Jump to content
crs12decoder

Discutie PHP java c++

Recommended Posts

Am vrut sa creez topicul la offtopic dar avand in vedere ca e despre programare am decis sa-l deschid aici.

Am vorbit cu cineva care este student in anul 2 (trece in anul 3 acum) la politehnica - automatica la Bucuresti.

Avand in vedere ca singurul limbaj de programare pe care il stiu este PHP am directionat subiectul de discutie spre acesta. La care el foarte cinic spune urmatoarele: "PHP-ul e un limbaj de programare aiurea. E programare dinaia de cacat de poate un copil care imediat ce a invatat sa deschida calculatorul sa programeze in PHP."

Nu stiu cum sta treaba cu celelalte limbaje de programare.. gen C++ sau java . Asa ca intreb aici.

Este adevarat? PHP-ul poate fi considerat un limbaj de programare simplu si nesemnificativ?

Link to comment
Share on other sites

Nesemnificativ? In nici un caz. Simplu? Cel mult ceva mai simplu fata de c++, dar probabil nu cu foarte mult. C++ ca si php pot fi folosite si pentru programare orientata pe obiect, in timp ce java este creat special pentru asta. C++ insa poate fi folosit si pentru alte tipuri de programare(procedurala imi vine acum in minte dar mai sunt). Nu stiu exact cat de bine poate lucra php pe domeniul asta. El probabil s-a referit si la faptul ca sintaxa e ceva mai comoda decat in c++ si ceva mai clara. Aici fiind mai apropiata de python decat fata de c++.(Parerea mea, daca ma insel astept sa fiu corectat de catre cei cu experienta mai mare)

Link to comment
Share on other sites

Am vrut sa creez topicul la offtopic dar avand in vedere ca e despre programare am decis sa-l deschid aici.

Am vorbit cu cineva care este student in anul 2 (trece in anul 3 acum) la politehnica - automatica la Bucuresti.

Avand in vedere ca singurul limbaj de programare pe care il stiu este PHP am directionat subiectul de discutie spre acesta. La care el foarte cinic spune urmatoarele: "PHP-ul e un limbaj de programare aiurea. E programare dinaia de cacat de poate un copil care imediat ce a invatat sa deschida calculatorul sa programeze in PHP."

Nu stiu cum sta treaba cu celelalte limbaje de programare.. gen C++ sau java . Asa ca intreb aici.

Este adevarat? PHP-ul poate fi considerat un limbaj de programare simplu si nesemnificativ?

E ca si cum ai zice ca furculita nu e buna de nimic si toporul e cel mai bun(scuze dar alt exemplu nu am in minte). Nu poti manca cu toporul. Php e un limbaj bun mai ales pt pagini web dar depinde in ce il folosesti.

Edited by l3asketballplayer
Link to comment
Share on other sites

Daca a terminat doar anul 2 nici el nu stie inca foarte multe despre limbajele de programare.

1. Php e un limbaj folosit pentru a face aplicatii web. Nu, nu e un limbaj de programare de cacat asa cum zice el. E simplu si e destul de usor de invatat si de folosit. Daca vrei sa faci o pagina web simpla, in care securitatea si persistenta datelor nu e foarte importanta alegi php si il combini cu mysql, in schimb daca vrei sa faci o aplicatie serioasa (cu tranzactii bancare si etc vei alege tehnologii mai avansate bazate Java EE si un server de baze de date ceva mai serios Oracle sau MSSQL)

2. Nu poti compara PHP cu C/C++/Java Standard asa cum nu poti compara "furculita cu toporul"... php-ul e pentru web, celelalte au fost proiectate pentru aplicatii desktop.

Link to comment
Share on other sites

php este un limbaj foarte bun .

(nu numai pentru web... nu neaparat ca este mai simplu decat c++ )

P.S.:

1. c++ a fost creat sa fie varianta oop a limbajului c (deci pentru asta a fost facut...)

2. php.... daca nu faci oop atunci cel mai probabil faci site-uri mici (prezentare, etc), programe cli simple - merge si fara oop sa faci site-uri mari , dar pe masura ce se aduna mai mult cod este mult mai usor de mentinut codul oop

3. cat despre java... din punctul meu de vedere este cam la acelasi nivel cu php-ul ... singura diferenta este ca o mare parte din core--ul java este implementata numai oo iar la php procedural

@cristi_89: java poate fi si web... si php cli ... deci 2 nu prea e adevarat :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@xander: Nu am zis ca nu poti folosi php cli... dar php nu prin asta a ajuns unde a ajuns.

Php a ajuns mare pentru facilitatile oferite pe parte de web, pentru ca putea fi inserat usor intre tag-urile html, cod php.

