Jump to content
crs12decoder

sfaturi bac romana

Recommended Posts

Mai sunt 10 zile si dau bacul la romana. In ultimul timp am fost prea ocupat cu fizica si matematica iar la romana nu ma descurc decat la primele doua subiecte ce tin de creatie.

Nu se va putea copia la bac asa ca va trebui sa fac cumva sa invat si pentru cel de-al treilea subiect la romana.

Ideea e ca sunt foarte multe opere si foarte multe comentarii iar partea naspa e ca nu am citit nicio opera si nu stiu niciun comentariu. Momentan sunt 0.

M-am gandit sa citesc rezumatele la opere si comentariile, eventual sa ma uit la filme. Din cate am inteles filmele nu au legatura prea mare cu operele si s-ar putea sa ma incurce...

Daca ati fi in situatia de cacat in care sunt eu acum cum ati proceda?

Link to comment
Share on other sites

Eu la romana m am apucat sa invat cu o luna inainte de bac si lejer am retinut tot.

Clar, te apuci de rezumat si apoi iti faci o schita la fiecare... daca e sa caracterizezi personajul sau sa argumentezi. Si vezi apoi ca pe baza acelei schite tu poti rezolva subiectul 3 la orice opera.

Link to comment
Share on other sites

eu din eseul am invatat cu 3 zile dinainte si l-am luat cu 8,5. am invatat din comentarii chestiile principale si am bagat abureli pe tema asta cat a incaput, fara sa fac exagerari sau devieri de la subiect.daca vede ca stii esentialul + stii cum sa dezvolti imposibil sa nu iei nota acceptabila

Link to comment
Share on other sites

Daca ai nevoie de nota mare la admitere la vreo facultate,eu de as avea cat de cat chef m-as forta sa citesc rezumatele asa turbo-mode sa retin esentialul de la cat mai multe opere.Si in in timpu examenului,multe infloriri :)).In toti ani s-a spus ca nu se va permite copiatul dar in toti anii s-a copiat.Ia cu tine niste memoratoare,BAFTA!

Link to comment
Share on other sites

te-ai gandit cam tarziu...daca as fi in situatia ta as citii comentarile sau rezumatele la toate operele macar sa aberez ceva acolo...

dar de ce nu se poate copia ? nu vreti sa dati $ sau aveti camere ?

intotdeauna a mers cu lovele si cu fituici dealea mici...

Link to comment
Share on other sites

Ok.. sa revizuim. Mai sunt 4 zile pana la bac si pana acum stiu:

1) Ion - Liviu Rebreanu

2) Enigma Otiliei - G. Calinescu

3) Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi - C. Petrescu

4) Moara cu noroc - I. Slavici

5) Pov. lui Harap Alb - I. Creanga

6) O scrisoare pierduta - I.L. Caragiale

7) Iona - M. Sorescu

Pe astea le stiu bine... in sensul ca am sperante sa iau punctaj maxim.

Ce credeti ca ar mai trebui sa invat?

As mai avea asa:

Alexandru Lapusneanul - C. Negruzzi

La tiganci - M. Eliade

Maitreyi - M. Eliade

Padurea Spanzuratilor - L. Rebreanu

Morometii

Va intreb pe cei care stiti ce si cum se da in principiu. Care ar fi ordinea importantei. Eu nu stiu niciuna din operele nestudiate de mine. Nici macar nu stiu despre ce e vorba in ele.

Link to comment
Share on other sites

Poi maitreyi nu mai e in program si nici la tiganci.... ;) In loc de padurea spanzuratilor invata Baltagul... Re.. si multa bafta la bac.. Si eu rup invatatul la romana :D

Mersi.

Eu stiu baltagul... il stiu bine dintr-a 8-a. L-am si revizuit. Dar am impresia ca nu e in programa. Esti sigur ca il pot inlocui?

Sincer sa fiu nu am gasit o programa exacta, oficiala a operelor ce pot fi studiate.

Link to comment
Share on other sites

Ca veni vorba de poezii... Credeti ca ar fi bine sa le acord atentie sporita si lor?

Sincer sa fiu la ele nu m-am gandit.

Singura poezie pe care o stiu pe de rost e oda in metrul antic.

De spus.. nu stiu sa spun nimic concret despre ea.. dar daca e sa fiu pus in situatia de a o comenta as scoate multe idei.. pana la urma sunt interpretabile textele abstracte. Ideea e ca parerile trebuie sa coincida cu cele ale examinatorului.. lucru foarte aberant.

@programa & scriitori canonici

Nu acopar:

Titu Maiorescu, E. Lovinescu, Nichita Stanescu, L. Blaga, G. Bacovia, T. Arghezi

Avand in vedere ca majoritatea sunt poeti, nu o sa-mi fie greu sa-i acopar pana Duminica

Deci pot folosi Baltagul ca roman traditionalist... ca vad ca apare M. Sadoveanu.

Bag p* in spanzuratii din padure.

Cu romana stau cam ampulea.. la mate sper la un 9 iar la fizica 9.50-10 cu putin noroc. Ma enerveaza ca mate-info tre' sa stie porcariile de la filologie dar filologia nu tre' sa stie nimic de la mate-info.

Era echitabil daca se dadea mai usor la romana pentru m-info. Mai usor in sensul de mai putin.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...