Share on other sites

Youtube, nu a fost spart de catre tinkode, ci el a gasit o vulnerabilitate, care ii permitea sa execute cod java in sectiunea de comentarii, prin codul respectiv puteai sa faci redirect catre alte pagini, sa furi cookie-uri si multe altele. Despre restul nu stiu sa ma pronunt, nu i-am urmarit toate ispravile, dar te asigur ca daca ii cauti blogul poti sa vezi ce a mai facut.

Link to comment
Share on other sites

@romanu cauta despre "the homeless hacker", tipul respectiv face cam ceea ce face si tinkode, si tot ce face este numai cu un browser, nu foloseste altceva. Hacker are multe definitii, un white hat hacker cauta vulnerabilitati in diferite aplicatii/site-uri dupa care informeaza administratorul/dezvoltatorul site-ului/aplicatiei despre ce a descoperit pentru a repara vulnerabilitatea. Oare pare cunoscut ? Sau tu ai o alta definitie pentru hacker ?

Link to comment
Share on other sites

Da bineinteles ca-i el, ce, crezi ca aia de la Libertatea au pus poza cu altul doar ca sa-i protejeze lui identitatea, sau crezi ca el nu le-a dat poze sa le puna prin reviste?

Hai, gandeste umpic...

Patrunjel.. iti spun sa te gandesti tu mai bine inainte sa scrii ceva

cum dracu sa dai tu poze cu tine celor de la presa sa puna in revista=))

Link to comment
Share on other sites

A zis cineva ceva de proxy?EU MA MIR cum de mai discutati de ele..sunt de domeniul trecutului ..exista metode mult mai complexe de a te ascunde..Te asigur ca daca tinkode lucreaza pe cont prorpiu , fara 1-2 oameni de ajutor , nu or sa il gaseasca in vecii..principala problema cand faci ceva de genu si lucrezi cu mai multi oameni , e cazul ca uni nu isi pot tine gura..doar asa sunt prinsi in final..

:)))))))))))))))))))))). Iti ia jumatate de ora maxim sa il halesti pe tincode cu fulgi cu tot.Nu isi bate nimeni capul cu el ca nu au ce face cu xss isti .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...