Pe de alta parte am amintit si eu ca java poate fi si web (servlet, JSP --> Java EE) dar Java Standard despre care vorbeam acolo este folosit mai mult pt aplicatii desktop

In plus si C/C++ poate fi folosit ca web --> vezi cgi-urile --> de la ele a venit ideea de a crea limbajul php si de a separa continutul static de cel dinamic

PS: La punctul 3 mai documenteaza-te: php nu este la acelasi nivel cu Java... si nici nu cred ca va ajunge vreodata

Link to comment
Share on other sites

Fiecare limbaj e cu aplicabilitatea lui. Inveti C bine si ceva algoritmica apoi doar trebuie sa inveti sintaxa limbajului X si ceva date abstracte / oop si esti aproape gata sa programezi in X.

IMO

Php: sintaxa si structurare scarboasa, in schimb util

C: genial, C++ numai bun (amandoua rapide)

Python: fast development, dar incet (briceagul ala elvetian)

Java: pentru programatorii de duzina care nu stiu cu ce se mananca un compilator, dar stai linistit ca la munca tot in el vei coda nu vei sta sa reinventezi roata in C

P.S.: cele mai multe locuri de munca sunt pe Java

Link to comment
Share on other sites

Am vorbit cu cineva care este student in anul 2 (trece in anul 3 acum) la politehnica - automatica la Bucuresti.

Avand in vedere ca singurul limbaj de programare pe care il stiu este PHP am directionat subiectul de discutie spre acesta. La care el foarte cinic spune urmatoarele: "PHP-ul e un limbaj de programare aiurea. E programare dinaia de cacat de poate un copil care imediat ce a invatat sa deschida calculatorul sa programeze in PHP."

Sunt situri majore f?cute în PHP. Un exemplu: Facebook (evident, are chestii foarte interesante în back-end, f?cute în diverse alte limbaje, vede?i Thrift).

Alt exemplu: Yahoo. Apoi: Wikipedia, Digg, Sourceforge, last.fm, Wordpress, Flickr ?i altele.

De acord cu faptul c? sunt o gr?mad? de programatori execrabili în comunitatea PHP. Ideea este simpl?: blame the programmers, not the tool. Iar limbajele de programare asta sunt: ni?te unelte.

?i o leg?tur? a PHP-ului cu C++

HipHop for PHP

P.S.: cele mai multe locuri de munca sunt pe Java

?i .NET ;-)

Edited by wvw
Link to comment
Share on other sites

PHP e simplu deoarece nu iti faci griji pentru tipul datelor, casting, alocare/dealocare memorie.

Dupa parerea mea nu e foarte OOP Friendly (tema: documentare asupra constructorilor).

Java mi se pare mult mai organizat (si ai garbage collector care se ocupa de dealocarea memoriei) iar C/C++ nu e invatat degeaba la nivel de liceu.

Daca ai nevoie de ceva simplu si rapid si nu ai prea multa logica in programare, PHP e raspunsul... de aici si concluzia, citez: "E programare dinaia de cacat de poate un copil care imediat ce a invatat sa deschida calculatorul sa programeze in PHP."

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

In primul rand nu are mare legatura php cu c++ unu e pentru web altu e pentru aplicatii....cat despre c++ stati voi linistiti ca nu ati dat de greu inca..e usor cand introduci o librarie si poc...gata programelu' mai ales pe windows...dar cand vine vorba de algoritmi si matematica in c++ atunci zici ce dreq m-am apucat eu de c++.

Cat despre php nu imi dau cu parerea pentru ca eu nu stiu prea mult, am ales sa invat asp

pentru ce fac eu chiar nu am nevoie de php.

C++ nu e programare web, daca te contraziceai cu omul intre php si java in html hai ca era altceva da intre php si c++ nu poti sa faci o comparatie insa ca limba de programare da cu siguranta c++ e mai complicat, complex, greu.

In cazul asta ar putea avea dreptate, php poate fi nesemnificatif daca ai o anumita "franghie" pe care vrei sa o tii in viata. Nu poti programa telefoane mobile sau robotzei in php:))

Iar locuri de munca ar fi pe orice platforma, nu ca ala de programeaza in java ia mai mult ca ala in .net...e o greseala ai fi surprins cat ia un administrator pe groove(.net) va spun ca de cand ma stiu lucrez pe platforma .net si daca ai bani sa faci un curs in afara sa iei un certificat, nu doar eu o sa-ti spun dar iti vor spune si altii ca te vor astepta afara dupa examen care mai de care cu contracte mai bune.

De cativa ani, s-a creeat o modularitate pe platforma web, faci scripturi ruby, python iti vine mai usor...iar php simplu nu face fata...nu cred ca are un nivel atat de mare fara java.

Cat despre c++...ei bine el nu are nevoie de nimic, daca va aduceti aminte care stiti...limbajul de programare C s-a facut in C, hmm oare cum e posibil??:))

Concluzia: Nu conteaza ca programezi in c++, sau in php daca tie sau oricui programarea in php ii aduce mai mult $$ decat celuilalt care lucreaza de o viata in c++ e chiar neinteresant. Traim intr-o lume care incepe sa faca din ce in ce mai urat din cauza lipsei banilor.

