Jump to content
tiodr

Dovezi fara HDD

Recommended Posts

Sa luam urmatorul caz fictiv: reusesti sa intri pe un server de la nasa sa zicem, ai drepturi de administrator si stergi tot cu exceptia logurilor de acces, dupa ce faci asta iti arunci HDD-ul undeva unde nu il poate gasii nimeni si iei unul nou pe care pui Linux (ca sa fie legal).

In conditile in care politia te gaseste dupa ce verifica logurile si vede ipul tau, poate gasii ceva in laptop care sa dovedeasca ca tu ai intrat pe serverul respectiv ? Banuiesc ca nu e indeajuns sa zica politia ca tu esti posesorul laptopului si implicit tu ai intrat pe server.

Link to comment
Share on other sites

Nu prea ar avea ce sa gaseasca pe un hard nou insa impreuna cu ISP-ul ar putea gasi ceva sa te incrimineze, de exemplu acest post in care practic ai vrut sa stii implicatiile unui atac.Nu stiu ce numar de dovezi le trebuie ca sa te ia in custodie, dar daca vor, o sa te ia pe sus.Cel mai bine e sa nu lasi urme.Depinde cat de grav e damage-ul si cat de importanta e institutia si bineinteles, prejudiciul adus.Daca iti iei hard nou, encripteaza-l si lasa-le parola.In acest fel, o sa pari mai curat.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ca sa faci pe prostu si mai mult iti pui o parola simpla la contul root pe linux (ex.:parola, 123456) si zici ca ai fost folosit ca server proxy sau instalezi si un server proxy si bagi vrajeli :)) intelegi ce zic, nu, sa pari si mai inocent :D si daca cauta logurile linuxului zici ca ai formatat totul pentru ca mergea foarte incet calculatorul sau miniti tu ceva :3

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Logurile oricum sint la providerul de net,cred ca ar fi mai bine sa schimbi HDD-ul daca crezi ca vei avea oaspeti,si in general e bine sa ai 2 HDD-uri,unu curat cu muzica,imagini,clipuri altul cu tot ce tine de hack.Asta ar putea fi extern,si cind trebuie,l-ai scos si gata.Am avut si eu cindva asa momente,infectasem cu radmin un numar mare de pc-uri,iar ip-urile imi veneau pe un host de hi2,a mers o vreme,apoi aia au observat,au blocat contul,si am primit email,ca toate datele care le aveau legate de mine au fost trimise la DIICOT.Aveam un oarecare avantaj ca nu sint din RO,insa oricum am schimbat HDD-ul o vreme... :))

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Te duci la un netcafe fara camere!

Te conectezi la wifi cu un laptop!

Proxy + bnc + be smart!

Iti faci treaba!

Te duci in piata si vinzi laptopu cu un pret de cacat!

Te duci acasa si bei o bere!

Cred ca este ce-a mai buna solutie!

sau

Ii dai la boschetarul din colt 10 lei de tigari sa se duca si sa cumpere o cartela cosmote cu net si dai cativa euro!

Proxy + bnc + be smart!

Iti faci treaba!

Arunci hdd! ascunzi laptopu!

Si bei o bere!

cred ca tot prima e mai buna!

Link to comment
Share on other sites

:))) pai ce leg. are isp si astea?nu fiti prosti, ca pana a ajuns tiodr sa sparga nasa cu siguranta a facut lasat si alte urme, respectiv tooluri, loguri, mailuri.nu inteleg de ce e asa mare deranj.vin baietii cu berbecu daca nu le deschisi usa, apari la tv si e gata, poti sa iti cauti de munca dupa ca te-ai lecuit de hacking.daca nu vrei asta si ti-ai facut plinul, lasa-te la fund, fa rost de alt net, pe alt nume contract, schimba pc u si astea.parerea mea sincera e ca daca astia de la nasa ti-au pus gand rau deja stiu ce mananci si ce ai postat pe forumul asta.wifi e la moda, de ce nu ai spart nasa de la o cafenea ca e si vara.
Link to comment
Share on other sites

impresia mea e ca toti va dati cu parerea dar de fapt ziceti si voi ce ati vazut in filme:), nu aveti o treaba sincer, si sunt si mai sigur ca daca erati in locul lui erati cacati la cur de va era frica sa va duceti la magazinul din colt sa va luati pufuleti.

Prieteni, îmi pare rau ca va dezamagesc dar nu am spart nimic, am întrebat asa sa ?tiu dac? e o solu?ie buna sa schimb HDD-ul dup? o asemenea escapada.

Link to comment
Share on other sites

Nu are nicio relevanta HDD in situatia asta, daca te prinde cineva n-o sa te acuze decat ca ai descarcat pr0n in mod fraudulos si pentru niste melodii cu Guta piratate.

Banuiesc ca dac? vad ca ai metasploit, nessus, acunetix, havij si înc? câteva cryptere o sa le fie mai usor sa te acuze de vreo infractiune informatica si de aia am zis ca e mai bine cu HDD nou.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...