Cat despre ce zice amicul tau, dai peste nas daca habar nu are sa scoata vreun ban din orice limba de programare:)

Link to comment
Share on other sites

@A9N

Daca ai nevoie de ceva simplu si rapid si nu ai prea multa logica in programare, PHP e raspunsul... de aici si concluzia, citez: "E programare dinaia de cacat de poate un copil care imediat ce a invatat sa deschida calculatorul sa programeze in PHP."

Tin sa precizez ca ai citat spusele unui om care are 10 la mate si cel mai bun program pe care a reusit sa-l faca in java e unul care afiseaza "hello world" si are si un buton de exit. Dar caruia i-a fost greu sa faca o functie care primeste un numar n si trebuie sa returneze urmatorul numar mai mare sau egal ca el si divizibil cu 4 (functie matematica) ;).

Nu e suficient sa stii matematica foarte bine ca sa ai logica programarii. Necesar dar nu suficient.

Venind vorba de $$.

Daca este sa considerati incorecta intrebarea "ce limbaj de programare este platit mai bine". Puteti raspunde la intrebarea "La ce limbaj de programare este media salariilor mai mare".

Cele mai multe locuri de munca pana la urma in java se gasesc?

Link to comment
Share on other sites

intreba omul care sunt in medie cele mai bine platite

Programming Languages
Haskell $198,000
Erlang $99,000
Objective-C $82,000
Pascal $81,000
C++ $80,000
SmallTalk $80,000
TCL $80,000
C# $79,000
Java $79,000
Python $78,000
Perl $77,000
Ruby $74,000
COBOL $73,000 (added due to demand)
JavaScript $72,000
ColdFusion $64,000
Delphi $64,000
PHP $64,000
Visual Basic $64,000
C $60,000

ca si exemplu:sortare in c

// To sort array a[] of size n: qsort(a,0,n-1)

void qsort(int a[], int lo, int hi)
{
int h, l, p, t;

if (lo < hi) {
l = lo;
h = hi;
p = a[hi];

do {
while ((l < h) && (a[l] <= p))
l = l+1;
while ((h > l) && (a[h] >= p))
h = h-1;
if (l < h) {
t = a[l];
a[l] = a[h];
a[h] = t;
}
} while (l < h);

a[hi] = a[l];
a[l] = p;

qsort( a, lo, l-1 );
qsort( a, l+1, hi );
}
}

sortare in haskell

quicksort :: Ord a => [a] -> [a]
quicksort [] = []
quicksort (p:xs) = (quicksort lesser) ++ [p] ++ (quicksort greater)
where
lesser = filter (< p) xs
greater = filter (>= p) xs

Mai multe detalii aici http://www.haskell.org/haskellwiki/Ro/Haskell si aici

http://www.haskell.org/haskellwiki/Haskell

Edited by wildchild
Link to comment
Share on other sites

intreba omul care sunt in medie cele mai bine platite

Programming Languages
Haskell $198,000
Erlang $99,000
Objective-C $82,000
Pascal $81,000
C++ $80,000
SmallTalk $80,000
TCL $80,000
C# $79,000
Java $79,000
Python $78,000
Perl $77,000
Ruby $74,000
COBOL $73,000 (added due to demand)
JavaScript $72,000
ColdFusion $64,000
Delphi $64,000
PHP $64,000
Visual Basic $64,000
C $60,000

Vreau s? v?d ?i de unde ai luat statisticile de mai sus.

Dubios... eu urm?resc reddit/haskell ?i nu ?tiam de asta.

În fine. Câteva cifre pute?i g?si aici:

http://stackoverflow.com/questions/778676/what-programming-language-offers-the-best-salaries

http://stackoverflow.com/questions/2940064/studies-of-relative-costs-for-development-in-different-languages

To be strict, programming languages don't pay salaries, companies using them do. I would say that C/C++ are the languages for which companies are willing to pay top dollar because these are the languages normally used to develop real time/embedded/low level programs. And people able to do such type of development are deservedly getting the top pay.

Haskell, n-am auzit de el in viata mea.

e limbaj de web sau desktop, si da-mi cateva exemple cu aplicatii

E un limbaj func?ional, general purpose, adic? po?i s? faci ce vrei tu cu el.

Dar este de ni??. ?i va r?mâne a?a.

Edited by wvw
Link to comment
Share on other sites

Dupa cum zicea si vic, conteaza cum le folosesti.Eu sunt la cibernetica sectia informatica economica si din ce vad si aud prin domeniul economic, multe companii mari se bazeaza pe softuri ERP facute de angajati in suc propriu...ceea ce inseamna ca un programator bun care stapaneste un limbaj versatil poate face multe.

@vic: cifrele sunt de prin 2008.Se plateste bine pentru ca este foarte potent folosit cu cap

Si da, sunt companii care inca folosesc pascal si fortran.Totul depinde de mana care programeaza:)

Edited by wildchild
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...